Domowe sposoby na wrzody

Wiele osób narzeka na bóle brzucha, pojawiające się niedługo po posiłku. Niestety, wiele osób również bagatelizuje te objawy, tymczasem mogą to być pierwsze oznaki wrzodów żołądka. By wyleczyć chorobę, należy udać się do lekarza. Małe dolegliwości można jednak spróbować zniwelować samodzielnie. Jak można to zrobić?

Wrzody goją się dość długo. Dlatego dolegliwości mogą pojawiać się jeszcze nawet przez rok od czasu zakończenia kuracji przepisanej przez lekarza. W tym czasie warto stosować specjalną dietę, która przyśpieszy gojenie się wrzodu oraz nie będzie podrażniała ścian żołądka. Do codziennego jadłospisu warto dodać sok ze świeżej kapusty, która jest pomocna jako środek zobojętniający kwas żołądkowy. Podobnie działa banan, który jednak lepiej jest początkowo spożywać w postaci przetworzonej, na przykład pieczonej. Wskazane są także inne owoce, jednak nie w nadmiarze. Bezpieczniej jest spożywać warzywa, najlepiej w postaci przetworzonej – gotowane, pieczone lub przynajmniej rozdrobnione. Dobrze jest nie łykać dużych kawałków na raz, by ściana żołądka nie uległa podrażnieniu. Wykluczone jest również przejadanie się – liczba posiłków powinna być większa niż trzy, a porcje mniejsze.

Mleko na wrzody? Lepiej nie

Kiedyś za domowy sposób na wrzody i dolegliwości z nimi związane uchodziło mleko. Rzeczywiście, po jego wypiciu można doznać chwilowej ulgi, jednak obecnie wiadomo, iż jego skład powoduje później nasilenie objawów. Mimo to nadal można znaleźć ten produkt jako polecany w trakcie trwania diety.

Zioła na wrzody

Domowe sposoby na wrzody obejmują również ziołoterapię. W większości przypadków polecane jest siemię lniane, najlepiej zmielone. Wystarczy zalać je gorącą wodą i nieco odczekać – tak długo, aż zgęstnieje. Można je również zagotować. Taki napar można pić przed posiłkiem, a także wtedy, gdy pojawią się dolegliwości bólowe. Innymi polecanymi ziołami są lukrecja, rumianek i korzeń mniszka lekarskiego. Najprościej jest popijać je w formie naparu pamiętając, by nie przekraczać dwóch szklanek dziennie, ponieważ zioła pite zbyt długo i często tracą swoje właściwości.

Naturalny sposób na wrzody to również unikanie używek i leków, które mogą zaostrzać bóle i źle wpływają na wydzielanie kwasu żołądkowego. Zakazane są przede wszystkim takie produkty, jak kawa i alkohol, a także papierosy. Ponadto nie należy zażywać środków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Należy uważać również na potrawy, które uznawane są za bezpieczne dla osób z chorobą wrzodową. Chociaż u większości pacjentów nie muszą one wywoływać dolegliwości, to jednak nie musi być tak w każdym przypadku. Uważać należy szczególnie na ostre przyprawy, które nie powodują wrzodów, ale mogą podrażniać żołądek.

W przypadku, gdy choroba wrzodowa spowodowana jest stresem, warto zmienić tryb życia oraz zacząć stosować ćwiczenia antystresowe. Pomocne może być także słuchanie specjalnych nagrań o działaniu rozluźniającym. Warto również pamiętać o pogodnej atmosferze w trakcie spożywania posiłków, ponieważ jedzenie w pośpiechu również źle wpływa na zdrowie.

One comment

  • czytelnik

    Domowe sposoby na wrzody zależą od tego gdzie te wrzody się ma. Bo czym innym są wrzody żołądka a czym innym wrzody dwunastniczy czy jeszcze czegoś tam innego. Nie można tematu tak traktować ogólnie, bo jednemu pomoże ciepła herbata, innemu nie. Na pewno jednak z czystym sercem polecić mogą napar z dziurawca, który bez wątpienia działa dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

72 + = 76