Alergia na bylicę
Alergia na bylicę jest schorzeniem występującym dość często. Sama bylica to chwast, który spotykany jest w każdej części Polski. Choć jest to zioło bardzo użyteczne (między innymi w naturalnych metodach leczenia pasożytów pokarmowych oraz jako odstraszacz pcheł z mieszkań), to jednak pylenie bylicy może powodować objawy alergii wziewnej.
Alergie na bylicę to zazwyczaj uczulenie na pyłek tej rośliny. Największe stężenie pyłku zauważa się w okresie letnim – zazwyczaj w lipcu i sierpniu. Objawy alergii na bylicę to między innymi katar sienny i problemy z oddychaniem, jednak ten alergen może być także powodem alergii krzyżowej. W takim przypadku dolegliwości mogą obejmować również układ pokarmowy. Osoby uczulone na pyłek bylicy nie powinny stosować naparów z tego ziela, nawet w celach leczniczych. Choć roślina zbierana jest zwykle przed okresem kwitnienia, to jednak u osób silnie uczulonych może powodować dolegliwości.
W przypadku, gdy pyłek bylicy jest pierwotnym alergenem, jego występowanie może powodować dolegliwości także na skutek kontaktu z innymi substancjami. W przypadku bylicy obserwuje się występowanie objawów choroby także po kontakcie z lateksem lub spożyciu takich produktów, jak surowa marchew, seler czy ziarna słonecznika. Leczenie polega na zlokalizowaniu głównego źródła alergii i rozpoczęciu procesu odczulania. Po prawidłowo przeprowadzonym odczuleniu, wyciszeniu powinny ulec także dolegliwości powodowane przez inne alergeny.
A ja mam cały zestaw. Alergia na bylicę to jeszcze nie jest taka najgorsza, ale jak sobie pomyślę, że praktycznie od marca do października mam objawy alergii, bo cały czas coś, to zastanawiam się co w poprzednim życiu musiałem nawywijać, że taką karę mam od najmłodszych lat.
Alergia na bylicę jest bardzo rzadka, ale jak już występuje, to klękajcie narody. Objawy naprawdę nie są przyjemne, delikatnie rzecz ujmując. Choroba – bo dla mnie to ciągle jest choroba, a nie nic nie znacząca dolegliwość – potrafi bardzo dokuczyć i nie jest łatwo się z niej wykaraskać. Swoje trzeba przecierpieć i odczekać.