Alergia na lateks

Alergia na lateks jest jedynym z najczęstszych rodzajów uczulenia. Można to stwierdzić nie tylko na podstawie badań naukowych. Na rynku istnieje wiele produktów (między innymi rękawice do prac domowych i prezerwatywy), które nie mogą zawierać tego składnika. Czym objawiają się alergie na lateks i co zrobić w przypadku podejrzenia reakcji uczuleniowej?

Objawy alergii na lateks obejmują między innymi pokrzywkę, zaczerwienienie i wystąpienie wysypki skórnej. Możliwe są również dolegliwości ze strony układu oddechowego, takie jak katar czy kaszel. W przypadku alergii na lateks odnotowywane były również silne reakcje alergiczne, w tym wstrząs anafilaktyczny. Warto pamiętać, że objawy tej alergii mogą pojawić się także u dzieci, ponieważ wiele rodzajów smoczków butelkowych wykonywanych jest właśnie z lateksu.

Lateks jest wbrew pozorom substancją naturalną. Mimo to często konieczne jest stosowanie jego sztucznych zamienników – często tylko takie działanie pomaga wyeliminować objawy alergii, choć w przypadku lateksu warto również spróbować odczulania.

Lateks może być powodem także alergii krzyżowej. Jeśli u danej osoby zaczyna występować alergia pokarmowa po spożyciu bananów, jednak dzieje się tak tylko po kontakcie z produktem zawierającym lateks, może to wskazywać na alergię krzyżową. Lateks może reagować w ten sposób z dużą grupą produktów, w tym z pyłkiem brzozy. Dlatego też konieczne jest wykonanie drobiazgowych testów alergologicznych. W takim przypadku tylko odczulanie skoncentrowane na alergenie pierwotnym pozwoli na uniknięcie wszystkich objawów.

2 komentarze

  • Jahwe

    Alergia na lateks to klasyczny przykład choroby XXI wieku. I kolejny przykład na to, że wszystkie sztuczne produkty są tylko zagrożeniem dla naszego organizmu. Alergia nie występowała dopóki żyliśmy w zgodzie z naturą i potrafiliśmy razem z naturą koegzystować. Pojawiły się dopiero jak zaczęliśmy zawierać świat plastikami i td.

    • Tola

      Wystarczy obejrzeć film dokumentalny na Planete i zobaczyć ile śmieci jest w oceanach i morzach na całym świecie. Większość śmieci to syf z plastiku, siatki i inne rzeczy. Właśnie wiele z nich to lateks powodujący uczulenie, bo nie jest to ani naturalne, ani nawet neutralne dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

84 + = 86