Alergia na szczaw

Szczaw to roślina, która bywa składnikiem potraw. Stosuje się ją również jako środek łagodzący poparzenia pokrzywą. Jednak szczaw może być także przyczyną dolegliwości. Alergie na szczaw nie są uczuleniami pokarmowymi, a wziewnymi – powodem objawów chorobowych jest pyłek tej rośliny.

Objawy alergii na szczaw są bardzo podobne, jak w przypadku innych alergii wziewnych. Przede wszystkim atakowane są drogi oddechowe – osoba uczulona na szczaw może mieć między innymi katar sienny i kaszel. W przypadku cięższych alergii, mogą pojawić się także problemy z oddychaniem na skutek zwężenia kanałów doprowadzających powietrze do płuc. Dolegliwości ze strony układu oddechowego nie należy lekceważyć – po dłuższym czasie mogą one spowodować choroby przewlekłe.

Alergia na szczaw jest zazwyczaj zauważana wtedy, gdy następuje silne pylenie tej rośliny. Zwykle są to miesiące letnie – czerwiec i lipiec. Wtedy właśnie ta roślina kwitnie najintensywniej. Szczaw spotyka się głównie na łąkach, bardzo rzadko występuje w mieście, dlatego wielu alergików może przez długi czas nie odczuwać żadnych dolegliwości.

W przypadku praktycznie każdej alergii wziewnej możliwe jest odczulanie. Także w przypadku pyłku szczawiu warto jest się na nie zdecydować. Pyłki są lekkie i mogą być przenoszone na duże odległości – bardzo często więc nie można uniknąć kontaktu z alergenem. Odczulanie to proces, który może trwać nawet kilka lat, jednak pozwala on na rezygnację z części leków blokujących objawy alergii. Jest to także jedyna skuteczna metoda dla osób, u których pyłek danej rośliny powoduje ciężkie reakcje alergiczne.

2 komentarze

  • Irek

    Jak się okazało, że mam alergię na szczaw, to byłem załamany, bo od czasów dziecka i mieszkania z mamą, uwielbiam zupę szczawiową. Na szczęście w zupie szczaw można jeść, bo tylko pyłki powodują alergię – przynajmniej u mnie. Zalecam więc wszystkim alergikom nieco odwagi i wypróbowanie, bo może się okazać, że alergie na szczaw macie, ale jeść możecie bez problemu.

  • szczawiak

    Przy alergii na szczaw też może wystąpić wstrząs anafilaktyczny. Zwłaszcza, że jest to często demonizowany objaw alergiczny, a wcale nie musi się on kończyć śpiączką, a także zapaścią i paraliżem. Wstrząs anafilaktyczny to często inne kłopoty, które wynikają z reakcji organizmu na zagrożenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 1