Alergia na roztocze

Alergia na roztocza, czyli tak zwana alergia na kurz, dotyka coraz większej grupy osób. Niektórzy twierdzą, że powodem jest nadmierna czystość mieszkań, przez co dziecięce organizmy nie mają czasu na przyzwyczajenie się do tego typu alergenów. Bez względu jednak na przyczynę, alergia na roztocze może dać się osobom uczulonym mocno we znaki.

Roztocza to pajęczaki, niewidoczne gołym okiem. Żyją zazwyczaj wszędzie tam, gdzie jest duża ilość pożywienia (złuszczonego naskórka) i sprzyjające warunki do rozwoju. Tak jest między innymi w ludzkich mieszkaniach. Roztoczom sprzyja przede wszystkim suche i ciepłe powietrze – takie warunki znajdują się w pomieszczeniach zamieszkałych przez ludzi w okresie zimy.

Objawami alergii na kurz jest katar i kaszel. Tę drugą dolegliwość może nasilać klimatyzowane suche powietrze. Objawy mogą nasilać się nie tylko w okresie zimy, ale zawsze wtedy, gdy dokonuje się większych porządków w mieszkaniu i duża ilość alergenu unosi się w powietrzu.

Jedyną skuteczną metodą leczenia alergii na kurz jest odczulanie. Zaczyna się je zazwyczaj w miesiącach letnich, gdy ilość alergenu w powietrzu znacznie spada. Mieszkania są wtedy o wiele częściej wietrzona, a pościel wynoszona na zewnątrz, tymczasem roztocza nie lubią wilgoci i światła. Warto w tym okresie unikać większych porządków, by nie wprowadzać dodatkowej ilości alergenu do organizmu. W miesiącach zimowych warto pamiętać o nawilżaniu powietrza oraz o próbach wietrzenia pościeli, gdzie mieszka najwięcej roztoczy.

2 komentarze

  • Hulk

    Przy alergii na roztocza polecam odkurzacz wodny, czyli taki, którego filtrem jest woda. Nie zawsze załatwi on całkowicie problem roztoczy, ale często znacznie ograniczy problem i zdecydowanie zmniejszy objawy alergii. Minus jest taki, że nie ma automatycznych odkurzaczy wodnych, a codzienne odkurzanie każdego wykończy.

  • unter

    Roztocza są wszędzie i nie da się przed nimi uciec, niezależnie od tego jak bardzo będziemy dbali o czystość. Przecież to są mikroskopijne żyjątka, właśnie dlatego wywołują alergię, bo organizm nie potrafi łatwo się przed nimi bronić i zabezpieczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

24 − = 23