Czym jest menopauza?

Wiele kobiet się jej obawia i unika nie tylko mówienia o niej, ale nawet i myślenia, aby ”nie wywoływać wilka z lasu”. Często jest przyczyną złośliwych żartów kolegów z pracy czy młodszych koleżanek. Menopauza – to coś, o czym nie chcemy myśleć na co dzień. W każdym razie, menopauza jest naturalnym stanem rzeczy, tak samo jak poprzedzające je klimakterium i żadna z kobiet nie jest w stanie tego uniknąć. Dlatego też nie warto chować głowy w piasek i udawać, że temat nie istnieje. Zdecydowanie lepiej jest wziąć byka za rogi i przygotować się na ten – nie ma co ukrywać – trudny czas w życiu każdej kobiety.

Co to jest menopauza

Przede wszystkim nie każda kobieta zdaje sobie sprawę czym właściwie jest menopauza. Otóż jest to fachowa nazwa ostatniej w życiu kobiety miesiączki. Początek menopauzy wyznacza data ostatniego krwawienia, po którym nie pojawia się ono przez rok. Warto pamiętać, że każde krwawienie, które mogłoby pojawić się po tak długiej przerwie należy skonsultować z lekarzem specjalistą, gdyż jest ono nieprawidłowością i może być przyczyną obaw.

Fachowo mówi się również, że przekwitanie – menopauza – to okres w życiu kobiety (i, co ciekawe, samic niektórych gatunków) pomiędzy wiekiem prokreacyjnym a początkiem starzenia się. Okres okołomenopauzalny jest określany również jako klimakterium. Jest to czas, kiedy jajniki stopniowo zmniejszają wydzielanie estrogenów. Klimakterium zaczyna się kilka lat przed menopauzą a kończy kilka lat po – całość może trwać do dziesięciu lat.

Objawy menopauzy

Menopauza – ostatnia miesiączka – u kobiety występuje zazwyczaj pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Rozróżnia się również trzy terminy: późne klimakterium, wczesne klimakterium oraz menopauza przedwczesna. Późne klimakterium ma miejsce, gdy ostatnie krwawienie ma miejsce między 55. a 60. rokiem życia kobiety, wczesne natomiast, gdy ostatnia miesiączka ma miejsce między 40. a 45. rokiem życia. Jeszcze wcześniejsze wystąpienie ostatniej miesiączki – przed 40. rokiem życia – nazywane jest przedwczesną menopauzą bądź przedwczesnym zanikiem funkcji jajników. Nie jest to uznawane za naturalny stan i na ogół pojawia się spontanicznie, bez poznanych przyczyn. Często towarzyszy ona poważnym chorobom i ich leczeniu. Co ciekawe, wcześniejsze przekwitanie zdarza się znacznie częściej wśród bliźniąt jendojajowych i dwujajowych.

Czytaj więcej: http://klimakterium.info.pl/menopauza/objawy-menopauzy/

Do najczęstszych objawów przekwitania zalicza się przede wszystkim te naczynioruchowe – uderzenia gorąc,a bóle głowy, poty nocne – jak również psychiczne. Wśród tych drugich wymienia się przede wszystkim ciągłe uczucie zmęczenia, drażliwość, osłabienie pamięci, depresja czy zaburzenia snu. Przekwitanie objawia się również zwiększoną aktywnością gruczołów potowych, bolesnością stawów, osteoporozą oraz bólami krzyża. Ponadto kobiety cierpią na zanikowe zapalenia pochwy, suchość pochwy, krwawienie, świąd oraz nawracające zapalenia dróg moczowych. Często zdarza się również problem ze statyką narządów płciowych i nietrzymaniem moczu.

Jak widać, ten okres w życiu każdej kobiety dotyczy wielu zmian, zarówno w sensie psychicznym, jak i fizycznym. Część z tych zmian jest bardzo nieprzyjemna i trudna do zaakceptowania, czasami wręcz bolesna. Mimo iż przekwitanie jest naturalnym etapem życia, dokuczliwe objawy mogą być niwelowane dzięki stosownej kuracji. Zdecydowanie największą ulgę gwarantuje terapia hormonalna, ale niektóre z jej form stwarzają niewielkie ryzyko utraty zdrowia. Leczenie powinno być przeprowadzane przez doświadczonych lekarzy, gdyż nieprawidłowo dobrane i stosowane leki mogą doprowadzić do negatywnych skutków.

2 komentarze

  • Juhasowa

    Bez napinki. Przekwitanie to zwykła rzecz, nie wiąże się z jakimiś tragicznymi wydarzeniami, bólem czy czymś w tym rodzaju. Po prostu coś się w życiu kończy, a coś zaczyna. Są dobre strony tego, że kobieta nie może mieć dzieci. Zwłaszcza kiedy jest atrakcyjna seksualnie i lubi rozrywkę 🙂

    • Cleo

      Łatwo pisać, jak się tego nie przeżywa. Menopauza to przede wszystkim burza hormonów, a wtedy nie myśli się całkowicie normalnie, bo górę biorą emocje. Do tego mamy jeszcze skoki gorąca, więc całkiem już wszystko się rozregulowuje + zły humor + myślówy i mamy gotową receptę na niezły bałagan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 5