Alergia na pokrzywy

Pokrzywa to znane zioło, które jest polecane jako środek poprawiający witalność organizmu. W tym celu stosuje się same liście i łodygi – zbiera się je jeszcze przed okresem kwitnienia. To właśnie pod koniec maja zaczyna się wypuszczanie kwiatów i właśnie wtedy pojawia się alergia na pokrzywę. Choć taka reakcja organizmu na pyłek pokrzywy jest rzadka, to jednak nie niemożliwa. Co należy o niej wiedzieć?

Alergia na pokrzywy objawia się podobnie, jak wszystkie inne alergie wziewne. Alergen dostaje się do organizmu zazwyczaj przez drogi oddechowe i to one zostają zaatakowane przez komórki odpornościowe. Alergia jest bowiem chorobą autoimmunologiczną. Dlatego tak trudno jest ją leczyć, ponieważ niemożliwe jest leczenie przyczynowe. Objawy tego schorzenia obserwuje się w miesiącach letnich – aż do początku września. Na początku czerwca pojawia się najsilniejsza alergia, gdy pyłki pokrzywy rozsiewane są przez wiatr – ponieważ jest to roślina wiatropylna, przez co trudno uniknąć tego alergenu.

Tak samo, jak w przypadku innych uczuleń na pyłki, pokrzywę można spróbować leczyć poprzez podawanie specjalnych szczepionek. Warto to zrobić zwłaszcza wtedy, gdy mieszka się w otoczeniu terenów zielonych. Alternatywą jest próba pozbycia się pokrzywy z okolicy, jednak pyłek pokrzywy jest bardzo lekki i nie zawsze jest to możliwe. Ponadto w Polsce pokrzywa jest częstym chwastem, występującym także w ogródkach działkowych, a nie tylko w lasach i parkach. Najlepiej więc w przypadku wykrycia alergii na tę roślinę poddać się odczulaniu.

3 komentarze

  • Mela

    Szczepionka na alergię na pokrzywy praktycznie nie działa, a obecnie jest jedna na polskim rynku. Lepiej więc sobie darować. Lepsze jest po prostu unikanie miejsc, gdzie można się nadziać na pyłki pokrzywy.

  • Ula

    Żeby nie mieć alergii na pokrzywy najlepiej za młodu kilka razy po prostu w nie wejść, żeby się nieco „poparzyć”. Wbrew pozorom wcale nie jest to bolesne, nawet dla dzieci, a na pewno trochę przynajmniej chroni przed alergią. Nie tylko na pokrzywy.

  • Grzegorz

    w wieku dziecięcym byłem często poparzony przez pokrzywy, a jako 40 latek mam na nie alergie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

91 − 90 =