Alergia na jad pszczół
Chociaż pszczoły są zazwyczaj łagodnymi owadami, to jednak istnieją sytuacje, których konsekwencją jest użądlenie. Warto pamiętać, że alergia na jad owadów bardzo często kończy się wstrząsem anafilaktycznym, czyli bezpośrednim zagrożeniem życia. Co warto wiedzieć o tym rodzaju uczulenia?
Jad pszczół, według niektórych naukowców, jest bardzo silnym alergenem w porównaniu do innych. Użądlenie pszczoły nawet u osób nieuczulonych może być powodem śmierci – tak dzieje się w przypadku wprowadzenia jadu w pobliżu dróg oddechowych. Kontakt z jadem pszczoły prowadzi zwykle do zaczerwienienia i opuchlizny użądlonego miejsca. Gdy opuchlizna obejmie drogi oddechowe, dostarczenie tlenu może stać się niemożliwe.
Alergia na jad pszczół bardzo często kończy się wstrząsem anafilaktycznym – to bardzo gwałtowna reakcja organizmu, która początkowo może przypominać zwykłą alergię. Jednak w momencie pojawienia się takich objawów, jak drgawki i problemy z oddychaniem, podanie adrenaliny jest jedyną możliwością ratunku.
Alergia na ukąszenia owadów, tak jak w przypadku innych uczuleń, nie musi pojawić się już po pierwszym kontakcie. W czasie pierwszego użądlenia reakcja rzadko bywa gwałtowna, ponieważ organizm nie wytwarza wtedy jeszcze odpowiednich przeciwciał. W przypadku drugiego kontaktu z substancją uczulającą, może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego radzi się, by osoby nigdy nie użądlone wykonały odpowiednie testy na alergię lub nosiły przy sobie strzykawkę z adrenaliną. Narażenie na użądlenia owadów zwiększa się w miesiącach letnich i trwa aż do zimy.
Najgorsze jest to, że często można sobie kompletnie nie zdawać sprawy z tego, że ma się alergię na jad pszczół, albo innych owadów. Dopiero po pierwszym ukąszeniu, a przecież może to być po dobrych kilkunastu lub kilkudziesięciu latach życia, można się przekonać, że następuje wstrząs anafilaktyczny i robi się kłopot.
Samo uczulenie na jad pszczół to jeszcze nic takiego. Bo reakcja organizmu na uczulenie może być normalna – czyli łzawienie oczu, katar, a także kichanie i prychanie. Gorzej jak reakcją na to jest wstrząs anafilaktyczny, który prowadzi do paraliżu, jeśli w tym czasie nie zostanie udzielona szybka pomoc lekarska.