Alergia na mleko
Alergia na mleko to uczulenie, które bardzo często pojawia się u małych dzieci. W niektórych przypadkach może jednak ujawnić się u osób dorosłych. O czym należy pamiętać, obserwując u siebie lub innych osób dolegliwości po spożyciu mleka?
Alergia na mleko krowie objawia się przede wszystkim dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, ale możliwe objawy to także katar i duszności, a nawet problemy ze strony układu moczowego. Tak jak w przypadku wielu innych alergii pokarmowych, nie jest możliwe przeprowadzenie odczulania. W przypadku dzieci, za środek zapobiegający tej alergii uważa się późne wprowadzanie mleka krowiego do diety.
Nie każda nietolerancja mleka to od razu alergia na produkty mleczne. Wiele osób nie odróżnia alergii na mleko (zwykle krowie), która jest uczuleniem na białka, a nietolerancją laktozy. W tym drugim przypadku problemem jest cukier zwany laktozą i brak w żołądku odpowiedniego enzymu – tak zwanej laktazy. Obecnie w tym drugim przypadku dolegliwości da się załagodzić poprzez podanie preparatu doustnego lub poprzez zamianę produktów mlecznych ze zwykłych na takie z niską zawartością laktozy.
Alergie na mleko mogą obejmować nie tylko uczulenie na mleko krowie. To ono jednak jest zazwyczaj głównym alergenem. Alergia na mleko to duży problem w przypadku dzieci – by nie dopuścić do wystąpienia objawów konieczne może być zastosowanie specjalnego mleka. W takim specjalnym mleku modyfikowanym białka zostały „pocięte” na aminokwasy, które są przyswajalne lepiej, a dodatkowo nie powodują objawów alergii.
Coraz częściej pojawia się alergia na mleko u dzieci, bo coraz częściej kobiety chcą jak najszybciej przestać karmić naturalnie, bo to przecież dla nich „wielki kłopot”. Skoro natura tak to skonstruowała, to trzeba karmić dopóki jest pokarm, bo akurat alergia na mleko to najmniejszy kłopot, jaki z tego powodu może nas spotkać. I to robimy to własnym dzieciom!
Są matki, które świadomie rezygnują z karmienia piersią, a tymczasem mleko sztuczne nigdy nie będzie w pełni odwzorowywać naturalnego pokarmu, więc lepiej tego nie robić, jeśli nie chcemy żeby dziecko było mniej odporne, chorowało i miało problemy jak już dojrzeje i będzie starsze. Alergia na mleko to w tym przypadku najmniejszy problem, bo można całkowicie rozwalić układ immunologiczny.
To jest trochę bardziej złożone, bo w przypadku alergii na białko mleka krowiego kobieta karmiąca piersią sama musi ze swojej diety nabiał wyeliminować (inaczej w mleku matki te białka również są obecne), a dopiero później koło roku życia dziecka, stopniowo wprowadzać, obserwując reakcje. Przerobiłam z dwójką dzieci 🙂 W każdym razie myślę, że jeśli to tylko możliwe karmienie piersią jest najlepsze w tym, jak i każdym innym przypadku.