Alergia na brzozę
Alergia na pylenie brzozy powoduje zazwyczaj dość silne dolegliwości, związane z układem oddechowym. Tak samo, jak w przypadku innych alergii wziewnych, tak i w sytuacji rozpoznania alergii na brzozę, jedynym skutecznym sposobem leczenia jest zastosowanie szczepionek odczulających.
Alergia na pyłki brzozy objawia się między innymi stałym nieżytem nosa i podrażnieniem dróg oddechowych, przez co może pojawić się kaszel. W Polsce występują różne gatunki brzóz, jednak wszystkie pylą mniej więcej w tym samym czasie. Pyłek można spotkać w powietrzu już w okolicach marca, a apogeum zaczyna się wraz z początkiem kwietnia. Osoby, które nie skorzystały z możliwości odczulania muszą w tym czasie stosować środki, które zminimalizują objawy. Bardzo trudno jest wyjechać w okolice, gdzie to drzewo nie będzie elementem drzewostanu, ponieważ sadzenie brzóz nadal jest popularne.
Alergia na brzozę może być też powodem tak zwanej alergii krzyżowej, która objawia się tym, iż dolegliwości mogą być powodowane przez większą liczbę alergenów, ale wyleczenie głównej przyczyny sprawia, że znikają wszystkie objawy. Alergia na brzozę należy do tych, które mogą reagować z wieloma innymi alergenami. Dolegliwości mogą być spowodowane przez kontakt z takimi owocami, jak truskawki, banan i kiwi, warzywami – jak pomidor i papryka, czy substancjami – takimi jak lateks. Jeśli więc do tej pory wymienione warzywa i owoce mogły być jedzone bez przeszkód, a nagle pojawiły się dolegliwości w miesiącach pylenia brzozy, to może to świadczyć o alergii krzyżowej.
Mogli by w końcu wymyślić coś na te alergie, bo co roku to samo. Muszę powtarzać szczepionkę, bo jak zrobię za późno, to mam tak silne objawy alergii, że ledwie zipię…
Alergia na brzozę wywołuje u mnie taki katar, że zalewam się łzami, katarem i Bóg jeden wie czym jeszcze. A potem jest tylko gorzej… Kichanie, kaszel, woda z nosa, masakra. Znam paru uczuleniowców, ale żaden z nich nie ma takiej reakcji jak ja na pyłki brzozy.