HPV – czy warto się szczepić i robić test na HPV?

Głośny ostatnio temat szczepień na raka szyjki macicy dotyczy w rzeczywistości szczepień na wirusa HPV – brodawczaka ludzkiego. Wirus ten, poprzez stymulację namnażania komórek, ma spory udział w powstawaniu raka szyjki macicy, a także innych rodzajów nowotworu. Co więcej, wirus ten jest niezwykle powszechny i większość ludzi przechodzi zakażenie nim chociaż raz w życiu. Najczęściej przebiega ono bezobjawowo, chociaż zależy to w dużej mierze od rodzaju wirusa – jest ich bowiem przeszło sto. Niezdiagnozowany wirus zagraża zdrowiu poprzez zwiększanie ryzyka nowotworu, a niektóre jego odmiany (o mniejszym ryzyku) powodują powstawanie brodawek – należą do nich na przykład kłykciny kończyste na wewnętrznych i zewnętrznych narządach płciowych oraz kurzajki na stopach lub dłoniach.
W jaki sposób rozpoznać obecność wirusa?

Domowy test na wirusa HPVW większości przypadków jest to możliwe tylko poprzez test na HPV. Test ten wykorzystuje zjawisko łańcuchowej reakcji polimerazy. Ten skomplikowanie brzmiący proces pozwala na wykrycie obecności wirusa oraz ocenienie powodowanego przez niego ryzyka. Istnieją różne testy wykrywające DNA brodawczaka ludzkiego i określające, którą ze stu odmian został zarażony pacjent. Pobieranie materiału u kobiet polega na wykonaniu wymazu ze ścianki szyjki macicy, zaś u mężczyzn pobiera się materiał z rowka zażołędnego. Można kupić w aptece lub przez internet zestaw do pobrania, a badanie zlecić położnej lub lekarzowi, jednak trudno jest wykonać je samodzielnie. Zwykle zleca je lekarz ginekolog, a pobranie odbywa się przy okazji wykonywania okresowej cytologii. Test na HPV powinien być włączony do programu profilaktyki wszystkich kobiet.

Niektóre odmiany wirusa powodują widocznej zmiany na ciele poprzez namnażanie komórek. W okolicy narządów płciowych powstają kłykciny kończyste, czyli różowe lub białawe wykwity. Z kolei na stopach i dłoniach tworzą się kurzajki, za które odpowiada osobny typ wirusa HPV. Na zarażenie się nimi są szczególnie narażone dzieci, jednak i dorośli mogą zarazić się na przykład podczas chodzenia boso na basenie.

Jak uniknąć zakażenia HPV?

Przede wszystkim należy przyswoić sobie nawyki i informacje niezbędne, by nie doszło do zainfekowania. Kluczowe są prawidłowe zachowania podczas zbliżeń seksualnych – prezerwatywa znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem atakującym narządy płciowe. Zwłaszcza osoby o intensywnym życiu seksualnym powinny uważać na partnerów, o których niewiele wiedzą – prezerwatywa jest w takiej sytuacji absolutną koniecznością.

Czytaj także: Choroby weneryczne na e-wenerolog.pl

Żeby nie narazić się na kłykciny kończyste ani ryzyko nowotworu warto też zaszczepić się przeciwko wirusowy HPV. Szczepienie wykonuje się w serii trzech zastrzyków. Zmniejsza ono znacznie ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. W Polsce można zaszczepić się przeciwko dwóm lub czterem odmianom tego wirusa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 2 =