Kalendarz pylenia roślin

Najczęściej występujące alergie to uczulenia na pyłki roślin. W grę wchodzą nie tylko pyłki traw, ale również drzew. Dla osób, które cierpią na tego typu alergie wziewne, bardzo dobrym rozwiązaniem jest kalendarz pylenia roślin. Jak go wykorzystać?

By móc w pełni korzystać z kalendarza pylenia roślin, należy najpierw zdawać sobie sprawę z tego, na jakie pyłki jest się uczulonym. Konieczne jest poznanie określonych gatunków, ponieważ to właśnie na tej podstawie określa się miesiące kwitnienia.

Objawy alergii

Można korzystać również z ogólnego kalendarza – dotyczy to jednak osób, które są uczulone na bardzo wiele gatunków roślin – w ich przypadku liczy się ilość roślinnego pyłku zawieszonego w powietrzu. Objawy tego typu alergii wziewnej to przede wszystkim katar i załzawione oczy. W niektórych przypadkach może pojawić się również kaszel – i to ta dolegliwość jest najbardziej niepokojąca, ponieważ nieleczona może doprowadzić nawet do przewlekłej astmy. U niektórych alergików pylenie roślin może doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego też alergia wziewna jest zazwyczaj wskazaniem do odczulania.

Jak uniknąć alergii

Alergicy, którzy cierpią na dolegliwości związane z pyleniem roślin, mogą mieć objawy uczulenia nawet przez cały rok. Jednak są miesiące, gdy dolegliwości stają się naprawdę intensywne z powodu dużej ilości alergenów w powietrzu. Wtedy konieczne jest ograniczenie spacerów oraz rozważenie wyjazdu w tereny wysokogórskie lub nadmorskie. Pylenie niektórych drzew, takich jak leszczyna i olcha, zaczyna się już w styczniu, a ich największe nasilenie przypadka na luty i marzec. Inne gatunki drzew zaczynają być niebezpieczne dla alergików w kwietniu i to właśnie w tym czasie najlepiej jest wyjechać na urlop w okolice, gdzie nie ma zbyt wielu pylących roślin.

Wiosna a alergie

Już w maju ilość pyłku drzew w powietrzu znacznie spada, ponieważ apogeum osiągają tylko pyłki dębu. Jednak już w czerwcu zaczyna się pylenie wielu gatunków roślin zielnych, takich jak na przykład pokrzywa czy trawy. Konieczne staje się unikanie otwartych terenów zielonych, takich jak łąki.

Kalendarz alergiczny nie obejmuje jednak tylko gatunków określonych roślin. Bywają osoby uczulone na inne substancje niż pyłki. Inne alergie wziewne to alergia na roztocza oraz grzyby pleśniowe. Kalendarz objawów alergii obejmuje także największy rozwój tych gatunków. W przypadku roztoczy, czyli popularnego uczulenia na kurz, alergicy powinny obawiać się miesięcy jesiennych i zimowych – spadek stężenia często występuje wiosną, ale ilość alergenu znów zwiększa się w okolicach lata. W przypadku grzybów pleśniowych wiele zależy od tego, na jaki gatunek jest uczulona dana osoba. Przyjmuje się jednak, że miesiące zimowe nie są dla tych osób łaskawe, zwłaszcza w przypadku starych budynków lub tych ogrzewanych w niewłaściwy sposób.

Przed pyłkami roślin, jak już wskazano wyżej, trudno się bronić. To alergeny, które występują wszędzie. Dlatego też warto zainwestować w odpowiedni system filtrujący powietrze – niekiedy jest on możliwy do zainstalowania w ramach klimatyzacji.

2 komentarze

  • steward

    A ja mam alergię na sierść kotów i żaden kalendarz mi niestety nie pomoże. Pozdrawiam za to ludzi, którym wydaje się śmieszne to, że nie powiedzą alergikowi, że mają kota, bo „pewnie sobie to wymyślił” i nie zauważy…. Po kilku minutach już nikomu do śmiechu nie jest.

  • kalendarze na barze

    Wszystko zależy od zimy, a właściwie od tego jaka jest wiosna. Bo jak wszystko szybko się budzi do życia, to kalendarz pylenia roślin można sobie powiesić w szafce w rameczce… a alergia zaatakuje miesiąc wcześniej i nie będzie się pytała czy dziś 1 maja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

55 − = 52