Alergia na dąb

Alergia na dąb objawia się podobnie, jak w przypadku innych roślin, które pylą w maju. W tym okresie stężenie pyłku różnego rodzaju gatunków jest największe, łatwo więc można pomylić alergię na pyłki dębu z innymi uczuleniami. Ponadto uczulenie na ten alergen może być powodem tak zwanej alergii krzyżowej. Jak radzić sobie z tym schorzeniem?

Pełny brak kontaktu z pyłkiem dębu nie jest możliwy. Choć to drzewo rośnie bardzo powoli, to nadal jest chętnie sadzone w parkach i ogrodach. Dlatego też, jeśli chce się uniknąć takich objawów, jak katar i łzawienie oczu, najlepiej jest zdecydować się na odczulanie. Należy zacząć je już w miesiącach jesiennych, by uniknąć kontaktu z alergenem, jakim są pyłki dębu, jak najdłużej.

Na szczęście dąb należy do drzew, które zaczynają kwitnąć dość późno, dlatego przeprowadzenie odczulania jest o wiele prostsze, niż na przykład w przypadku pyłków leszczyny. By dodatkowo opóźnić kontakt organizmu z alergenem, należy po prostu unikać miejsc, gdzie występują pyłki tej rośliny. Alergia na pylenie dębu nie powinna się ujawniać z dala od terenów leśnych, bo to tam występują największe skupiska drzewostanów. Również wizyty w parku podczas trwania wiosny nie są wskazane. Alergia na pyłki dębu nie powinna ujawniać się także podczas letnich miesięcy – w tym czasie na drzewach tego gatunku zaczynają już rosnąć żołędzie.

Pyłki dębu mogą być przyczyną alergii krzyżowej. Dolegliwości mogą pojawić się po kontakcie z alergenem wtórnym, czyli w tym przypadku pyłków brzozy. Po zastosowaniu odczulania na alergen pierwotny, dolegliwości powinny zniknąć.

2 komentarze

  • Ula

    Jest sposób na alergię na dąb. I to nawet w miastach da się zapobiegać kontaktowi z alergenem. Wystarczy odpowiednio wysoko mieszkać i niezbyt często wychodzić z domu. Jak nie mieszkasz w pobliżu parku z dębami, to już na 6 piętrze nie będzie żadnych objawów alergii. Nie ma lekko, trzeba się przeprowadzić jak się ma alergię.

  • Lorek

    Na szczęście dąb rośnie bardzo powoli i drzewo musi być duże żeby rzeczywiście wywołać objawy alergii. Problem jest gdy się przechodzi przez stary park, albo mieszka w jego okolicy. Przy starodrzewie alergia na dąb może być rzeczywiście dokuczliwa, ale przy małych witkach jest to praktycznie nieodczuwalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =