Objawy alergii

Obecnie pojawia się coraz więcej chorób autoimmunologicznych. Polegają one na tym, iż układ odpornościowy atakuje komórki własnego organizmu, wywołując tym samym różnego rodzaju dolegliwości. Do takich schorzeń zalicza się również alergie. Jak rozpoznać alergię i co można zrobić, jeśli się ją podejrzewa?

Najczęstsze objawy alergii

Alergia może dawać różne objawy, w zależności od drogi wnikania alergenu do organizmu. W przypadku uczulenia na pyłki roślin, roztocza czy zarodniki grzybów, objawy alergii będą obejmować przede wszystkim katar, kaszel i ból gardła. W sytuacji alergii kontaktowej objawy obejmują przede wszystkim skórę – może być to wysypka lub pokrzywka. Dolegliwości skórne mogą pojawić się w wyniku bezpośredniego działania alergenu na skórę, ale również w przypadku alergii pokarmowej, gdy substancja uczulająca zostanie spożyta.

Wydaje się, że pierwszą grupę wymienionych objawów trudno jest przeoczyć i pomylić z innymi dolegliwościami, jednak warto pamiętać, że obecnie nadal alergia bywa bagatelizowana lub mylona na przykład z przeziębieniem. Jednak objawy alergii nie znikają pod wpływem działania paracetamolu lub ibuprofenu, dlatego dłużej utrzymujące się dolegliwości zazwyczaj zmuszają daną osobę do wizyty u specjalisty.

Wstrząs anafilaktyczny przy alergii

Jak się objawia alergia w skrajnych przypadkach? W niektórych – na szczęście bardzo rzadkich – przypadkach, alergia może objawiać się wstrząsem anafilaktycznym, który poważnie zagraża życiu. Objawami wstrząsu są uogólnione dolegliwości alergii – pojawić się może zaczerwienienie skóry oraz poważne trudności w oddychaniu, które są wynikiem opuchnięcia błon śluzowych. Reakcje mogą być na tyle silne, że osoba dotknięta alergią może nawet stracić przytomność.

Osoby, które zdają sobie sprawę z możliwości wystąpienia u siebie wstrząsu anafilaktycznego, noszą zwykle podstawowy zestaw, który pomaga w takich przypadkach. Składa się na niego między innymi strzykawka z epinefryną, którą należy zastosować natychmiast po wystąpieniu objawów wstrząsu. Warto jednak pamiętać, że potencjalnie każda osoba może doznać wstrząsu anafilaktycznego – alergia nie ujawnia się po pierwszym kontakcie z alergenem. Silna reakcja może nastąpić dopiero po drugim kontakcie z daną substancją – wtedy dana osoba nawet nie wie, że jest uczulona i że coś może jej zagrażać.

Rzadsze objawy alergii

Nietypowe objawy uczulenia mogą zdarzyć się w przypadku alergii krzyżowej. To specjalny rodzaj tego schorzenia, w którego przypadku alergeny można podzielić na pierwotne i wtórne. Pierwotne alergeny to zazwyczaj pyłki roślin, roztocza, zarodniki grzybów, sierść zwierząt i inne, popularnie uznawane za substancje bardzo uczulające. Do alergenów wtórnych zaliczają się takie owoce, jak jabłko, brzoskwinia czy banan, a do warzyw między innymi ziemniak, pomidor czy seler. Bywa, że sam alergen pierwotny wywołuje bardzo słabą reakcję, a alergen wtórny żadnej.

Pełne objawy alergii krzyżowej pojawiają się w przypadku, gdy kontakt nastąpi z obydwoma alergenami naraz. Może być to duże zaskoczenie dla danej osoby, gdy do pewnego czasu nie miała uczulenia na wymienione produkty pokarmowe, a nagle ich jedzenie powoduje niestrawność i ból. Obecnie alergia krzyżowa jest już znana i może być skutecznie leczona.

2 komentarze

  • Siwek

    U mnie objawy alergii to przede wszystkim wielki katar i kichanie. Wiem, że inni może mają gorzej, ale jak codziennie, przez cały dzień tak mam, to jest nie do życia. Wręcz nie da się wytrzymać, po prostu.

    • zdrowik

      Da się, przecież wytrzymujesz 😉 U większości osób objawy alergii wyglądają tak samo, różni się tylko intensywność kaszlu, kichania, kataru, łzawienia oczu itd. Nie ma się czym przejmować, z alergią można żyć. Choć lepiej się odczulić i mieć święty spokój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 4