Alergia na babkę lancetowatą

Zarówno babka lancetowata, jak i zwyczajna, są roślinami wiatropylnymi. Dlatego też, jak sama nazwa wskazuje, produkują pyłek, który u niektórych osób może być powodem alergii. Co warto wiedzieć o uczuleniu na babkę lancetowatą?

Babka lancetowata uważana jest za cenne zioło – sok z jej liści pomaga między innymi w gojeniu się ran. Ta roślina jest bardzo wytrzymała na czynniki zewnętrzne i można spotkać ją wszędzie – zarówno w mieście jak i na wsi. To powoduje, że właściwie żaden sposób uniknięcia kontaktu z tym alergenem nie będzie skuteczny.

Objawy alergii na babkę lancetowatą mogą pojawić się już w maju, ponieważ to właśnie wtedy ta roślina wypuszcza swoje kwiaty. Duże natężenie pyłku babki lancetowatej w powietrzu można obserwować aż do końca lipca. Alergia na babkę lancetowatą przypomina zazwyczaj inne uczulenia na pyłki. Przede wszystkim pojawiają się charakterystyczne dolegliwości ze strony układu oddechowego – katar, a czasami nawet kaszel oraz zatkane zatoki.

Alergie na babkę lancetowatą występują dość często. Na szczęście możliwe jest przeprowadzenie odczulania, które pozwala na zmniejszenie ilości przyjmowanych leków. Odczulanie polega na podawaniu w specjalnych szczepionkach małych dawek alergenu, co przyzwyczaja organizm do uczulającej substancji. Gdy odczulanie nie jest możliwe, stosuje się środki farmaceutyczne zmniejszające podstawowe objawy, takie jak katar czy kaszel. Oprócz takich metod objawowego leczenia nie ma obecnie innych możliwości pozbycia się objawów alergii.

2 komentarze

  • Swojak

    U mnie całe wakacje to kłopoty z alergią. Babka lancetowata już od czerwca atakuje i nie ma sposobu, żeby się przed tym chronić, chyba, że ktoś chce siedzieć w domu przez 3 miesiące. I oczywiście musi to być mieszkanie na 15 piętrze w mieście bez roślinności..

  • Yeti, którego każdy widział

    Najbardziej zadziwiające jest to, że alergia na babkę lancetowatą może być wywołana przez zioło, które przecież ma działanie lecznicze i kojące. Dla jednych jest lekarstwem, dla innych wywołuje dolegliwości i choroby, których często nie da się wyleczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

56 − = 52