Alergia na jesion

Alergia na jesion nie jest uczuleniem występującym tak często, jak w przypadku innych gatunków roślin. Powodem nie jest jednak jego „hipoalergiczność”, a fakt, że jest to gatunek w Polsce, występujący o wiele rzadziej niż inne. Tak naprawdę alergia na pyłki jesionu jest dość częsta, jednak można ją zauważyć poza granicami Polski – tam, gdzie to drzewo występuje znacznie częściej.

Jeśli to drzewo rośnie w okolicy, to alergia na pylenie jesionu objawia się mniej więcej tak samo, jak w przypadku innych uczuleń na pyłki. Przede wszystkim można zauważyć katar i kaszel – skutki podrażnienia błony śluzowej układu oddechowego. Trudno bronić się przed pyłkami, ponieważ całkowita rezygnacja ze spacerów rzadko wchodzi w grę. Dlatego też w przypadku wystąpienia objawów lekarze bardzo często doradzają odczulanie. W przypadku jesionu dobrze jest przeprowadzić je w miesiącach zimowych, gdy pyłek tego drzewa nie znajduje się w powietrzu.

Pyłek jesionu może być powodem tak zwanej alergii krzyżowej. Ta postać uczulenia przejawia się występowaniem objawów również w przypadku innych alergenów. Różni się od występowania po prostu dwóch rodzajów alergii tym, że niekonieczne jest dodatkowe odczulanie. Jeśli odczulanie zostanie przeprowadzone z sukcesem w przypadku alergenu pierwotnego, wtedy dolegliwości znikną także w kontaktach z alergenem wtórnym. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie testów alergicznych – by stwierdzić, które uczulenie naprawdę trzeba leczyć, co znacznie skraca czas terapii i niemal gwarantuje sukces w leczeniu.

One comment

  • Daria

    Jesion wcale nie musi rosnąć w pobliżu, żeby okazało się, że mamy objawy alergii na pyłki tego drzewa. Wiatr może je bowiem przenosić na naprawdę duże odległości i wtedy zaczyna się kłopot, bo właściwie nie ma sposobu jak się przed tym chronić. Jeśli mamy uczulenie na jesion, to trzeba przecierpieć swoje i tyle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 3 = 1