Alergia na leszczynę

Powszechnie uważa się, że objawy alergii na pyłki roślin może pojawić się wiosną i jesienią. Tymczasem w przypadku uczulenia na pyłki niektórych gatunków drzew, dolegliwości mogą pojawić się już nawet w miesiącach zimowych. Alergia na leszczynę może zacząć się już w styczniu i trwać nawet do kwietnia.

Objawy uczulenia na pyłek leszczyny nie różnią się zazwyczaj od dolegliwości występujących przy innych alergiach wziewnych. Przede wszystkim jest to katar i łzawienie oczu, rzadziej występuje kaszel czy problemy z oddychaniem. Alergia na pyłki leszczyny częściej objawia się u osób mieszkających na terenach wiejskich i oddalonych od miast. To właśnie tam stężenie pyłku leszczyny jest znacznie wyższe. Warto jednak pamiętać, że leszczyna może być sadzona również w miejskich ogródkach działkowych, dlatego nie tak łatwo ustrzec się tego alergenu. W miesiącach wiosennych i zimowych warto więc szczelnie zamykać okna i unikać spacerów na powietrzu.

Alergia na leszczyny bardzo często może być także powodem alergii krzyżowej, która objawia się dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Wiele osób zapomina o tym i będąc uczulonym na pyłek leszczyny, spożywa takie pokarmy, jak orzechy. To właśnie bywa powodem dolegliwości.

W celu pozbycia się objawów takich, jak łzawienie i katar oraz biegunka i ból żołądka, warto wykonać odczulanie na pyłki leszczyny – dzięki temu znikną wszystkie dolegliwości, także te spowodowane spożywaniem orzechów. Alergia krzyżowa jest obecnie rozpoznawana coraz częściej, dzięki czemu możliwe jest jej skuteczne leczenie.

2 komentarze

  • Eryk

    Na szczęście alergia na leszczynę nie powoduje tak intensywnych „doznań” w trakcie lata, więc można się wyszaleć i wziąć urlop wtedy, gdy jest w Polsce najlepsza pogoda. Gorzej wiosną, kiedy lepiej nie wychodzić z domu, bo leszczyna pyli jak szalona.

  • Michaś

    Coraz częściej sadzi się leszczynę w lokalizacjach, które są ogólnodostępne. Nikt nie zastanawia się, że rośnie liczba alergików, a za kilka lat będzie ich tylu, że nie da się normalnie przejść w parku, bo każdy będzie kichał i prychał. A to nie jest przyjemne nie tylko dla tych, którzy alergię mają, ale dla wszystkich użytkowników wspólnych przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 89 = 95