Alergia wiosną
Chociaż nadmierna odpowiedź immunologiczna organizmu, zwana alergią, może zdarzyć się o każdej porze roku, to jednak właśnie wiosna uznawana jest za czas najgorszy dla osób cierpiących na różnego rodzaju uczulenia. To właśnie wtedy zaczyna się pylenie wielu gatunków roślin, więc stężenie alergenów w powietrzu jest tak duże, że nie da się go uniknąć.
Wiosenna alergia
Alergia wiosenna zaczyna się zazwyczaj wtedy, gdy zaczynają pylić drzewa. Ten proces występuje tylko raz w roku, trwa jednak dość długo i jest prawdziwą gehenną dla alergika. Objawami alergii są przede wszystkim dolegliwości ze strony układu oddechowego. Alergiczne zapalenia dróg oddechowych są powodem takich objawów, jak katar i stale załzawione oczy, jak również nie najlepszego samopoczucia, a także bólów głowy.
Osoby cierpiące na silną alergię na pyłki powinny zamykać okna podczas wietrznych dni, a na spacer wychodzić jedynie po deszczu, kiedy stężenie pyłków w powietrzu jest mniejsze. Niektórym alergikom doradza się także wyjazd w tereny, gdzie pylących obecnie drzew jest mniej lub tam, gdzie pyłki nie mają takiego zasięgu (tereny górskie i morskie). Środki stosowane w przypadku alergicznego kataru siennego pozwalają na zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa, jednak należy pamiętać, że pełną poprawę samopoczucia można uzyskać dopiero po serii szczepionek odczulających.
Przyczyny alergii wiosną
Alergia wiosną może być również wywołana przez roztocza – takie uczulenie popularnie nazywa się alergią na kurz. Choć wydaje się, że to właśnie zimą tego typu alergie powinny występować najczęściej, to jednak warto pamiętać, że to właśnie wiosną dokonuje się zwykle gruntownych porządków. Alergia na roztocza objawia się podobnie, jak uczulenie na pyłki drzew – to przede wszystkim zatkany nos, a w skrajnych przypadkach nawet problemy z oddychaniem. W przypadku, gdy w mieszkaniu znajduje się alergik, porządki należy przeprowadzać ostrożniej, by nie uwalniać dużej ilości alergenów za jednym razem. Doradzane jest między innymi używanie odkurzaczy wodnych i wymianę pościeli na taką, która posiada odpowiednie atesty lub jest wykonana w całości z tworzywa sztucznego.
Objawy alergii wiosną
Alergia wiosenna nie musi objawiać się typowo – warto o tym pamiętać, ponieważ wiele osób cierpi z powodu dolegliwości, wywołanych przez tak zwaną alergię krzyżową. Dana osoba może być uczulona na pyłki roślin, jednak jeśli objawy są niewielkie, bagatelizuje to. Tymczasem alergia nadal przebiega, tyle że jest źródłem nietypowych dolegliwości, pojawiających się w specjalnych warunkach. Oprócz kataru, w trakcie pylenia pyłków, może pojawić się także nadwrażliwość pokarmowa. W taki sposób połączone są pyłki brzozy i warzywa, takie jak pomidor, seler czy marchew. W przypadku zaobserwowania takich reakcji, warto zwrócić się do alergologa, by ten zlecił przeprowadzenie odpowiednich testów. Odczulanie w takim przypadku polega na podawaniu w szczepionce pierwszego alergenu – w przypadku uczulenia na warzywa lub owoce w czasie pylenia drzew to właśnie ta ostatnia alergia powinna zostać wyeliminowana.
U mnie alergia to praktycznie tylko wiosna, ale za to objawy są tak intensywne, że praktycznie mógłbym być 3 miesiące na zwolnieniu lekarskim i nikt nie miałby prawa mi nic powiedzieć. Bo ciągły katar z nosa i kichanie co 20 sekund przez niemal cały dzień to jest masakra nie tylko dla mnie, ale też całego otoczenia – rodziny czy współpracowników.