Na czym polega badanie USG jąder?
USG jąder należy do badań bezinwazyjnych i bezbolesnych, co z całą pewnością zachęci większą ilość panów do poddania się mu. Celem badania jest diagnostyka nieprawidłowości w wielkości i budowie jąder oraz najądrzy. Wykonuje się je w gabinetach urologicznych bez jakiś wcześniejszych przygotowań ze strony pacjenta.
Kiedy wykonać badanie USG jąder?
Badanie USG jąder jest zlecane przez lekarza w przypadku wystąpienia bólu, powiększenia czy też opuchlizny jądra i ma na celu wykrycie pierwotnej przyczyny powstawania owych nieprzyjemnych dolegliwości. Objawy te mogą być przyczyną różnych stanów chorobowych typu zapalenia i infekcje, gromadzenie się płynu między osłonkami jądra, choroby nowotworowe. Badanie USG jądra zleca się także w celu wykrycia i zlokalizowania najróżniejszych guzów, oceny zmian pourazowych w obrębie moszny, diagnostyki niepłodności czy żylaków powrózka nasiennego oraz ustalenia położenia jąder w przypadku wnętrostwa, czyli niezstąpienie jądra do worka mosznowego. Również w niektórych przepadkach przepukliny pachwinowej USG jąder może pomóc określić pozycję worka przepuklinowego. Badanie to stosuje się także do wykonania biopsji jąder w przypadku podejrzenia wystąpienia nowotworu.
Przebieg badania USG jąder
Do badania USG jądra nie jest potrzebne żadne specjalne przygotowanie ze strony pacjenta. Jedynym wymogiem jest zabranie ze sobą dokumentacji medycznej oraz dowodu osobistego. W przypadku wykonywania badania w ramach biopsji jąder, należy poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach stałych i tych bez recepty oraz o aktualnych chorobach. Ma to szczególne znaczenie, jeśli chodzi o leki czy choroby mające wpływ na krzepniecie krwi. Najlepiej ubrać się w luźne ubrania, aby nie było problemu z ich ściągnięciem.
Podczas badania USG jąder pacjent leży na kozetce w pozycji na wznak. Na mosznę nakładany jest żel w celu zwiększenia precyzji badania, a następnie przykładana jest głowica aparatu USG. W trakcie badania USG jądra wykorzystywane są ultradźwięki, dzięki którym lekarz może uzyskać obrazy z wielu miejsc i kątów, co z kolei pozwala na dokładną ocenę stanu jąder pacjenta. Wybrane obrazy są drukowane i dołączane do dokumentacji medycznej. Po zakończeniu badania żel zostaje usunięty z moszny, a lekarz przystępuje do opisu badania i omówienia wyników. Po badaniu USG jąder można niezwłocznie powrócić do wykonywania swoich codziennych czynności.