Alergia na babkę lancetowatą

Zarówno babka lancetowata, jak i zwyczajna, są roślinami wiatropylnymi. Dlatego też, jak sama nazwa wskazuje, produkują pyłek, który u niektórych osób może być powodem alergii. Co warto wiedzieć o uczuleniu na babkę lancetowatą?

Babka lancetowata uważana jest za cenne zioło – sok z jej liści pomaga między innymi w gojeniu się ran. Ta roślina jest bardzo wytrzymała na czynniki zewnętrzne i można spotkać ją wszędzie – zarówno w mieście jak i na wsi. To powoduje, że właściwie żaden sposób uniknięcia kontaktu z tym alergenem nie będzie skuteczny.

Objawy alergii na babkę lancetowatą mogą pojawić się już w maju, ponieważ to właśnie wtedy ta roślina wypuszcza swoje kwiaty. Duże natężenie pyłku babki lancetowatej w powietrzu można obserwować aż do końca lipca. Alergia na babkę lancetowatą przypomina zazwyczaj inne uczulenia na pyłki. Przede wszystkim pojawiają się charakterystyczne dolegliwości ze strony układu oddechowego – katar, a czasami nawet kaszel oraz zatkane zatoki.

Alergie na babkę lancetowatą występują dość często. Na szczęście możliwe jest przeprowadzenie odczulania, które pozwala na zmniejszenie ilości przyjmowanych leków. Odczulanie polega na podawaniu w specjalnych szczepionkach małych dawek alergenu, co przyzwyczaja organizm do uczulającej substancji. Gdy odczulanie nie jest możliwe, stosuje się środki farmaceutyczne zmniejszające podstawowe objawy, takie jak katar czy kaszel. Oprócz takich metod objawowego leczenia nie ma obecnie innych możliwości pozbycia się objawów alergii.

Alergia na buk

Alergia na pyłki buku uważana jest za jedną z silniejszych. Tymczasem trudno jest uniknąć tego alergenu, ponieważ buk jest popularnym gatunkiem w Polsce. Co zrobić, by uniknąć przykrych objawów i z jakimi dolegliwościami wiąże się alergia na buk?

Alergia na buczynę może objawiać się przede wszystkim bardzo silnym katarem alergicznym. W miesiącu największego pylenia buku – czyli maju – osoby cierpiące na tego typu alergię wziewną muszą przyjmować środki, które łagodzą objawy. W przypadku tej alergii możliwe jest również skuteczne odczulanie – należy je jednak zacząć odpowiednio wcześnie, a pełne rezultaty można zauważyć dopiero po kilku latach przyjmowania szczepionek.

Alergia na buk może być powodem tak zwanej alergii krzyżowej. Wtedy objawy alergii mogą pojawić się nie tylko przy kontakcie z pyłkami buku, ale również brzozy, olchy i leszczyny. Obecnie alergolodzy doskonale znają alergie krzyżowe, dlatego są w stanie rozpoznać główny alergen i od niego rozpocząć proces odczulania. Jeśli w danym przypadku jest to alergia krzyżowa, to objawy innych domniemanych uczuleń powinny zniknąć, gdy zostanie wyleczona główna przyczyna.

W przypadku alergii na pyłki buku, odczulanie jest konieczne, ponieważ istnieje niewiele obszarów, gdzie ten gatunek nie jest obecny. To sprawia, że leczenie objawowe w postaci unikania alergenu, jest praktycznie niemożliwe. Ponadto uważa się, iż ekspozycja na pylenie tej rośliny jest niezdrowa także dla osób, które nie skarżą się na żadne dolegliwości alergiczne.

Alergia na bylicę

Alergia na bylicę jest schorzeniem występującym dość często. Sama bylica to chwast, który spotykany jest w każdej części Polski. Choć jest to zioło bardzo użyteczne (między innymi w naturalnych metodach leczenia pasożytów pokarmowych oraz jako odstraszacz pcheł z mieszkań), to jednak pylenie bylicy może powodować objawy alergii wziewnej.

Alergie na bylicę to zazwyczaj uczulenie na pyłek tej rośliny. Największe stężenie pyłku zauważa się w okresie letnim – zazwyczaj w lipcu i sierpniu. Objawy alergii na bylicę to między innymi katar sienny i problemy z oddychaniem, jednak ten alergen może być także powodem alergii krzyżowej. W takim przypadku dolegliwości mogą obejmować również układ pokarmowy. Osoby uczulone na pyłek bylicy nie powinny stosować naparów z tego ziela, nawet w celach leczniczych. Choć roślina zbierana jest zwykle przed okresem kwitnienia, to jednak u osób silnie uczulonych może powodować dolegliwości.

W przypadku, gdy pyłek bylicy jest pierwotnym alergenem, jego występowanie może powodować dolegliwości także na skutek kontaktu z innymi substancjami. W przypadku bylicy obserwuje się występowanie objawów choroby także po kontakcie z lateksem lub spożyciu takich produktów, jak surowa marchew, seler czy ziarna słonecznika. Leczenie polega na zlokalizowaniu głównego źródła alergii i rozpoczęciu procesu odczulania. Po prawidłowo przeprowadzonym odczuleniu, wyciszeniu powinny ulec także dolegliwości powodowane przez inne alergeny.

Alergia na czarny bez

Czarny bez to roślina używana w celach leczniczych. Powszechnie uważa się, że tylko spożywanie niedojrzałych owoców może być powodem nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli zaś chodzi o alergię, objawiającą się katarem siennym, to czarny bez jest często stosowany jako środek, który może zmniejszyć tę dolegliwość. Warto jednak pamiętać, że alergia na czarny bez również jest możliwa, dlatego w przypadku alergików tego typu produkt powinien być stosowany niezwykle ostrożnie. Co warto wiedzieć o alergii na czarny bez?

W celach leczniczych wykorzystuje się zarówno kwiaty, jak i owoce czarnego bzu. Napary z kwiatów są używane przy przeziębieniach, a w celu podniesienia odporności stosuje się przetwory z owoców. Reakcje ze strony przewodu pokarmowego, takie jak biegunka i ból po zjedzeniu surowych owoców, nie muszą świadczyć o alergii – czarny bez przed termiczną obróbką jest rośliną nieco trującą i tego typu dolegliwości świadczą raczej o zatruciu. Objawy alergii na czarny bez obejmują zwykle takie dolegliwości, jak katar, łzawienie oczu oraz trudności z oddychaniem.

Alergie na czarny bez zdarzają się stosunkowo rzadko, jednak osoby uczulone na wiele rodzajów roślin powinny zastanowić się, zanim zastosują to zioło przed przeprowadzeniem testów alergicznych. W skrajnych sytuacjach, tak jak w przypadku innych alergenów, czarny bez może wywołać nawet wstrząs anafilaktyczny. Dlatego nie można stosować świeżego soku z czarnego bzu na uśmierzenie dolegliwości w przypadku alergii na pyłki innych roślin bez kontaktu z lekarzem.

Alergia na czekoladę

Alergia na czekoladę może mieć różne przyczyny, ponieważ ten produkt składa się tak naprawdę z wielu składników. Najczęściej jednak alergią na czekoladę nazywane jest uczulenie na ziarno kakaowca.

Ziarno kakaowca jest bardzo częstym alergenem. Nie zawsze objawy tego uczulenia są jednak silne – u niektórych osób obserwuje się jedynie drobną wysypkę, a o uczuleniu dowiadują się one dopiero po wykonaniu testów skórnych. Bardziej poważnymi objawami tej choroby są katar sienny i problemy z efektywnym oddychaniem, rzadko jednak na tyle poważne, by konieczna była natychmiastowa pomoc lekarska.

By przekonać się, że alergia na słodycze zawierające czekoladę rzeczywiście oznacza uczulenie na konkretny produkt, można przeprowadzić samodzielną próbę. Wystarczy zakupić czekoladę, która ma w składzie prawie wyłącznie samo kakao – najlepiej bez śladowych ilości innych uczulających silnie alergenów, takich jak orzechy czy jaja. To pozwoli sprawdzić, czy powodem dolegliwości nie jest inny składnik. W celu potwierdzenia, należy zjeść czekoladę i poczekać na efekty. Taka próba nie jest wskazana w przypadku występowania silnych dolegliwości i najlepiej jest poinformować o chęci jej wykonania lekarza alergologa.

Alergie na czekoladę nie podlegają zazwyczaj odczulaniu, podobnie jak wiele innych uczuleń, spowodowanych konkretnym pokarmem. Jednak uczulenie na czekoladę ze składnikami takimi, jak orzechy, może być efektem alergii krzyżowej, na przykład na pyłek brzozy. Jeśli badania i obserwacje pacjenta wykażą taką zależność, wtedy po przeprowadzeniu odczulania na pierwotny alergen znikną również objawy alergii na czekoladę z orzechami.

Alergia na dąb

Alergia na dąb objawia się podobnie, jak w przypadku innych roślin, które pylą w maju. W tym okresie stężenie pyłku różnego rodzaju gatunków jest największe, łatwo więc można pomylić alergię na pyłki dębu z innymi uczuleniami. Ponadto uczulenie na ten alergen może być powodem tak zwanej alergii krzyżowej. Jak radzić sobie z tym schorzeniem?

Pełny brak kontaktu z pyłkiem dębu nie jest możliwy. Choć to drzewo rośnie bardzo powoli, to nadal jest chętnie sadzone w parkach i ogrodach. Dlatego też, jeśli chce się uniknąć takich objawów, jak katar i łzawienie oczu, najlepiej jest zdecydować się na odczulanie. Należy zacząć je już w miesiącach jesiennych, by uniknąć kontaktu z alergenem, jakim są pyłki dębu, jak najdłużej.

Na szczęście dąb należy do drzew, które zaczynają kwitnąć dość późno, dlatego przeprowadzenie odczulania jest o wiele prostsze, niż na przykład w przypadku pyłków leszczyny. By dodatkowo opóźnić kontakt organizmu z alergenem, należy po prostu unikać miejsc, gdzie występują pyłki tej rośliny. Alergia na pylenie dębu nie powinna się ujawniać z dala od terenów leśnych, bo to tam występują największe skupiska drzewostanów. Również wizyty w parku podczas trwania wiosny nie są wskazane. Alergia na pyłki dębu nie powinna ujawniać się także podczas letnich miesięcy – w tym czasie na drzewach tego gatunku zaczynają już rosnąć żołędzie.

Pyłki dębu mogą być przyczyną alergii krzyżowej. Dolegliwości mogą pojawić się po kontakcie z alergenem wtórnym, czyli w tym przypadku pyłków brzozy. Po zastosowaniu odczulania na alergen pierwotny, dolegliwości powinny zniknąć.

Alergia na gluten

Alergia na gluten to coraz częściej powód rezygnacji z produktów zbożowych. Jednak warto pamiętać, że prawdziwa alergia na gluten jest powodem poważnych objawów i tylko wtedy należy zrezygnować z tego typu produktów całkowicie. Z drugiej strony należy także brać pod uwagę fakt, że obecnie alergia na zboża jest stosunkowo częsta, a objawy choroby nie muszą być swoiste. Dlatego warto wykonać odpowiednie testy alergiczne.

Alergii na gluten nie należy mylić z chorobą nazywaną celiakią. W przypadku uczulenia na gluten nie występują raczej uszkodzenia w obrębie kosmków jelita cienkiego. Alergie na gluten powodują zazwyczaj takie dolegliwości, jak ból brzucha i biegunkę. Na skórze może pojawić się także pokrzywka – skóra staje się wtedy zaczerwieniona i nierównomiernie napuchnięta. W przypadku silniejszych reakcji mogą pojawić się także problemy z oddychaniem, które powinny skłonić daną osobę do wizyty u lekarza.

Objawy alergii na gluten mogą występować również z opóźnieniem, na przykład dopiero po kilku godzinach od spożycia posiłku. To znacznie utrudnia rozpoznanie tego uczulenia. W przypadku osób uczulonych na gluten, może pojawić się również tak zwana alergia krzyżowa. Wtedy dolegliwości mogą pojawiać się nie tylko po zjedzeniu produktów zbożowych, ale także podczas pylenia tych roślin.

Jeśli w tym przypadku alergenem pierwotnym będą pyłki, wtedy możliwe jest zminimalizowanie wszystkich objawów podczas odczulania. Takie działanie musi być jednak skonsultowane z lekarzem alergologiem.

Alergia na jad pszczół

Chociaż pszczoły są zazwyczaj łagodnymi owadami, to jednak istnieją sytuacje, których konsekwencją jest użądlenie. Warto pamiętać, że alergia na jad owadów bardzo często kończy się wstrząsem anafilaktycznym, czyli bezpośrednim zagrożeniem życia. Co warto wiedzieć o tym rodzaju uczulenia?

Jad pszczół, według niektórych naukowców, jest bardzo silnym alergenem w porównaniu do innych. Użądlenie pszczoły nawet u osób nieuczulonych może być powodem śmierci – tak dzieje się w przypadku wprowadzenia jadu w pobliżu dróg oddechowych. Kontakt z jadem pszczoły prowadzi zwykle do zaczerwienienia i opuchlizny użądlonego miejsca. Gdy opuchlizna obejmie drogi oddechowe, dostarczenie tlenu może stać się niemożliwe.

Alergia na jad pszczół bardzo często kończy się wstrząsem anafilaktycznym – to bardzo gwałtowna reakcja organizmu, która początkowo może przypominać zwykłą alergię. Jednak w momencie pojawienia się takich objawów, jak drgawki i problemy z oddychaniem, podanie adrenaliny jest jedyną możliwością ratunku.

Alergia na ukąszenia owadów, tak jak w przypadku innych uczuleń, nie musi pojawić się już po pierwszym kontakcie. W czasie pierwszego użądlenia reakcja rzadko bywa gwałtowna, ponieważ organizm nie wytwarza wtedy jeszcze odpowiednich przeciwciał. W przypadku drugiego kontaktu z substancją uczulającą, może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego radzi się, by osoby nigdy nie użądlone wykonały odpowiednie testy na alergię lub nosiły przy sobie strzykawkę z adrenaliną. Narażenie na użądlenia owadów zwiększa się w miesiącach letnich i trwa aż do zimy.

Alergia na grab

Grab to gatunek, który obecnie bardzo rzadko jest spotykany w Polsce. Obecnie jednak coraz więcej mówi się o zagrożonych gatunkach, dlatego również graby są chętniej sadzone. W rezultacie wiele osób może zaobserwować objawy alergii wziewnej w miesiącach takich, jak maj. Co zrobić, gdy zauważy się u siebie objawy, które mogą znamionować chorobę, jaką jest alergia na grab?

Uczulenie na pyłki roślin objawia się przede wszystkim dolegliwościami ze strony układu oddechowego. To przede wszystkim duży katar sienny, którego nie da pozbyć się standardowymi metodami, ani też nie znika po tygodniu czy dwóch. Na objawy alergii wziewnej działać mogą tylko środki na alergię. Jednak nie można ich stosować samodzielnie, bez żadnych badań. Często zdarza się, iż samoleczenie takiej choroby, jak alergia na pylenie grabu czy też innej rośliny, kończy się o wiele poważniejszym schorzeniem przewlekłym. Dlatego też należy zgłosić się do lekarza i rozpocząć odczulanie.

Jeśli alergia na pyłki grabu się pojawi, należy wykonać testy alergiczne. W przypadku alergii wziewnej, najczęściej są to testy skórne. W przypadku tego typu uczuleń są one dosyć dokładne i można dzięki nim określić, czy alergia dotyczy rzeczywiście tego gatunku rośliny. To bardzo istotne, ponieważ bez odpowiednich badań nie można prawidłowo przeprowadzić odczulania. Choć grab występuje jeszcze dość rzadko i unikanie pyłków tego drzewa powinno być dość proste, to nigdy nie wiadomo, kiedy ten alergen stanie na drodze osoby uczulonej. Dlatego po potwierdzeniu diagnozy, najlepiej jest jak najszybciej rozpocząć odczulanie.

Alergia na jesion

Alergia na jesion nie jest uczuleniem występującym tak często, jak w przypadku innych gatunków roślin. Powodem nie jest jednak jego „hipoalergiczność”, a fakt, że jest to gatunek w Polsce, występujący o wiele rzadziej niż inne. Tak naprawdę alergia na pyłki jesionu jest dość częsta, jednak można ją zauważyć poza granicami Polski – tam, gdzie to drzewo występuje znacznie częściej.

Jeśli to drzewo rośnie w okolicy, to alergia na pylenie jesionu objawia się mniej więcej tak samo, jak w przypadku innych uczuleń na pyłki. Przede wszystkim można zauważyć katar i kaszel – skutki podrażnienia błony śluzowej układu oddechowego. Trudno bronić się przed pyłkami, ponieważ całkowita rezygnacja ze spacerów rzadko wchodzi w grę. Dlatego też w przypadku wystąpienia objawów lekarze bardzo często doradzają odczulanie. W przypadku jesionu dobrze jest przeprowadzić je w miesiącach zimowych, gdy pyłek tego drzewa nie znajduje się w powietrzu.

Pyłek jesionu może być powodem tak zwanej alergii krzyżowej. Ta postać uczulenia przejawia się występowaniem objawów również w przypadku innych alergenów. Różni się od występowania po prostu dwóch rodzajów alergii tym, że niekonieczne jest dodatkowe odczulanie. Jeśli odczulanie zostanie przeprowadzone z sukcesem w przypadku alergenu pierwotnego, wtedy dolegliwości znikną także w kontaktach z alergenem wtórnym. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie testów alergicznych – by stwierdzić, które uczulenie naprawdę trzeba leczyć, co znacznie skraca czas terapii i niemal gwarantuje sukces w leczeniu.

Alergia na komosę

Alergia ka komosę dotyczy zazwyczaj pyłku tej rośliny, a jej nasilenie występuje w takich miesiącach, jak lipiec i sierpień.

Objawy alergii na komosę nie są zazwyczaj tak silne, jak w przypadku innych pylących roślin. Głównym objawem alergii jest więc katar sienny, który może jednak trwać dość długo, ponieważ komosa kwitnie od lipca aż do połowy września. W Polsce zdarza się, że osoby uczulone na pyłek tej rośliny w ogóle nie mają żadnych uchwytnych dolegliwości. To jednak nie oznacza, że nie należy poddać się odczulaniu – komosa często bywa powodem alergii krzyżowej.

Komosa w Polsce to niewielka roślina, którą spotyka się raczej na terenach wiejskich. W uporządkowanych miastach, gdzie raczej trudno znaleźć skupiska chwastów, komosa nie występuje, przez to osoby uczulone nie mają również typowych objawów alergii wziewnej. Nie oznacza to jednak, że nie należy wykonać odpowiednich testów alergicznych przy podejrzeniu uczulenia.

Alergie na komosę mogą być powodem objawów po zjedzeniu takich produktów, jak cebula czy czosnek. Przez to, że pyłek komosy może nie dawać uchwytnych objawów, wykrycie tej alergii krzyżowej jest dość trudne. Tymczasem przeprowadzenie odczulania na niewłaściwy alergen nie usunie wszystkich objawów alergii. Warto więc sprawdzać, czy nietolerancja danego produktu występuje o każdej porze roku. Zazwyczaj zdarza się, że uczulenie znika w okresie zimowym, gdy powietrze jest wolne od pyłków roślin. W takim przypadku przeprowadzenie odpowiednich testów pozwala zminimalizować wszystkie objawy alergii krzyżowej.

Alergia na konserwanty

Alergia na konserwanty może ujawnić się zarówno jako uczulenie kontaktowe, jak i pokarmowe. Konserwanty są obecnie dodawane do bardzo wielu produktów, przez co objawy alergii mogą ujawniać się bardzo wcześnie. Jakie są objawy alergii na konserwanty?

Alergie na konserwanty mogą ujawnić się przede wszystkim po spożyciu produktów zawierających takie składniki, jak benzoesan sodu i sorbinian potasu oraz wiele siarczków. Szkodliwe dla niektórych osób bywają także sztuczne barwniki oraz słodziki. Dolegliwości, które występują w przypadku tego typu alergii, obejmują przede wszystkim układ pokarmowy. Do najczęstszych objawów należą między innymi biegunka i bóle brzucha od razu lub dopiero po pewnym czasie od spożycia danego produktu konserwowanego sztucznie. Jedyną możliwością zminimalizowania objawów jest bezwzględne unikanie konserwowanej żywności.

Alergia na konserwanty może ujawnić się także jako uczulenie kontaktowe. Dzieje się tak w przypadku, gdy dany konserwant nie występuje jako dodatek w produktach spożywczych, a jako składnik kosmetyków lub środków czyszczących. U osób uczulonych na konserwanty można zauważyć przede wszystkim reakcję uczuleniową w miejscu bezpośredniego kontaktu z daną substancją. Niektóre osoby mogą odczuwać również dyskomfort podczas wdychania ulatniającej się substancji. Dlatego też w przypadku osób uczulonych na konserwanty tego typu zalecana jest zmiana preparatów na bardziej ekologiczne. Zawierają one wtedy jedynie naturalne składniki i często pozbawione są szkodliwych konserwantów.

Alergia na kukurydzę

Kukurydza jest zazwyczaj bardzo chętnie spożywanym produktem. Doradza się ją zwykle w przypadku uczulenia na gluten, ponieważ jest to roślina, która może w pewnym stopniu zastąpić zwykłe zboża. Jednak również kukurydza bywa powodem alergii. Co warto wiedzieć o alergii na tę roślinę?

W przypadku, gdy diagnoza uczulenia na kukurydzę potwierdziła się, warto pamiętać, że ta roślina może być alergenem na dwa sposoby. Pierwszy – najbardziej znany – to pokarmowa alergia na kukurydzę. Objawy, takie jak ból żołądka czy wystąpienie na skórze pokrzywki, występują po zjedzeniu ziaren kukurydzy.

Objawami, które nie zawsze wskazują na alergię, ale jednak są wywołane przez zjedzenie kukurydzy są nadmierna nerwowość i zaburzenia koncentracji. U dzieci mogą występować inne objawy, takie jak sucha skóra oraz częste infekcje. Alergia na ziarno kukurydzy może pojawić się po zjedzeniu kaszki kukurydzianej lub płatków. Obecnie kukurydza często dodawana jest jako wypełniacz do gotowych potraw, dlatego jeśli ktoś jest alergikiem, powinien uważnie czytać skład i zrezygnować z części od razu gotowych do jedzenia produktów.

Alergia na ziarna kukurydzy to nie jedyna choroba, jaką może powodować ta roślina. W przypadku kukurydzy, uczulające może być nie tylko ziarno, ale również pyłek. Objawy takiej alergii to przede wszystkim katar, kaszel i świszczący oddech. Obecnie objawy uczulenia na pyłek kukurydzy są jeszcze w Polsce dość rzadkie, jednak na uprawę tej rośliny decyduje się coraz więcej osób, dlatego też częściej może ujawniać się alergia.

Alergia na lateks

Alergia na lateks jest jedynym z najczęstszych rodzajów uczulenia. Można to stwierdzić nie tylko na podstawie badań naukowych. Na rynku istnieje wiele produktów (między innymi rękawice do prac domowych i prezerwatywy), które nie mogą zawierać tego składnika. Czym objawiają się alergie na lateks i co zrobić w przypadku podejrzenia reakcji uczuleniowej?

Objawy alergii na lateks obejmują między innymi pokrzywkę, zaczerwienienie i wystąpienie wysypki skórnej. Możliwe są również dolegliwości ze strony układu oddechowego, takie jak katar czy kaszel. W przypadku alergii na lateks odnotowywane były również silne reakcje alergiczne, w tym wstrząs anafilaktyczny. Warto pamiętać, że objawy tej alergii mogą pojawić się także u dzieci, ponieważ wiele rodzajów smoczków butelkowych wykonywanych jest właśnie z lateksu.

Lateks jest wbrew pozorom substancją naturalną. Mimo to często konieczne jest stosowanie jego sztucznych zamienników – często tylko takie działanie pomaga wyeliminować objawy alergii, choć w przypadku lateksu warto również spróbować odczulania.

Lateks może być powodem także alergii krzyżowej. Jeśli u danej osoby zaczyna występować alergia pokarmowa po spożyciu bananów, jednak dzieje się tak tylko po kontakcie z produktem zawierającym lateks, może to wskazywać na alergię krzyżową. Lateks może reagować w ten sposób z dużą grupą produktów, w tym z pyłkiem brzozy. Dlatego też konieczne jest wykonanie drobiazgowych testów alergologicznych. W takim przypadku tylko odczulanie skoncentrowane na alergenie pierwotnym pozwoli na uniknięcie wszystkich objawów.

Alergia na leki

Alergia na leki jest szczególnie niebezpieczna i bardzo często może prowadzić do śmierci. Za szczególnie groźne uważa się takie schorzenia, jak alergia na penicylinę oraz alergia na salicylany. Te środki są bowiem używane w lecznictwie bardzo często i uważane są za niezbędne w leczeniu różnych chorób. Co zrobić w przypadku uczuleń na te składniki?

Uczulenie na penicylinę może objawiać się lekko lub ciężko. Lekkie objawy obejmują wysypkę i zaczerwienienie skóry. Do ciężkich można zaliczyć wstrząs anafilaktyczny, objawiający się uogólnioną pokrzywką, drgawkami i silnymi trudnościami w oddychaniu. Osób cierpiących na to uczulenie jest na szczęście mało – penicylina to nadal bardzo powszechnie stosowany i skuteczny antybiotyk. Niestety – odczulanie w tym przypadku bywa mało skuteczne, a niesie ze sobą znaczne ryzyko wstrząsu anafilaktycznego.

Alergia na salicylany może objawiać się katarem i pokrzywką, ale także wspomnianym wyżej wstrząsem anafilaktycznym. Salicylany można spotkać nie tylko w lekach, ale także w produktach spożywczych, jednak to właśnie silne uczulenia na preparaty farmaceutyczne są odnotowywane częściej. Salicylany są bardzo często stosowane w lekach na przeziębienie, niektóre osoby chcą zażywać je w ramach profilaktyki przeciwzawałowej.

Osoby uczulone na penicylinę lub salicylany powinny nosić w widocznym miejscu informację na ten temat. To pozwoli uniknąć pomyłki lekarzom. Obecnie najbardziej praktyczne w tym względzie okazały się silikonowe bransoletki. Takie działanie jest konieczne, ponieważ wstrząs anafilaktyczny spowodowany podaniem leku, poważnie zagraża życiu.

Alergia na leszczynę

Powszechnie uważa się, że objawy alergii na pyłki roślin może pojawić się wiosną i jesienią. Tymczasem w przypadku uczulenia na pyłki niektórych gatunków drzew, dolegliwości mogą pojawić się już nawet w miesiącach zimowych. Alergia na leszczynę może zacząć się już w styczniu i trwać nawet do kwietnia.

Objawy uczulenia na pyłek leszczyny nie różnią się zazwyczaj od dolegliwości występujących przy innych alergiach wziewnych. Przede wszystkim jest to katar i łzawienie oczu, rzadziej występuje kaszel czy problemy z oddychaniem. Alergia na pyłki leszczyny częściej objawia się u osób mieszkających na terenach wiejskich i oddalonych od miast. To właśnie tam stężenie pyłku leszczyny jest znacznie wyższe. Warto jednak pamiętać, że leszczyna może być sadzona również w miejskich ogródkach działkowych, dlatego nie tak łatwo ustrzec się tego alergenu. W miesiącach wiosennych i zimowych warto więc szczelnie zamykać okna i unikać spacerów na powietrzu.

Alergia na leszczyny bardzo często może być także powodem alergii krzyżowej, która objawia się dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Wiele osób zapomina o tym i będąc uczulonym na pyłek leszczyny, spożywa takie pokarmy, jak orzechy. To właśnie bywa powodem dolegliwości.

W celu pozbycia się objawów takich, jak łzawienie i katar oraz biegunka i ból żołądka, warto wykonać odczulanie na pyłki leszczyny – dzięki temu znikną wszystkie dolegliwości, także te spowodowane spożywaniem orzechów. Alergia krzyżowa jest obecnie rozpoznawana coraz częściej, dzięki czemu możliwe jest jej skuteczne leczenie.

Alergia na lipę

Lipa, jak sama nazwa wskazuje, kwitnie w okolicach i w samym miesiącu lipcu. Kwiaty lipy są bardzo cenione przez zielarzy i używane w formie naparu, jako środek na przeziębienie i bolące gardło. Jednak są osoby, dla których pyłek kwiatów lipy jest raczej przekleństwem, niż lekarstwem. Jak objawia się alergia na lipę i o czym trzeba pamiętać chorując na to schorzenie?

Wydaje się, że alergia na pyłki lipy jest niemożliwa, ponieważ to roślina lecznicza. Tymczasem kwitnąca lipa może być, podobnie jak inne pylące drzewa, powodem siennego kataru i łzawienia oczu. Objawem alergii może być również pokrzywka, czyli zaczerwienienie i napuchnięcie skóry, które jest częstym symptomem kontaktu z alergenem. Skutecznym środkiem może być odczulanie. Należy zacząć przeprowadzać je jeszcze przed kwitnieniem tej rośliny, a wcześniej wykonać badanie, które potwierdzi, że alergenem jest na pewno pyłek lipy. Ta roślina nie jest zapylana przez wiatr – nieco łatwiej jest więc unikać tego alergenu i należy skorzystać z takiej możliwości, jeśli akurat alergia na pylenie lipy nie może być pokonana w inny sposób.

Jak już wyżej wspomniano, lipa często jest używana jako środek przeciwko przeziębieniom. Jednak ze względu na to, że jest dość silnym alergenem, niewskazane jest, tak jak w przypadku także innych ziół, aby podawać ją małym dzieciom. Niewskazane jest również podawanie jakiegokolwiek miodu, a w przypadku stwierdzenia alergii na lipę lepiej zrezygnować nie tylko z samego miodu lipowego, ale również innych, produkowanych w sezonie letnim.

Alergia na mleko

Alergia na mleko to uczulenie, które bardzo często pojawia się u małych dzieci. W niektórych przypadkach może jednak ujawnić się u osób dorosłych. O czym należy pamiętać, obserwując u siebie lub innych osób dolegliwości po spożyciu mleka?

Alergia na mleko krowie objawia się przede wszystkim dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, ale możliwe objawy to także katar i duszności, a nawet problemy ze strony układu moczowego. Tak jak w przypadku wielu innych alergii pokarmowych, nie jest możliwe przeprowadzenie odczulania. W przypadku dzieci, za środek zapobiegający tej alergii uważa się późne wprowadzanie mleka krowiego do diety.

Nie każda nietolerancja mleka to od razu alergia na produkty mleczne. Wiele osób nie odróżnia alergii na mleko (zwykle krowie), która jest uczuleniem na białka, a nietolerancją laktozy. W tym drugim przypadku problemem jest cukier zwany laktozą i brak w żołądku odpowiedniego enzymu – tak zwanej laktazy. Obecnie w tym drugim przypadku dolegliwości da się załagodzić poprzez podanie preparatu doustnego lub poprzez zamianę produktów mlecznych ze zwykłych na takie z niską zawartością laktozy.

Alergie na mleko mogą obejmować nie tylko uczulenie na mleko krowie. To ono jednak jest zazwyczaj głównym alergenem. Alergia na mleko to duży problem w przypadku dzieci – by nie dopuścić do wystąpienia objawów konieczne może być zastosowanie specjalnego mleka. W takim specjalnym mleku modyfikowanym białka zostały „pocięte” na aminokwasy, które są przyswajalne lepiej, a dodatkowo nie powodują objawów alergii.

Alergia na olchę

Podobnie jak w przypadku innych uczuleń na pyłki drzew, alergicy powinni obawiać się pylenia olchy. To jedno z tych drzew, które zaczynają pylić już w styczniu, jeśli tylko zima w danym roku okazała się lekka. Jak sobie radzić i o czym warto pamiętać w przypadku, gdy lekarz określi, że dane uczulenie to alergia na olchę?

Alergia na pyłki olchy powoduje znane wszystkim osobom cierpiącym na alergię wziewną objawy. To przede wszystkim doskonale znany katar i uczucie zatkanych zatok, a także kaszel. W przypadku alergii na olchę, dobrze jest zastosować odczulanie, ponieważ wystąpienie takiego uczulenia świadczy o tym, że w okolicy miejsca zamieszkania na pewno rosną olchy. Apogeum pylenia tej rośliny przypada na takie miesiące, jak luty i marzec. Wtedy właśnie alergicy powinni zrezygnować z wychodzenia z domu i raczej wypoczywać wewnątrz odpowiednio filtrowanych pomieszczeń. W przypadku uczulenia na pyłki olchy z powodzeniem stosuje się również odczulanie – warto się na nie zdecydować, ponieważ nieleczone objawy uczulenia mogą prowadzić do przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak astma.

Alergia na pylenie olchy może być również powodem alergii krzyżowej. Alergia krzyżowa to przypadek, gdy uczulenie na jeden alergen, powoduje również objawy w przypadku innych produktów, które wcale nie muszą być powodem uczulenia. W przypadku pyłków olchy, może wystąpić alergia krzyżowa na pyłki innych drzew, takich jak leszczyna, które również pojawiają się wiosną. Odczulanie w kierunku właściwego alergenu sprawia, że wszystkie dolegliwości zostają wyciszone.

Alergia na orzechy

Alergia na orzechy to jedno z tych uczuleń, które uważa się za dość niebezpieczne. Orzechów trudno jest uniknąć w wielu gotowych produktach, takich jak słodycze, a orzechy arachidowe często są powodem wstrząsu anafilaktycznego. Ta ostatnia reakcja może doprowadzić osobę uczuloną nawet do utraty życia. Co warto wiedzieć o alergii na orzechy?

Zazwyczaj nie rozdziela się poszczególnych gatunków orzechów – na opakowaniach produktów spożywczych producent ma obowiązek umieścić składniki uczulające, bez względu na ich rodzaj czy gatunek. Sama alergia na orzeszki objawia się przede wszystkim dolegliwościami ze strony żołądka i jelit, jednak może pojawić się również pokrzywka i swędzące zaczerwienienia. W przypadku ciężkich alergii na orzechy, zdarza się, że nawet kontakt skóry z alergenem wywołuje objawy, dlatego takie osoby powinny unikać nawet trzymania w ręce produktu zawierającego orzeszki.

Orzechy mogą być alergenem wtórnym w przypadku alergii na pyłek leszczyny lub brzozy – jeśli ktoś jest uczulony na pyłki, może odczuwać takie same dolegliwości po zjedzeniu orzechów. W takim przypadku konieczne jest odczulenie na alergen pierwotny, czyli właśnie na pyłki wymienionych drzew.

Alergię krzyżową można poznać między innymi po tym, iż dolegliwości nie pojawiają się zawsze, ale na przykład w określonej porze roku. Dlatego nawet jeśli alergie na orzechy dają silne objawy, konieczne jest zwykle wykonanie pełnych testów alergicznych. Leczenie pozwala niekiedy na całkowite wyeliminowanie objawów alergii.

Alergia na pokrzywy

Pokrzywa to znane zioło, które jest polecane jako środek poprawiający witalność organizmu. W tym celu stosuje się same liście i łodygi – zbiera się je jeszcze przed okresem kwitnienia. To właśnie pod koniec maja zaczyna się wypuszczanie kwiatów i właśnie wtedy pojawia się alergia na pokrzywę. Choć taka reakcja organizmu na pyłek pokrzywy jest rzadka, to jednak nie niemożliwa. Co należy o niej wiedzieć?

Alergia na pokrzywy objawia się podobnie, jak wszystkie inne alergie wziewne. Alergen dostaje się do organizmu zazwyczaj przez drogi oddechowe i to one zostają zaatakowane przez komórki odpornościowe. Alergia jest bowiem chorobą autoimmunologiczną. Dlatego tak trudno jest ją leczyć, ponieważ niemożliwe jest leczenie przyczynowe. Objawy tego schorzenia obserwuje się w miesiącach letnich – aż do początku września. Na początku czerwca pojawia się najsilniejsza alergia, gdy pyłki pokrzywy rozsiewane są przez wiatr – ponieważ jest to roślina wiatropylna, przez co trudno uniknąć tego alergenu.

Tak samo, jak w przypadku innych uczuleń na pyłki, pokrzywę można spróbować leczyć poprzez podawanie specjalnych szczepionek. Warto to zrobić zwłaszcza wtedy, gdy mieszka się w otoczeniu terenów zielonych. Alternatywą jest próba pozbycia się pokrzywy z okolicy, jednak pyłek pokrzywy jest bardzo lekki i nie zawsze jest to możliwe. Ponadto w Polsce pokrzywa jest częstym chwastem, występującym także w ogródkach działkowych, a nie tylko w lasach i parkach. Najlepiej więc w przypadku wykrycia alergii na tę roślinę poddać się odczulaniu.

Alergia na pyłki

Zatkany nos i łzawienie oczu to najczęstsze objawy alergii występującej wiosną. Najczęściej powodem w tym przypadku jest alergia na pyłki, która pojawia się u wielu osób bardzo często. Jak sobie z nią radzić?

Alergia na pylenie roślin pojawia się najczęściej wiosną i latem – to wtedy wiele drzew i roślin zielonych zaczyna pylić. Choć stwierdzenie alergii na pyłki zazwyczaj przychodzi dość łatwo, dzięki odpowiednim testom skórnym, to już leczenie objawowe jest trudniejsze. Alergenu, jakim są pyłki roślin, bardzo trudno jest unikać, przez co w okresie wiosny i lata wiele osób musi przyjmować środki, które ograniczają objawy uczulenia. Leczenie alergii tego typu jest konieczne – brak odpowiednich środków może być powodem takich chorób, jak astma i przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Alergia pyłkowa wydaje się prosta do rozpoznania. Tymczasem osoby uczulone na pyłki są narażone również na występowanie tak zwanej alergii krzyżowej. Wtedy oprócz standardowych objawów, występujących przy uczuleniu na pyłki roślin, pojawiają się także dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, występujące po zjedzeniu określonych produktów. Wiele osób uważa, iż są to objawy kolejnej alergii, tymczasem te dolegliwości mogą być związane właśnie z uczuleniem na pyłki. Na szczęście zastosowanie właściwego odczulania niweluje wszystkie objawy tego typu alergii.

Jeśli odczulanie w przypadku danej alergii okaże się niemożliwe lub nieskuteczne, to jedynym efektywnym działaniem jest stosowanie leków powstrzymujących dolegliwości i wyjazd w miejsce, gdzie pyłków roślinnych jest mniej.

Alergia na rośliny strączkowe

Rośliny strączkowe są uważane za bardzo zdrowy dodatek w codziennym jadłospisie. Jednak ten produkt niezwykle często bywa również powodem alergii. Jak rozpoznać alergie na rośliny strączkowe i co zrobić, gdy ta diagnoza się potwierdzi?

Za najczęściej uczulającą roślinę strączkową uważana jest soja – w przypadku tego produktu, uczulenie objawia się dość szybko, ponieważ obecnie soja dodawana jest do bardzo wielu produktów spożywczych. Ale osoby uczulone na rośliny strączkowe będą odczuwały dolegliwości także w przypadku spożycia innych roślin z tej grupy. Popularna jest na przykład również alergia na groch. Objawy tego uczulenia to przede wszystkim dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak ból, niestrawność czy biegunka.

Alergia na rośliny strączkowe wymaga wyeliminowania tego typu produktów z diety. Takie warzywa jak groch, fasola czy soczewica są zazwyczaj spożywane w formie nasion i rzadko są wypełniaczem, dlatego łatwo można usunąć je z jadłospisu. W przypadku sojowego białka często konieczne jest przygotowywanie produktów od podstaw. Producenci nie zawsze umieszczają pełną informację o obecności sojowego białka w produkcie, przez co osoby silnie uczulone muszą praktycznie zrezygnować ze spożywania gotowych posiłków ze sklepu. Białko sojowe może być również składnikiem niektórych suplementów diety, a nawet kosmetyków. Tymczasem u osób z silną alergią nawet zewnętrzny kontakt z alergenem może spowodować wywołanie objawów uczulenia. Dlatego też konieczne jest zachowanie ostrożności.

Alergia na roztocze

Alergia na roztocza, czyli tak zwana alergia na kurz, dotyka coraz większej grupy osób. Niektórzy twierdzą, że powodem jest nadmierna czystość mieszkań, przez co dziecięce organizmy nie mają czasu na przyzwyczajenie się do tego typu alergenów. Bez względu jednak na przyczynę, alergia na roztocze może dać się osobom uczulonym mocno we znaki.

Roztocza to pajęczaki, niewidoczne gołym okiem. Żyją zazwyczaj wszędzie tam, gdzie jest duża ilość pożywienia (złuszczonego naskórka) i sprzyjające warunki do rozwoju. Tak jest między innymi w ludzkich mieszkaniach. Roztoczom sprzyja przede wszystkim suche i ciepłe powietrze – takie warunki znajdują się w pomieszczeniach zamieszkałych przez ludzi w okresie zimy.

Objawami alergii na kurz jest katar i kaszel. Tę drugą dolegliwość może nasilać klimatyzowane suche powietrze. Objawy mogą nasilać się nie tylko w okresie zimy, ale zawsze wtedy, gdy dokonuje się większych porządków w mieszkaniu i duża ilość alergenu unosi się w powietrzu.

Jedyną skuteczną metodą leczenia alergii na kurz jest odczulanie. Zaczyna się je zazwyczaj w miesiącach letnich, gdy ilość alergenu w powietrzu znacznie spada. Mieszkania są wtedy o wiele częściej wietrzona, a pościel wynoszona na zewnątrz, tymczasem roztocza nie lubią wilgoci i światła. Warto w tym okresie unikać większych porządków, by nie wprowadzać dodatkowej ilości alergenu do organizmu. W miesiącach zimowych warto pamiętać o nawilżaniu powietrza oraz o próbach wietrzenia pościeli, gdzie mieszka najwięcej roztoczy.

Alergia na ryby i owoce morza

Alergia na ryby i owoce morza jest uznawana za jedno z bardziej niebezpiecznych uczuleń, ponieważ zjedzenie tego typu produktów przez osobę uczuloną często doprowadza do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Co warto wiedzieć o tej alergii?

Alergia na owoce morza występuje dość często w ludzkiej populacji, dlatego też obecność tego składnika w gotowych produktach musi być odpowiednio oznaczona. Warto jednak pamiętać, że w przypadku osób szczególnie uczulonych na tego typu produkty uczulenie może pojawić się nie tylko na skutek spożycia tego typu pokarmu. Czasami wystarczy dotknięcie lub wdychanie pary znad takiego dania, by wystąpiły objawy uczulenia.

Alergie na ryby nie muszą objawiać się tylko wstrząsem anafilaktycznym. U osób mniej uczulonych, dolegliwości obejmują głównie przewód pokarmowy – pojawia się ból, biegunka i niestrawność. Objawy wstrząsu anafilaktycznego są już dużo bardziej poważne. Niepokój powinny wywołać zwłaszcza duszności i drganie mięśni.

Alergia na ryby i owoce morza może objawiać się również katarem i trudnościami z oddychaniem. Jest to możliwe w przypadku tak zwanej alergii krzyżowej – osoby uczulone na skorupiaki mogą odczuwać dolegliwości także w kontakcie z takim alergenem, jak roztocza. Konieczne jest więc unikanie obydwóch alergenów.

Odczulanie w przypadku alergii pokarmowych sprawdza się rzadko. Dlatego też rzadko mówi się o możliwości odczulania osób uczulonych na ryby i owoce morza. Na szczęście prace nad skuteczną szczepionką nadal trwają i możliwe, że niedługo zostaną ukończone

Alergia na sezam

Alergia na sezam to jedna z najczęściej występujących alergii pokarmowych. Często uczulenie na ten składnik powoduje, że dana osoba musi całkowicie zrezygnować z jedzenia sklepowych słodyczy – śladowe ilości sezamu występują właściwie w każdym batoniku. Co zrobić w przypadku podejrzenia alergii na sezam?

Alergia na ziarno sezamu wymaga przestrzegania restrykcyjnej diety. Tak jak w przypadku innych alergii pokarmowych, tak i w tym przypadku, objawy mogą obejmować bóle brzucha, ale pojawić mogą się również wypryski alergiczne czy też katar. Sezam może być także powodem dolegliwości w tak zwanej alergii krzyżowej – wtedy eliminacją często należy objąć również takie produkty, jak mąka pozyskiwana ze zbóż, orzechy i kiwi.

Odczulanie w przypadku alergii pokarmowych zazwyczaj nie jest dostępne, dlatego w przypadku tego uczulenia jedyną możliwością są leki działające na same objawy choroby.

Alergia na sezamki nie oznacza oczywiście, że należy całkowicie zrezygnować z wszelkich słodyczy. Należy jednak uważać i zaopatrzyć się w te produkty w sprawdzonych sklepach dla alergików. Można również zdecydować się na robienie słodyczy samodzielnie, ze sprawdzonych produktów, w których nie znajdują się nawet śladowe ilości sezamu.

Sezam może występować także w innych produktach. Należy pamiętać, by w przypadku osób silnie uczulonych, uważać również na olej sezamowy, który bywa dodawany do kosmetyków. Choć w tym przypadku alergen nie będzie działał bezpośrednio na układ pokarmowy, to może wywołać objawy alergii w miejscu, gdzie kosmetyk z olejem sezamowym zostanie nałożony.

Alergia na sierść

Alergia na sierść dotyka dość dużej grupy osób. Alergen ten zazwyczaj dostaje się do organizmu przez drogi oddechowe i powoduje objawy podobne, jak w przypadku alergii na pyłki.To między innymi katar sienny i załzawione oczy. Nie zawsze trzeba jednak rezygnować z posiadania zwierzęcia – w przypadku tej alergii możliwe jest odczulanie.

Alergia na sierść to najczęściej alergia na kota. Wbrew pozorom, problemem nie musi być tylko sama sierść, ale także koci naskórek. Za najbardziej uczulające uważane są koty o czarnej i bardzo miękkiej sierści. Często to właśnie rasy krótkowłose są powodem alergii – w przypadku długiej sierści, która jest gruba, uczulenie występuje rzadziej.

Alergia na koty rzadziej pojawia się także wtedy, gdy zwierzę ma całkowicie białe umaszczenie. Dlatego takie zwierzęta częściej poleca się alergikom. Często też mówi się o możliwości nabycia kota rasowego, który w ogóle nie posiada sierści. Ze względu jednak na to, że uczulenie powoduje sam koci naskórek, konieczne jest mycie takiego kota. W przypadku, gdy kot już jest w domu, można spróbować zmniejszyć ilość alergenu w powietrzu poprzez przecieranie sierści pupila wilgotną szmatką.

Objawy alergii na kocią sierść można zauważyć najczęściej w okresie wiosennym, ponieważ to właśnie wtedy zwierzęta te zrzucają zimową sierść, której zazwyczaj jest znacznie więcej, niż w innych porach roku. Ta zasada dotyczy także psów. Odczulanie na sierść należy więc zacząć w miesiącach, gdy alergenu w powietrzu jest znacznie mniej.

Alergia na truskawki

Alergia na truskawki, podobnie jak alergia na cytrusy, to bardzo często występujące uczulenia. Co warto wiedzieć o tym rodzaju alergii i jak należy postępować w przypadku wystąpienia objawów po zjedzeniu tych owoców?

Warto pamiętać, że alergia na owoce może być wywołana przez szereg czynników. W przypadku truskawek za substancję uczulającą uważa się między innymi czerwony barwnik oraz salicylany. W przypadku wystąpienia objawów, takich jak pokrzywka, podrażnienie błon śluzowych jamy ustnej, czy pojawienie się czerwonej, swędzącej wysypki po zjedzeniu owoców, warto wykonać testy alergiczne.

Czasami objawy ze strony przewodu pokarmowego, pojawiające się po zjedzeniu truskawek, nie muszą być wywołane przez same owoce. Zdarza się, że powodem alergii są stosowane opryski lub drobnoustroje. Warto pamiętać, że w przypadku osób uczulonych na truskawki, objawy mogą być wywołane nie tylko przez świeże owoce, ale również przez przetwory, w których truskawki się znajdują.

W przypadku wystąpienia poważnych objawów ze strony układu oddechowego konieczne jest zrezygnowanie z jedzenia truskawek i zastosowanie przepisanych przez lekarza alergologa preparatów. Warto pamiętać, że ta alergia może pojawić się zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych, ale jej stopniowy zanik występuje zazwyczaj tylko w tym pierwszym przypadku. Ze względu na to, że truskawki są dość silnym alergenem, odradza się spożywanie ich kobietom karmiących piersią. W przypadku gdy jedzenie zwykłych truskawek jest niemożliwe, można spróbować zastąpić je specjalnym gatunkiem truskawek białych.