Alergia na buk

Alergia na pyłki buku uważana jest za jedną z silniejszych. Tymczasem trudno jest uniknąć tego alergenu, ponieważ buk jest popularnym gatunkiem w Polsce. Co zrobić, by uniknąć przykrych objawów i z jakimi dolegliwościami wiąże się alergia na buk?

Alergia na buczynę może objawiać się przede wszystkim bardzo silnym katarem alergicznym. W miesiącu największego pylenia buku – czyli maju – osoby cierpiące na tego typu alergię wziewną muszą przyjmować środki, które łagodzą objawy. W przypadku tej alergii możliwe jest również skuteczne odczulanie – należy je jednak zacząć odpowiednio wcześnie, a pełne rezultaty można zauważyć dopiero po kilku latach przyjmowania szczepionek.

Alergia na buk może być powodem tak zwanej alergii krzyżowej. Wtedy objawy alergii mogą pojawić się nie tylko przy kontakcie z pyłkami buku, ale również brzozy, olchy i leszczyny. Obecnie alergolodzy doskonale znają alergie krzyżowe, dlatego są w stanie rozpoznać główny alergen i od niego rozpocząć proces odczulania. Jeśli w danym przypadku jest to alergia krzyżowa, to objawy innych domniemanych uczuleń powinny zniknąć, gdy zostanie wyleczona główna przyczyna.

W przypadku alergii na pyłki buku, odczulanie jest konieczne, ponieważ istnieje niewiele obszarów, gdzie ten gatunek nie jest obecny. To sprawia, że leczenie objawowe w postaci unikania alergenu, jest praktycznie niemożliwe. Ponadto uważa się, iż ekspozycja na pylenie tej rośliny jest niezdrowa także dla osób, które nie skarżą się na żadne dolegliwości alergiczne.

2 komentarze

  • Ela

    Objawy alergii na buk w moim przypadku to już początek kwietnia. W maju już jestem na dwutygodniowym urlopie w innej strefie klimatycznej, bo chyba bym nie wytrzymała tego kataru i kichania, jak z kranu.

    • ygrek

      Jak kogoś stać, to proszę bardzo… Tylko, że większość z nas, szarych ludzi, musi się męczyć w Polsce z alergią na buk i wszystkimi objawami. Kichanie, kaszel i katar to wcale nie są najgorsze z objawów jakie można mieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 71 = 74