Alergia na truskawki
Alergia na truskawki, podobnie jak alergia na cytrusy, to bardzo często występujące uczulenia. Co warto wiedzieć o tym rodzaju alergii i jak należy postępować w przypadku wystąpienia objawów po zjedzeniu tych owoców?
Warto pamiętać, że alergia na owoce może być wywołana przez szereg czynników. W przypadku truskawek za substancję uczulającą uważa się między innymi czerwony barwnik oraz salicylany. W przypadku wystąpienia objawów, takich jak pokrzywka, podrażnienie błon śluzowych jamy ustnej, czy pojawienie się czerwonej, swędzącej wysypki po zjedzeniu owoców, warto wykonać testy alergiczne.
Czasami objawy ze strony przewodu pokarmowego, pojawiające się po zjedzeniu truskawek, nie muszą być wywołane przez same owoce. Zdarza się, że powodem alergii są stosowane opryski lub drobnoustroje. Warto pamiętać, że w przypadku osób uczulonych na truskawki, objawy mogą być wywołane nie tylko przez świeże owoce, ale również przez przetwory, w których truskawki się znajdują.
W przypadku wystąpienia poważnych objawów ze strony układu oddechowego konieczne jest zrezygnowanie z jedzenia truskawek i zastosowanie przepisanych przez lekarza alergologa preparatów. Warto pamiętać, że ta alergia może pojawić się zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych, ale jej stopniowy zanik występuje zazwyczaj tylko w tym pierwszym przypadku. Ze względu na to, że truskawki są dość silnym alergenem, odradza się spożywanie ich kobietom karmiących piersią. W przypadku gdy jedzenie zwykłych truskawek jest niemożliwe, można spróbować zastąpić je specjalnym gatunkiem truskawek białych.
Uczulenie na truskawki to w rzeczywistości uczulenie na chemię, którą są faszerowane. Zauważcie, że uprawiane są już praktycznie cały rok, a do tego są coraz większe, coraz bardziej czerwone i coraz bardziej… bez smaku. Właśnie stąd bierze się alergia na truskawki, bo naturalny i normalny owoc nie uczula – żaden.