Brodawka łojotokowa – niegroźna, choć nieestetyczna narośl
Brodawka łojotokowa należy do jednego z rodzajów schorzeń skórnych. Występuje najczęściej u mężczyzn po 30 roku życia, jednakże u kobiet jest także częstym zjawiskiem – głównie w postaci narośli na skórze twarzy lub dłoni.
Może powstawać na wszystkich częściach naszego ciała, jednak jej główne skupisko ulokowane jest na korpusie oraz górnych kończynach, a do najdziwniejszych miejsc, gdzie występują brodawki łojotokowe należą powieki czy podeszwa stóp. Przy tym, należy zaznaczyć, iż jest to w pełni niegroźna narośl na skórze, nie posiadająca w sobie złośliwych zmian nowotworowych, także korelacja – brodawka łojotokowa a czerniak – nie istnieje.
Przyczyny pojawiania się
Dokładne przyczyny powstawania brodawek łojotokowych nie są do końca znane, a z pewnością można stwierdzić, iż narośl ta nie ma nic wspólnego z brodawkami prostymi, czyli tymi wywołanymi przez wirus brodawczaka. Jednak, mimo tego możemy zauważyć pewne zależności:
- brodawki łojotokowe powstają głównie u osób powyżej 35 roku życia oraz u emerytów – wtedy określane są jako brodawki starcze
- narażone są na nie osoby z predyspozycjami genetycznymi
- najbardziej podatna grupa ludzi to ta, która przeszła już określone choroby skóry lub z łatwością na nie zapada
Należy jednak zaznaczyć, iż brodawka starcza a brodawka łojotokowa jest tym samym schorzeniem – brodawka występująca u osób starszych cechuje się jedynie liczniejszą formą występowania i większym natężeniem.
Objawy
Rogowacenie łojotokowe nie posiada wręcz żadnych odczuwalnych objawów. Przy pojawieniu się narośli nie występuje świąd, pieczenie ani uczucie bólu – podrażnienie miejsc, w których widnieją brodawki spowodowane jest wyłącznie działaniem mechanicznym na nie, związanym z dotykaniem, szarpaniem czy drapaniem. Oczywiście, gdy na naszym ciele powstaną brodawki łojotokowe usuwanie ich będzie najlepszą opcją – bowiem narośl ta wraz z upływem czasu może się rozrosnąć i zacząć szpecić nasze ciało.
Jak rozpoznać brodawkę łojotokową?
Wraz z pojawieniem się brodawki powinniśmy od razu skierować się do dermatologa. Po pierwsze – nie jesteśmy w stanie sami dokładnie sprecyzować, czy na pewno jest to brodawka, po drugie – gdy na naszej ręce czy twarzy powstanie brodawka łojotokowa leczenie jej może okazać się niezbędne, głównie w zakresie estetycznym. Diagnoza narośli przez dermatologa odbywa się na podstawie kształtu, wielkości oraz potencjalnych objawów lub ich braku. Sama brodawka łojotokowa ma formę chropowatej narośli o okrągłym kształcie, która odstaje od naszego ciała w sposób widoczny. Może też zmieniać kolor od jaśniejszych po prawie czarny – dlatego też mylona jest z czerniakiem. Co ważne, może też zmieniać rozmiar dochodzący nawet do prawie kilkunastu centymetrów.
Metody leczenia brodawki łojotokowej
Pozostawienie powstałej narośli na naszej skórze bez jej usunięcia nie jest najbardziej rozsądnym pomysłem. Owszem, brodawka nie spowoduje żadnych dolegliwości, ani chorób, jednak może zwiększyć swój rozmiar i stać się punktem podatnym na uszkodzenia, a przede wszystkim brzydko i nieestetycznie wyglądać. Jeżeli nie jesteśmy przekonani co do rozmiarów, jakie przybierają brodawki łojotokowe zdjęcia dostępne w internecie szybko nam te wątpliwości rozwieją. Do form leczenia możemy zaliczyć:
- usuwanie laserem: tak zwane wypalanie, po około 3 tygodniach po brodawce pozostanie zaledwie mała blizna
- krioterapia: zamrażanie ciekłym azotem narośli, skóra po zabiegu goi się dłużej od metody laserowej oraz pozostaje większa, nieatrakcyjna blizna
- łyżeczkowanie chirurgiczne: metoda operacyjna polegająca na usunięciu brodawki na poziomie naskórka. Jej koszt oscyluje od 150 do 300 zł.
Jeszcze słyszałam o metodzie leczenia takim nożem z prądem.. straszne o_O
@JENY omg, chyba nie zdecydowałabym się na taki zabieg. Ja swoją brodawkę łojotokową wymrażałam, jest niby blizna, ale nie rzuca się na szczęście w oczy
Wszystkie kobiety z mojej rodziny zmagają się z brodawkami na plecach, taki nasz symbol rozpoznawczy xD