Alergia na lipę

Lipa, jak sama nazwa wskazuje, kwitnie w okolicach i w samym miesiącu lipcu. Kwiaty lipy są bardzo cenione przez zielarzy i używane w formie naparu, jako środek na przeziębienie i bolące gardło. Jednak są osoby, dla których pyłek kwiatów lipy jest raczej przekleństwem, niż lekarstwem. Jak objawia się alergia na lipę i o czym trzeba pamiętać chorując na to schorzenie?

Wydaje się, że alergia na pyłki lipy jest niemożliwa, ponieważ to roślina lecznicza. Tymczasem kwitnąca lipa może być, podobnie jak inne pylące drzewa, powodem siennego kataru i łzawienia oczu. Objawem alergii może być również pokrzywka, czyli zaczerwienienie i napuchnięcie skóry, które jest częstym symptomem kontaktu z alergenem. Skutecznym środkiem może być odczulanie. Należy zacząć przeprowadzać je jeszcze przed kwitnieniem tej rośliny, a wcześniej wykonać badanie, które potwierdzi, że alergenem jest na pewno pyłek lipy. Ta roślina nie jest zapylana przez wiatr – nieco łatwiej jest więc unikać tego alergenu i należy skorzystać z takiej możliwości, jeśli akurat alergia na pylenie lipy nie może być pokonana w inny sposób.

Jak już wyżej wspomniano, lipa często jest używana jako środek przeciwko przeziębieniom. Jednak ze względu na to, że jest dość silnym alergenem, niewskazane jest, tak jak w przypadku także innych ziół, aby podawać ją małym dzieciom. Niewskazane jest również podawanie jakiegokolwiek miodu, a w przypadku stwierdzenia alergii na lipę lepiej zrezygnować nie tylko z samego miodu lipowego, ale również innych, produkowanych w sezonie letnim.

2 komentarze

  • Ula

    U mojego młodego alergia na lipę łączy się z alergią na miód lipowy. Jakoś to dziwnie tak zadziałało, że teraz boimy się podać mu jakikolwiek miód, bo podobno są często mieszane i lipowy jest dodawany do innych, bo jest popularny i łatwy do pozyskania. A dla nas to objawy alergii i kłopot, którego lepiej uniknąć.

  • Ada

    Lipa tak pięknie pachnie, że aż dziw bierze, że można mieć alergię na pyłki takiego drzewa. Zwłaszcza, że z lipy robi się herbatkę i wiele innych leczniczych mikstur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 3