Alergia na białko jaj

Alergia na białko jaj często określana jest w skrócie jako uczulenie na jajka, jednak w istocie to właśnie białko jest powodem objawów. Mimo tego, całkowite oddzielenie białka od żółtka nie jest możliwe, więc osoby uczulone muszą unikać wszelkich produktów zawierających jajka.

Alergia na jajka to jedna z najbardziej rozpowszechnionych alergii pokarmowych. Jednak objawy w przypadku tego uczulenia nie obejmują tylko dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. W przypadku alergii na jajka pojawiają się również takie objawy, jak zapalenie spojówek, pokrzywka czy katar. W przypadku tego uczulenia często odnotowuje się także wstrząs anafilaktyczny, czyli uogólniona i niezwykle silna reakcja organizmu w przypadku kontaktu z alergenem.

Alergia na jaja wymaga szczególnej diety. Należy unikać wszelkich produktów, które zawierają choćby śladowe ilości jajek. Zalecana jest dieta bogata w chude mięso, warzywa i produkty sojowe. Jednak odpowiedni jadłospis to nie wszystko, co osoby uczulone na jajka muszą brać pod uwagę. Białko jaja bardzo często jest pożywką dla bakterii i pewna jego ilość jest zawarta w niektórych szczepionkach. O uczuleniu trzeba koniecznie powiadomić lekarza, jeśli ta informacja nie znalazła się w karcie pacjenta.

Białko kurze może być również powodem alergii krzyżowej. W takim przypadku dolegliwości będą występować nie tylko po spożyciu jajka, ale również w przypadku kontaktu z lateksem. Alergia na jajka występująca u dzieci może zaniknąć z wiekiem, jednak w wielu przypadkach pozostaje przez całe życie. Skuteczne odczulanie w przypadku tej alergii nadal nie jest możliwe.

3 komentarze

 • Max

  Najgorsza z alergii. Mam alergię na białko i praktycznie nie mogę iść do restauracji i cukierni nie wspominając. Nigdy nie wiem czy do ciasta, kotleta, panierki etc. nie dodali białka jaj. Często też sprzedawcy czy kelnerzy też nie mają o tym pojęcia i nie mogą pomóc. A ryzykować nie mogę, więc pozostaje domowe żarcie, tylko ile można…

  • shogun

   Trzeba smarować na takie restauracje w internecie, to się nauczą jak stracą klienta. Też mam alergię na białko jaj i jak pytam kelnera czy jest w potrawie, a on nie wie co odpowiedzieć, albo wstawia jakieś tanie kity, to po prostu wstaję i wychodzę. Dla mnie objawy alergii nie są przyjemne i nikt mi nie będzie gwarantował takich rzeczy bo mu się nie chce.

 • jajo

  Teraz dzieci to już nic nie mogą jeść, bo zaraz się okazuje, że wszystko jest uczulające. Alergia na białko to już praktycznie norma. Lekarze dziwią się jak nie ma alergii u małego dziecka, bo to że występuje to nic dziwnego, bo przecież każdy ma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 45 = 53