Alergia na pyłki

Zatkany nos i łzawienie oczu to najczęstsze objawy alergii występującej wiosną. Najczęściej powodem w tym przypadku jest alergia na pyłki, która pojawia się u wielu osób bardzo często. Jak sobie z nią radzić?

Alergia na pylenie roślin pojawia się najczęściej wiosną i latem – to wtedy wiele drzew i roślin zielonych zaczyna pylić. Choć stwierdzenie alergii na pyłki zazwyczaj przychodzi dość łatwo, dzięki odpowiednim testom skórnym, to już leczenie objawowe jest trudniejsze. Alergenu, jakim są pyłki roślin, bardzo trudno jest unikać, przez co w okresie wiosny i lata wiele osób musi przyjmować środki, które ograniczają objawy uczulenia. Leczenie alergii tego typu jest konieczne – brak odpowiednich środków może być powodem takich chorób, jak astma i przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Alergia pyłkowa wydaje się prosta do rozpoznania. Tymczasem osoby uczulone na pyłki są narażone również na występowanie tak zwanej alergii krzyżowej. Wtedy oprócz standardowych objawów, występujących przy uczuleniu na pyłki roślin, pojawiają się także dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, występujące po zjedzeniu określonych produktów. Wiele osób uważa, iż są to objawy kolejnej alergii, tymczasem te dolegliwości mogą być związane właśnie z uczuleniem na pyłki. Na szczęście zastosowanie właściwego odczulania niweluje wszystkie objawy tego typu alergii.

Jeśli odczulanie w przypadku danej alergii okaże się niemożliwe lub nieskuteczne, to jedynym efektywnym działaniem jest stosowanie leków powstrzymujących dolegliwości i wyjazd w miejsce, gdzie pyłków roślinnych jest mniej.

2 komentarze

  • Oruniak

    Alergia krzyżowa jest najtrudniejsza do zapobiegania, bo w sumie nigdy nie wiadomo co z czym koliduje i co tak naprawdę spowodowało objawy. Lepiej więc uważać na to co się je o gdzie przebywa, bo może się skończyć naprawdę źle, ze wstrząsem anafilaktycznym na czele.

  • Irek

    Teraz już na szczęście są dokładniejsze opisy poszczególnych rodzajów alergii, bo alergia na pyłki to bardzo pojemne określenie i nie wiadomo właściwie na co dokładnie jest się uczulonym. Z drugiej strony bardzo rzadko ma się alergię na jeden rodzaj pyłków, więc bardzo często jest to alergia na wszystkie pylące rośliny, albo ich co najmniej dużą część.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 20 = 23