Alergia w ciąży
Alergia w ciąży stanowi duży problem, ponieważ często uważa się, że przyszła mama nie powinna stosować żadnych leków. Tymczasem może zdarzyć się, że wahania hormonalne w czasie ciąży jeszcze nasilą objawy alergii lub wywołają tego typu nadwrażliwość u osoby, która wcześniej nie miała żadnych objawów. Czy rzeczywiście, nawet w takim przypadku, nie można stosować farmaceutycznych preparatów?
Alergia podczas ciąży – zapobieganie
Choć obecnie coraz częściej podchodzi się sceptycznie do próby unikania alergenów w okresie ciąży, to jednak czasami warto to zrobić. Najczęściej stosowaną metodą jest zrezygnowanie z popularnych „uczulaczy”, czyli krowiego mleka, owoców cytrusowych i czekolady. Powyższe zalecenia dotyczą osób, które nigdy wcześniej nie miały alergii i obawiają się jej wystąpienia.
Według naukowców nie jest to jednak dobre rozwiązanie, bo choć pozwala uniknąć alergii u matki, to może wpłynąć na alergię u płodu. Warto zastosować się do innej porady i zrezygnować z testowania nowych kosmetyków i detergentów. Kobieta w ciąży często jest bardziej wrażliwa na zawarte w takich preparatach substancje chemiczne.
Alergia u ciężarnej alergiczki
Jeśli dana kobieta miała już wcześniej problemy z alergią, nie powinna przerywać zażywania leków bez konsultacji z lekarzem. Choć zawarte w farmaceutykach substancje chemiczne nie zawsze dobrze oddziałują na dziecko, to jednak natychmiastowe ich odstawienie może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem u matki. To również nie jest korzystne dla dziecka i może powodować nawet problemy z donoszeniem żywej ciąży.
Leki na alergię bez recepty i na receptę
Niektórzy alergicy lekceważą chorobę i stosują jedynie leczenie objawowe. Przeprowadzają je zazwyczaj środkami dostępnymi bez recepty i używają ich wtedy, gdy kontakt z alergenem jest wyjątkowo częsty. Z oczywistych względów kobieta w ciąży nie może postępować w ten sposób.
Niewskazane są zwykle wszelkie leki dostępne bez recepty – o ile oczywiście lekarz nie stwierdzi inaczej. Specjalista, przepisując odpowiedni preparat kobiecie w ciąży, sprawdza najpierw, czy może być on zastosowany. Najważniejsze są przeprowadzone testy – dla bezpieczeństwa preparaty, które nie były sprawdzane pod kątem kobiet w ciąży, nie mogą zostać przepisane. Warto pamiętać, że najczęściej stosowane preparaty antyhistaminowe powinny zostać jak najszybciej zmienione. Niewskazane są także zazwyczaj wszelkiego rodzaju krople do nosa, które mają na celu ograniczenie kataru siennego. Dozwolone są głównie jedynie preparaty przepisane przez lekarza – samodzielnie można stosować roztwór soli morskiej.
Alergia a dziecko
Osoby leczące się na alergię muszą brać pod uwagę, że ta choroba bardzo często jest dziedziczna i może występować również u dziecka. Z tego powodu, jeśli problemem jest alergia pokarmowa, konieczna est wyjątkowa staranność we wprowadzaniu nowych składników do diety. Osoba z alergią powinna zaplanować zajście w ciążę. W ten sposób już wcześniej może przyzwyczaić się do zamienników leków oraz spokojnie zakończyć proces odczulania.
Objawy alergii w ciąży to jakaś masakra. Przez to, że nie mogłam normalnie funkcjonować nie wysypiałam się, nie miałam sił ani energii. Ciągle chodziłam zmęczona i zła, nastrój miałam podły. Alergia na pyłki, praktycznie wszystkie, utrzymywała się u mnie przez długi czas, prawie dwa miesiące akurat w środku ciąży. Skończy się tym, że pewnie dziecko też będzie miało alergie…