Działanie znanych tabletek na trądzik

Czy warto stosować tabletki na trądzik?

Masz trądzik i nie możesz się z nim uporać? Próbowałeś już wszystkiego, ale masz wrażenie, że żaden sposób nie był skuteczny? Zanim sięgniesz po najbardziej inwazyjną metodą, jaką są tabletki na trądzik na receptę, zapoznaj się z działaniem takich leków. 

Przegląd popularnych leków przeciwtrądzikowych

Izotek, to handlowa nazwa izotretynoiny, która jest pochodną witaminy A. Obecnie na rynku jest, to najsilniejszy lek do walki z trądzikiem czy problemami skóry twarzy. Lek ten skutecznie eliminuje przyczyny trądziku, nawet tego najbardziej ciężkiego, zapobiega nawrotom schorzeniu skóry, oczyszcza skórę, a jego naturalny skład po dłuższym i regularnym stosowaniu zapewnia cerze znaczną poprawę.

Aknenormin, to lek z grupy retinoidów wewnętrznych, substancje zawarte w medykamencie są najsilniej działającym lekiem w leczeniu najostrzejszych faz trądziku. Zawarta w nim izotretynoina ułatwia złuszczanie skóry, redukucje blizn i przebarwień oraz pobudza syntezę kolagenu. Zmniejsza stany zapalne i skutecznie ogranicza wydzielenia łoju oraz hamuje redukcje zaskórników i zapobiega powstawaniu nowych.

Roaccutane, to kapsułki przeznaczone do leczenia ciężkiego trądziku pospolitego opornego na sanację ogólnie lekami przeciwbakteryjnymi oraz lekami stosowanymi miejscowo. Preparat z gatunku retinoidów. Normalizuję dojrzewanie i zwiększa odnowę komórek naskórka. Odpowiedzialny jest także za różnicowanie i dojrzewanie keratycotów, przyspieszając ich odnowę i powodując pomniejszone przyleganie. Prowadzi do odblokowania zaskórniaków, ich naturalnego drenażu i zapobiega powstawaniu nowych zmian.

Axotret, kapsułki do leczenia różnych postaci trądziku:

 • guzkowego,
 • skupionego
 • trądziku z ryzykiem powstawania trwałych blizn.

Lek zawiera w sobie izotretynoinę i olej sojowy, co w w działaniu związane jest z hamowaniem aktywności gruczołów łojowych i zmniejszeniem ich wielkości. Kapsułki przede wszystkim zmniejszają rogowacenie naskórka, co dzięki temu gruczoły łojowe nie zapychają się i nie dochodzi do stanów zapalnych. Tabletki wpływają na pracę gruczołów, więc lek ten powinien złagodzić wszystkie dolegliwości przy przetłuszczającej się skórze.

Curacne to preparat przeciwtrądzikowy do leczenia ogólnego. Hamuje aktywność gruczołów łojowych oraz zmniejsza ich wielkość. Normalizuje proces keratynizacji. Może być stosowany z innymi przeciwbakteryjnymi lekami miejscowymi takimi jak maść, żel, płyn czy krem. Nie zaleca się jego stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Czym jest izotretynoina w lekach na trądzik?

Izotretynoina, to doustna substancja występująca w takich lekach jak: Izotek, Aknenormin, Roaccutane, Axotret, Curacane. Są to, tabletki na trądzik na receptę i zażywa się je zazwyczaj 2 razy dziennie w leczeniu dermatologicznym. Izotretynoina na trądzik jest pochodną witaminy A, która ma korzystne działanie na leczenie ciężkiego trądziku. Jest silnym lekiem mającym wiele skutków ubocznych, dlatego zalecany jest osobom, które mają poważne zmiany trądzikowe, cysty i blizny, nie zaleca się ich stosowania u osób poniżej 12 roku życia, przed okresem dojrzewania. Przed rozpoczęciem leczenia bardzo ważne jest postawienie odpowiedniej diagnozy, gdyż każdy rodzaj trądziku leczy się w inny sposób, metodą indywidualnie dobraną przez lekarza. Leczenie zazwyczaj trwa od 6 miesięcy do roku, ale skutkuje bardzo długotrwałym oczyszczeniem skóry.

Izotretynoina opinie: wielu pacjentów leczących się twierdzi, że izotretynoina niweluje produkcję łoju, hamuje redukcje zaskórników, zmniejsza stany zapalne, zapobiega nawrotom, a przy systematycznym, co prawda dłuższym stosowaniu znacznie poprawia wygląd stanu skóry twarzy. Powoduje jednak skutki niepożądane, które mogą być bardzo uciążliwe i trudne do zwalczenia.

Izotretynoina skutki uboczne: leczenie trądziku izotrtynoiną, według pacjentów również ma działania niepożądane mi.in. często występuję u pacjentów:

 • ból głowy,
 • wysychanie błon śluzowych nosa i gardła,
 • złuszczanie skóry,
 • krwawienie z nosa,
 • suchość oczu z zapaleniem spojówek,
 • krwiomocz czy białkomocz,
 • bóle mięśniowe,
 • wahania nastroju.

Tabletki hormonalne na trądzik

Tabletki hormonalne na trądzik natomiast mają negatywny wpływ również na płód, dlatego w okresie leczenia nie można zajść w ciąże, ponieważ grozi, to uszkodzeniem płodu. Leki hormonalne na trądzik niestety, mają swój niezbyt dobry wpływ również na depresję lub pogłębienie się jej objawów, na szczęście u większości osób, które zażywały lek czy tabletki na trądzik, rzadko kiedy występowały skłonności do agresji, lęk czy zmiany nastroju. Każdy lek na trądzik wymaga niezbędnej, stałej kontroli specjalisty oraz regularnych badań.

 

5 komentarzy

 • Gekon88

  Zastanówcie się dwa razy czy chcecie brać te leki. To nie jest zabawa. Leki te rozregulowują naszą gospodarkę hormonalną co ciężko przywrócić do normy. Efekty uboczne są dość poważne. U mnie skończyło się epizodami depresyjnymi, nie polecam nikomu.

 • Angie

  Trądzik jest strasznym utrapieniem, szczególnie gdy w żaden sposób nie daje się wyleczyć. To smutne, gdy sięgamy po kolejne leki i nic na nas nie działa a tylko rozregulowuje działanie naszego organizmu – tak było w moim przypadku. Po izoteku wystąpiły chyba wszystkie możliwe skutki uboczne począwszy od spadków nastroju na krwawieniach z nosa kończąc. Odstawiłam te leki i postawiłam na zdrowy tryb życia. Rzuciłam cukier, papierosy i negatywne myślenie. I z dnia na dzień widzę poprawę.

 • Hanka92

  Polecam krem Sevolium! Kupiłam go, bo wyczytałam o nim na którymś forum i naprawdę idealnie leży na mojej trądzikowej skórze, fajnie nawilża, wygładza, redukuje zaczerwienienia! Ważne, że jest wydajny bo trochę kosztuje a jak kupimy jedno opakowanie to starcza nam na długo 🙂

 • Jan

  Gdzie kupujecie ten krem Sevolium? Zaciekawiliście mnie. Potrzebuję czegoś nawilżającego, bo przy kuracji Aknenorminem moja twarz jest sucha jak papier

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 + = 17