Alergia na komosę
Alergia ka komosę dotyczy zazwyczaj pyłku tej rośliny, a jej nasilenie występuje w takich miesiącach, jak lipiec i sierpień.
Objawy alergii na komosę nie są zazwyczaj tak silne, jak w przypadku innych pylących roślin. Głównym objawem alergii jest więc katar sienny, który może jednak trwać dość długo, ponieważ komosa kwitnie od lipca aż do połowy września. W Polsce zdarza się, że osoby uczulone na pyłek tej rośliny w ogóle nie mają żadnych uchwytnych dolegliwości. To jednak nie oznacza, że nie należy poddać się odczulaniu – komosa często bywa powodem alergii krzyżowej.
Komosa w Polsce to niewielka roślina, którą spotyka się raczej na terenach wiejskich. W uporządkowanych miastach, gdzie raczej trudno znaleźć skupiska chwastów, komosa nie występuje, przez to osoby uczulone nie mają również typowych objawów alergii wziewnej. Nie oznacza to jednak, że nie należy wykonać odpowiednich testów alergicznych przy podejrzeniu uczulenia.
Alergie na komosę mogą być powodem objawów po zjedzeniu takich produktów, jak cebula czy czosnek. Przez to, że pyłek komosy może nie dawać uchwytnych objawów, wykrycie tej alergii krzyżowej jest dość trudne. Tymczasem przeprowadzenie odczulania na niewłaściwy alergen nie usunie wszystkich objawów alergii. Warto więc sprawdzać, czy nietolerancja danego produktu występuje o każdej porze roku. Zazwyczaj zdarza się, że uczulenie znika w okresie zimowym, gdy powietrze jest wolne od pyłków roślin. W takim przypadku przeprowadzenie odpowiednich testów pozwala zminimalizować wszystkie objawy alergii krzyżowej.
Alergia na komosę występuje pojedynczo bardzo rzadko. Najczęściej jest to uczulenie na wszystkie pyłki, trawy, a nawet roztocza. Objawy są identyczne: katar, łzawienie oczu itd. więc właściwie trudno rozpoznać co jest konkretną przyczyną.
Bo alergie mają to do siebie, że zazwyczaj nie występują pojedynczo. Objawy alergii są silne właśnie dlatego, że najczęściej występuje alergia krzyżowa i kilka reakcji jednocześnie.