Chlamydia- przyczyny, objawy, profilaktyka
Chlamydia to choroba przenoszona głównie drogą płciową. Ma kilka odmian, jednak do zakażeń chlamydią trachomatis dochodzi najczęściej. Choroba ta dotyka zarówno kobiet jaki i mężczyzn pozostając najczęściej w uśpieniu przez co nieświadomie możemy ją rozprzestrzeniać na naszych partnerów seksulanych. Ważne jest więc wykonanie badania potwierdzającego jej obecność.
Jak może dojść do zakażenia?
Chlamydia dotyczy głównie osób nieposiadających stałego partnera o bogatym życiu towarzyskim, zwłaszcza nieużywających prezerwatyw, która tanowi barierę mechaniczną. Ze względu na ten fakt zdecydowanie częściej dotyczy ona kobiet przyjmujących doustną antykoncepcje, np. w postaci tabletek antykoncepcyjnych. Na zakażenie narażeni jesteśmy również podczas korzystania z sauny, używania wspólnych ręczników, kąpieli z osobą chorą na chlamydiozę oraz używania publicznych toalet.
Objawy
Objawy podczas choroby występują bardzo rzadko. Jeżeli już się pojawią to nie jest to czas od razu po zakażeniu jednak dopiero po 7-14 dniach. U kobiet pojawia sie wówczas obfita wydzielina z pochwy, bolesność przy oddawaniu moczy, krwawienie po współżyciu, natomiast u mężczyzn odczuwane jest pieczenie przy oddawaniu moczu. Gdy te objawy osłabną może wystąpić ból w stawach, który bardzo często mylony jest z RZS (reumatoidalnym zapaleniem stawów). Badanie powinno być wówczas niezbędne, aby zastosować właściwe leczenie.
Powikłania przy zbyt późnym zdiagnozowaniu:
- astma,
- zapaleniem stawów,
- obniżona odporność
- zapaleniem gardzieli,
- zespół Reitera
- zmiany w układzie nerwowym
Ciąża, a chlamydia
Chlamydia jest bardzo niebezpieczna dla kobiet a jej następstwem może być nawet bezpłodność i niemożliwość sztucznego zapłodnienia drogą In vitro. Chlamydia poprzez swoją obesność wywołuje zmiany w śluzówce, co bardzo często może być przyczyną niepłodności lub poronienia. Powiązane z tym są również niedrożność lub zrosty jajowodów, oraz ciąża pozamaciczna. Zmiany w śluzówce utrudniają prawidłową implementację zapłodnionej komórki jajowej, a zapłodnienie in- vitro ma bardzo małe szanse na zapłodnienie. Podczas porodu sznase na to, że dziecko zostanie zakażone wynoszą aż 80%. Chlamydia u noworodka może powodować zapalenie gałki ocznej, zapalenie spojówek lub zapalenie płuc.
Leczenie
Badania na chlamydioze dostępne sa dopiero od XX wieku. Według WHO choroba ta dotyczy ok 10% populacji w krajach wysoko rozwiniętych. Obecnie w Polsce szacuje się, że zakażonych jest 42 000 nastolatek i ok. 30 000 młodych kobiet. Wynika z niego fakt, że 3 000 nie może zajść w ciążę, a połowa tej liczby je poroni. Należy więc uważać na profilaktykę. Leczenie powinno obejmować oboje partnerów seksualnych, aby zostały osiągnięte efekty. W tym przypadku najczęściej stosowane są pochodne wywodzące się z grupy makrolidów. W antybiotykoterapii stosuje się eksytromycynę, która w stosunku do wcześniej używanej erytromycyny, charakteryzuje się dłuższym okres półtrwania, co umożliwia podzielone dawkowanie.
Po około 5-6 tygodniach po ukończeniu leczenia należy ponowić badania. JEst to tak poźno, ponieważ jest to kres po tym którym bakteria powinna zniknąć z organizmu. W innym przypadku wynik może wyjść nieprawidłowy.