Gronkowiec złocisty u dzieci

Gronkowiec złocisty to bakteria występująca powszechnie w otoczeniu człowieka. Nie można uniknąć z nią kontaktu, także w przypadku małych dzieci. Dlatego też, aby nie dopuścić do zakażenia bakterią, już maluchom należy wpajać podstawowe zasady higieny i unikać nadmiernego stosowania antybiotyków. Jako objawy daje gronkowiec skórny? Czy jest groźny? Jakie choroby może wywoływać? Jak wygląda gronkowiec u dzieci?

Co to jest gronkowiec

Gronkowiec złocisty to bakterie o kształcie kulistym, które grupują się w większe grona, stąd zresztą ich nazwa. Wywoływać mogą liczne choroby zakaźne. Zwykle osiadają na błonach śluzowych jamy nosowo-gardłowej (aż 60% wszystkich zachorowań), ale niekiedy rozwijają się też na błonach śluzowych górnych dróg oddechowych czy na powierzchni skóry. Do zakażenia gronkowcem może dojść przez zanieczyszczone powietrze, pomieszczenia szpitalne i mieszkalne, zanieczyszczoną glebę i wodę, a także mleko i jego przetwory. Najgroźniejszą odmianą spośród wymienionych jest gronkowiec o pochodzeniu szpitalnym. Jest on bowiem bardzo odporny na kuracje antybiotykowe. Poza tym, na skutek niewystarczającego przestrzegania higieny, w miejscach tego typu bakteria bywa nawet śmiertelna.

Gronkowiec u dzieci

Jak wygląda zarażenie gronkowcem w przypadku dziecka? Do przeniesienia bakterii wystarczy już sam kontakt z osobą chorą lub zanieczyszczoną glebą. Co ciekawe, samo bycie nosicielem nie jest groźne i większość dzieci zresztą nimi jest. Problem pojawia się natomiast wówczas, gdy bakterie gronkowca złocistego przenikają do uszkodzonej błony śluzowej jamy ustnej czy uszkodzonej skóry. Wywołać mogą bowiem wówczas infekcję.

W takiej sytuacji w organizmie dziecka zaczynają się szkodliwe toksyny powodujące zakażenie. Dzieci są zresztą bardzo podatne na infekcje ze strony gronkowca, z uwagi na niską jeszcze odporność. Dlatego też w przypadku dzieci duże znaczenie ma przestrzeganie zasad higieny – codzienne kąpiele, mycie rąk przed posiłkiem czy powrocie do domu z podwórka. Jeśli dziecko skaleczy się, należy niezwłocznie zadbać o odpowiednie zabezpieczenie powstałej rany przed zadrapaniem i zanieczyszczeniami zewnętrznymi.

Przyczyny gronkowca

Duża ilość zakażeń gronkowcem złocistym u dzieci jest skutkiem zjedzenia zakażonego pokarmu, co wywołuje zwykle zatrucie pokarmowe. Pośrednią przyczyną jest też niekiedy salmonella znajdująca się głównie w kremach, jajkach, sałatkach czy lodach. Rzadko zaś pojawia się zakażenie odzwierzęce, a więc od kota, psa czy konia. W przypadku zachorowania na najtrudniejszy do wyleczenia typ gronkowca (MRSA i MRSE), konieczna może być nawet hospitalizacja. Co więcej, nieodpowiednia hospitalizacja, a więc brak przestrzegania zasad higieny, bardzo często jest przyczyną zachorowania na gronkowca.

Jakie są objawy zakażenia gronkowcem u dzieci? Najczęściej pojawia się infekcja ropna na skórze dziecka lub jego błonach śluzowych, np. w jamie ustnej. Zmiany są dla malucha bolesne, a poza tym są czerwone i widocznie wypełnione ropą. Oprócz tego pojawia się oczywiście wysoka gorączka i kiepskie samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

56 − = 50