Alergia na buk
Alergia na pyłki buku uważana jest za jedną z silniejszych. Tymczasem trudno jest uniknąć tego alergenu, ponieważ buk jest popularnym gatunkiem w Polsce. Co zrobić, by uniknąć przykrych objawów i z jakimi dolegliwościami wiąże się alergia na buk?
Alergia na buczynę może objawiać się przede wszystkim bardzo silnym katarem alergicznym. W miesiącu największego pylenia buku – czyli maju – osoby cierpiące na tego typu alergię wziewną muszą przyjmować środki, które łagodzą objawy. W przypadku tej alergii możliwe jest również skuteczne odczulanie – należy je jednak zacząć odpowiednio wcześnie, a pełne rezultaty można zauważyć dopiero po kilku latach przyjmowania szczepionek.
Alergia na buk może być powodem tak zwanej alergii krzyżowej. Wtedy objawy alergii mogą pojawić się nie tylko przy kontakcie z pyłkami buku, ale również brzozy, olchy i leszczyny. Obecnie alergolodzy doskonale znają alergie krzyżowe, dlatego są w stanie rozpoznać główny alergen i od niego rozpocząć proces odczulania. Jeśli w danym przypadku jest to alergia krzyżowa, to objawy innych domniemanych uczuleń powinny zniknąć, gdy zostanie wyleczona główna przyczyna.
W przypadku alergii na pyłki buku, odczulanie jest konieczne, ponieważ istnieje niewiele obszarów, gdzie ten gatunek nie jest obecny. To sprawia, że leczenie objawowe w postaci unikania alergenu, jest praktycznie niemożliwe. Ponadto uważa się, iż ekspozycja na pylenie tej rośliny jest niezdrowa także dla osób, które nie skarżą się na żadne dolegliwości alergiczne.
Objawy alergii na buk w moim przypadku to już początek kwietnia. W maju już jestem na dwutygodniowym urlopie w innej strefie klimatycznej, bo chyba bym nie wytrzymała tego kataru i kichania, jak z kranu.
Jak kogoś stać, to proszę bardzo… Tylko, że większość z nas, szarych ludzi, musi się męczyć w Polsce z alergią na buk i wszystkimi objawami. Kichanie, kaszel i katar to wcale nie są najgorsze z objawów jakie można mieć.