Alergia na grab

Grab to gatunek, który obecnie bardzo rzadko jest spotykany w Polsce. Obecnie jednak coraz więcej mówi się o zagrożonych gatunkach, dlatego również graby są chętniej sadzone. W rezultacie wiele osób może zaobserwować objawy alergii wziewnej w miesiącach takich, jak maj. Co zrobić, gdy zauważy się u siebie objawy, które mogą znamionować chorobę, jaką jest alergia na grab?

Uczulenie na pyłki roślin objawia się przede wszystkim dolegliwościami ze strony układu oddechowego. To przede wszystkim duży katar sienny, którego nie da pozbyć się standardowymi metodami, ani też nie znika po tygodniu czy dwóch. Na objawy alergii wziewnej działać mogą tylko środki na alergię. Jednak nie można ich stosować samodzielnie, bez żadnych badań. Często zdarza się, iż samoleczenie takiej choroby, jak alergia na pylenie grabu czy też innej rośliny, kończy się o wiele poważniejszym schorzeniem przewlekłym. Dlatego też należy zgłosić się do lekarza i rozpocząć odczulanie.

Jeśli alergia na pyłki grabu się pojawi, należy wykonać testy alergiczne. W przypadku alergii wziewnej, najczęściej są to testy skórne. W przypadku tego typu uczuleń są one dosyć dokładne i można dzięki nim określić, czy alergia dotyczy rzeczywiście tego gatunku rośliny. To bardzo istotne, ponieważ bez odpowiednich badań nie można prawidłowo przeprowadzić odczulania. Choć grab występuje jeszcze dość rzadko i unikanie pyłków tego drzewa powinno być dość proste, to nigdy nie wiadomo, kiedy ten alergen stanie na drodze osoby uczulonej. Dlatego po potwierdzeniu diagnozy, najlepiej jest jak najszybciej rozpocząć odczulanie.

2 komentarze

  • henio

    Jeśli komuś dokucza alergia na grab, to lepiej nie wybierać się na spacer do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, bo tam tych drzew jest dosłownie zatrzęsienie i trudno powiedzieć żeby można je nazywać gatunkiem wymierającym.

  • Frank

    U mnie działają krople na katar, ale nawilżające. Na każdą alergię można ich używać, więc polecam. Pierwsze 5 minut to masakra i z nosa leci ciurkiem, ale potem po zakropieniu przez praktycznie cały dzień nie występują objawy alergii i można spokojnie cieszyć się życiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + 6 =