Alergia zimą

Zima wydaje się najbardziej bezpieczną porą roku dla wszelkiego rodzaju alergików. Nowe produkty żywnościowe zostają w tym okresie zazwyczaj mocno ograniczone, nie kwitną żadne rośliny zazwyczaj powodujące alergię, takie jak trawy czy drzewa. Także rozwój grzybów pleśniowych, występujących na zewnątrz, zostaje zahamowany z powodu niskiej temperatury. Warto jednak pamiętać, że chociaż alergeny nie występują już na zewnątrz, to mogą pojawić się w większej ilości wewnątrz mieszkań. Jakie są objawy alergii zimą?

Najczęstsze alergie zimą

Uczulenie podczas najbardziej mroźnej pory roku dotyczy zazwyczaj nadmiernego rozwoju roztoczy. W mieszkaniach zaczyna się wtedy najlepszy okres dla tych małych pajęczaków, ponieważ powietrze staje się suche i ciepłe, dzięki używanemu w mieszkaniach ogrzewaniu. Pomieszczenia są zazwyczaj słabo wietrzone, pościel nie jest wynoszona na zewnątrz – to doskonałe warunki dla roztoczy. Alergia zimą powoduje takie dolegliwości, jak łzawienie oczu, kichanie czy trudności z oddychaniem. Objawy dodatkowo mogą nasilić się bardziej nie tylko ze względu na większą ilość roztoczy, ale także dlatego, iż drogi oddechowe zazwyczaj źle reagują na przesuszone powietrze. W rezultacie alergicy uczuleni na roztocza, zimą mogą czuć się gorzej, niż podczas okresu wiosennego i letniego.

Zapobieganie objawom alergii zimą

Aby poprawić komfort życia osoby uczulonej na roztocza, warto dbać o pomieszczenia tak samo, jak podczas innych pór roku. Nie można zapominać o częstym wietrzeniu – na zewnątrz alergeny w tym czasie praktycznie nie występują. Dodatkowo konieczne jest nawilżenie pomieszczenia, ale tutaj należy uważać. Zbyt duża wilgoć może doprowadzić do rozwoju pleśni, która również jest częstym alergenem, a dodatkowo może wpłynąć negatywnie także na zdrowie nieuczulonych osób. W okresie zimowym warto także wietrzyć pościel. Można także wystawiać ją na dwór, kiedy pojawiają się duże mrozy, ponieważ niskie temperatury niszczą roztocza. W przypadku, gdy częste wietrzenie pościeli nie jest możliwe, warto pamiętać o niedawno odkrytych faktach naukowych. Po wstaniu z łóżka nie należy od razu go ścielić – lepiej jest pozostawić pościel przez jakiś czas nieułożoną – zbadano, iż ogranicza to rozwój roztoczy na całej powierzchni. Dodatkowo warto od razu po wstaniu odsłonić okno – światło słoneczne także ma na roztocza negatywny wpływ.

Alergie krzyżowe

Alergie zimą mogą być także krzyżowe. To taki rodzaj uczulenia, gdzie występowanie jednego alergenu determinuje reakcję także na inne. W przypadku, gdy pierwotnym alergenem są roztocza, zimą u niektórych osób można zauważyć także uczulenie na owoce morza. Jednak ta druga alergia nie będzie występować, gdy akurat roztocza się nie pojawią. To specyficzny rodzaj alergii – wystarczy zlikwidować uczulenie na czynnik pierwotny, by dolegliwości przy występowaniu drugiego alergenu się nie pojawiły. Obecnie alergolodzy zdają sobie sprawę z występowania takiego przypadku, dlatego testy alergiczne obejmują zwykle wszystkie popularne alergeny. Alergię krzyżową także można obecnie łatwo wykryć i leczyć.

2 komentarze

  • świeży

    Bo często zapominamy, że zimą też trzeba wietrzyć pomieszczenia. Nie tylko latem, ale także wtedy, gdy temperatura jest znacznie niższa. Wtedy też alergia atakuje, bo nie każda alergia jest sezonowa. Poza tym częste wietrzenie – krótkie, ale intensywne, najlepiej z przeciągiem, pomoże cieszyć się lepszym zdrowiem.

  • wodnik

    Alergia na roztocza daje w kość zarówno zimą, latem, jak i o każdej porze dnia i nocy. Najlepiej zastosować odkurzacz zmywający na mokro, bo ograniczy się wtedy liczbę roztoczy. Oczywiście nie do zera i objawy alergii mogą jeszcze występować, ale będą znacznie mniejsze niż wtedy, gdy będziecie odkurzać zwykłym rozpylaczem, który tylko rozwieje roztocza po całym domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 4 =