Alergia u dzieci
Alergia u dzieci to dość skomplikowany problem. W przypadku skrajnych objawów choroby, konieczne jest zaufanie specjalistom i stosowanie się do ich porad zarówno w zakresie samej terapii, jak i tych dotyczących trybu życia małego pacjenta. O czym warto pamiętać, gdy wystąpi alergia u dziecka?
Kiedy przeprowadzić testy alergiczne u dziecka
Wielu rodziców jest rozczarowanych, że często nie można od razu określić alergenów, jakich należy unikać w przypadku ich dziecka. Warto pamiętać, że obecnie istnieje wiele testów, które pozwalają potwierdzić alergię, jednak są one przeznaczone dla dzieci nieco starszych, niż kilkumiesięczne niemowlęta. W takich przypadkach testy skórne – wykorzystywane najczęściej w diagnozie – okazują się zazwyczaj nieskuteczne. To powoduje, że rodzice muszą sami zaobserwować, co może stanowić źródło problemu. Nieco wcześniej, niż testy skórne, przeprowadza się badania krwi na możliwość wystąpienia alergii. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż ta metoda jest kłopotliwa. Zazwyczaj stanowi ona jedynie potwierdzenie zaobserwowanych zmian – jeśli ustali się już, co może być potencjalnym alergenem, sprawdza się, czy rzeczywiście jest to alergia.
Alergia u dziecka – przyczyny
Najczęstszą przyczyną alergii u dziecka są przyjmowane pokarmy. Warto zdawać sobie sprawę, że problemem mogą być nie tylko produkty przyjmowane przez niemowlę w trakcie rozszerzania diety, ale również te, które spożywa matka, jeśli oczywiście karmi ona piersią. Stosowanie diety profilaktycznej przez matki karmiące miało kiedyś na celu uniknięcie problemów z alergią, obecnie coraz częściej neguje się takie zachowanie. Także w czasie karmienia piersią należy więc jeść wszystkie zdrowe i standardowe produkty, a potencjalne alergeny należy odstawić tylko w przypadku wystąpienia dolegliwości u dziecka.
Nie oznacza to jednak, że do diety niemowlęcia należy od razu wprowadzać wszystkie produkty – należy robić to stopniowo i obserwować, co się dzieje. Jak wiadomo, alergia może pojawić się dopiero po drugim kontakcie z alergenem, dlatego rozszerzanie diety powinno przebiegać ostrożnie, by nie przegapić produktu uczulającego.
Alergia niepokarmowa
Choć przyczyną zmian skórnych u dzieci bywa uczulenie na pokarmy, to alergia dzieci może być spowodowana również używanymi środkami chemicznymi. Problem może stanowić zarówno proszek do prania dziecięcych ubranek, jak i kosmetyki pielęgnacyjne. Zazwyczaj kontakt z tymi substancjami wywołuje wysypkę, ale może przyczynić się także do atopowego zapalenia skóry – nieprzyjemnego schorzenia, które często wymaga stosowania wyłącznie łagodnych i bezzapachowych preparatów do prania i mycia.
Odczulanie u dziecka
Odczulanie – zazwyczaj w przypadku, gdy u dziecka wystąpi alergia wziewna – możliwe jest dopiero po ukończeniu piątego roku życia. O możliwości przeprowadzenia terapii decyduje lekarz. Jeśli w danym przypadku stwierdzi, że odczulanie jest niemożliwe, prawdopodobnie oznacza to, iż takiej terapii nie stosuje się w danej alergii lub istnieje wysokie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.
Testów alergicznych nie da się przeprowadzić u małych dzieci, więc pozostaje metoda prób i błędów. Trzeba sprawdzać jak dziecko reaguje, gdy podaje mu się odpowiednie pokarmy czy płyny, albo jak reaguje po zetknięciu z sierścią kota czy psa. Wtedy będzie można poznać czy ma alergię i co jest jej przyczyną.