Alergia na trawy

Osoby, które cierpią na różne rodzaje alergii wziewnej odczuwają dolegliwości przez wiele miesięcy w roku. Gdy skończy się wiosna, a wraz z nią pylenie drzew, zaczyna się lato, kiedy to obserwuje się największe stężenie pyłków roślin zielnych. Jak sobie radzić z alergią na trawy i o czym warto pamiętać po pojawieniu się dolegliwości?

Alergia na trawę objawia się zazwyczaj dokładnie tak samo, jak większość alergii wziewnych, spowodowanych kurzem lub pyłkami drzew. Alergen z reguły powoduje problem w tym miejscu, w którym został wchłonięty przez organizm. W przypadku pyłków traw, są to zwykle drogi oddechowe, dlatego w okresie największego pylenia obserwuje się u alergików katar sienny oraz długotrwały kaszel. Na te dolegliwości nie pomagają zazwyczaj standardowe środki, dzięki czemu osoba chora udaje się do lekarza, który może stwierdzić alergię na konkretne gatunki roślin.

Alergia na pyłki traw dotyczy zazwyczaj gatunków zapylanych przez wiatr. Alergia może objawiać się nie tylko podczas pylenia chwastów, ale również jadalnych zbóż. Za najbardziej intensywny okres pylenia traw uważa się czerwiec i to wtedy pojawiają się największe dolegliwości u osób uczulonych.

Alergia na pyłki trawy poddaje się odczulaniu – dzięki temu wiele uczulonych osób może liczyć na to, że po długim procesie podawania specjalnych szczepionek będą mogły wyjść na spacer bez przeszkód. Pyłków traw obecnie nadal trudno jest bowiem unikać.

Alergia na trawy może być powodem alergii krzyżowej. Dolegliwości w okresie pylenia traw mogą pojawić się także po zjedzeniu takich produktów spożywczych, jak kiwi czy morele. Po zastosowaniu odczulania na pyłki traw, dodatkowa alergia pokarmowa również powinna ulec wyciszeniu.

2 komentarze

  • rzeźnik

    Dla niektórych ludzi to wciąż są żarty, a dla mnie przejeżdżanie samochodem gdy obok są koszone trawy, to trauma. Bo za chwilę muszę się zatrzymywać bo nic nie widzę z powodu kataru i łez. Jedyna możliwość to obieg zamknięty, ale też nie zawsze udaje się go w porę włączyć.

  • Antek

    Najgorzej jest wczesną wiosną, jak trawa zaczyna rosnąć i to najszybciej odbija po zimie. Wtedy alergia na trawę jest najbardziej intensywna, bo trawa najbardziej pyli, ale też jest najczęściej koszona. Co ciekawe – im niżej jest koszona trawa, tym bardziej objawy alergii są intensywne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 78 = 84