Alergia na lateks

Alergia na lateks jest jedynym z najczęstszych rodzajów uczulenia. Można to stwierdzić nie tylko na podstawie badań naukowych. Na rynku istnieje wiele produktów (między innymi rękawice do prac domowych i prezerwatywy), które nie mogą zawierać tego składnika. Czym objawiają się alergie na lateks i co zrobić w przypadku podejrzenia reakcji uczuleniowej?

Objawy alergii na lateks obejmują między innymi pokrzywkę, zaczerwienienie i wystąpienie wysypki skórnej. Możliwe są również dolegliwości ze strony układu oddechowego, takie jak katar czy kaszel. W przypadku alergii na lateks odnotowywane były również silne reakcje alergiczne, w tym wstrząs anafilaktyczny. Warto pamiętać, że objawy tej alergii mogą pojawić się także u dzieci, ponieważ wiele rodzajów smoczków butelkowych wykonywanych jest właśnie z lateksu.

Lateks jest wbrew pozorom substancją naturalną. Mimo to często konieczne jest stosowanie jego sztucznych zamienników – często tylko takie działanie pomaga wyeliminować objawy alergii, choć w przypadku lateksu warto również spróbować odczulania.

Lateks może być powodem także alergii krzyżowej. Jeśli u danej osoby zaczyna występować alergia pokarmowa po spożyciu bananów, jednak dzieje się tak tylko po kontakcie z produktem zawierającym lateks, może to wskazywać na alergię krzyżową. Lateks może reagować w ten sposób z dużą grupą produktów, w tym z pyłkiem brzozy. Dlatego też konieczne jest wykonanie drobiazgowych testów alergologicznych. W takim przypadku tylko odczulanie skoncentrowane na alergenie pierwotnym pozwoli na uniknięcie wszystkich objawów.

2 komentarze

  • Jahwe

    Alergia na lateks to klasyczny przykład choroby XXI wieku. I kolejny przykład na to, że wszystkie sztuczne produkty są tylko zagrożeniem dla naszego organizmu. Alergia nie występowała dopóki żyliśmy w zgodzie z naturą i potrafiliśmy razem z naturą koegzystować. Pojawiły się dopiero jak zaczęliśmy zawierać świat plastikami i td.

    • Tola

      Wystarczy obejrzeć film dokumentalny na Planete i zobaczyć ile śmieci jest w oceanach i morzach na całym świecie. Większość śmieci to syf z plastiku, siatki i inne rzeczy. Właśnie wiele z nich to lateks powodujący uczulenie, bo nie jest to ani naturalne, ani nawet neutralne dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

30 + = 40