Alergia na czarny bez

Czarny bez to roślina używana w celach leczniczych. Powszechnie uważa się, że tylko spożywanie niedojrzałych owoców może być powodem nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli zaś chodzi o alergię, objawiającą się katarem siennym, to czarny bez jest często stosowany jako środek, który może zmniejszyć tę dolegliwość. Warto jednak pamiętać, że alergia na czarny bez również jest możliwa, dlatego w przypadku alergików tego typu produkt powinien być stosowany niezwykle ostrożnie. Co warto wiedzieć o alergii na czarny bez?

W celach leczniczych wykorzystuje się zarówno kwiaty, jak i owoce czarnego bzu. Napary z kwiatów są używane przy przeziębieniach, a w celu podniesienia odporności stosuje się przetwory z owoców. Reakcje ze strony przewodu pokarmowego, takie jak biegunka i ból po zjedzeniu surowych owoców, nie muszą świadczyć o alergii – czarny bez przed termiczną obróbką jest rośliną nieco trującą i tego typu dolegliwości świadczą raczej o zatruciu. Objawy alergii na czarny bez obejmują zwykle takie dolegliwości, jak katar, łzawienie oczu oraz trudności z oddychaniem.

Alergie na czarny bez zdarzają się stosunkowo rzadko, jednak osoby uczulone na wiele rodzajów roślin powinny zastanowić się, zanim zastosują to zioło przed przeprowadzeniem testów alergicznych. W skrajnych sytuacjach, tak jak w przypadku innych alergenów, czarny bez może wywołać nawet wstrząs anafilaktyczny. Dlatego nie można stosować świeżego soku z czarnego bzu na uśmierzenie dolegliwości w przypadku alergii na pyłki innych roślin bez kontaktu z lekarzem.

2 komentarze

  • filatelista

    U mnie alergia na czarny bez pojawiła się dopiero po tym, jak zastosowałem leki na jego bazie stworzone. Wcześniej mogłem przebywać w okolicy gdzie rośnie i nic się nie działo. A teraz jest już kłopot. Podobno kontakt z alergenem często powoduje pojawienie się alergii. Ale ja wcześniej miałem mnóstwo kontaktów z alergenem i żadnych objawów alergii nie było.

  • Zenik

    Przy alergii na czarny bez organizm reaguje najczęściej inaczej niż przy innych alergenach, bo normą jest biegunka, a nie kaszel czy katar. Dlatego lepiej uważać przy czarnym bzie, bo może się nagle okazać, że macie uczulenie i wcale nie jest lekko, jak trzeba sobie z tym radzić z chwili na chwilę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

66 − 57 =