Leczenie alergii

Alergia to choroba autoimmunologiczna, na którą trudno jest do tej pory znaleźć skuteczne lekarstwo. Niektóre rodzaje uczuleń można zwalczać objawowo – unikając alergenu i stosując odpowiednie medykamenty. Jednak w przypadku uczuleń na roztocza czy pyłki, trudno jest stosować się do reguł całkowitego unikania. Dlatego też w takich przypadkach stosuje się inne metody leczenia. Jak się leczy alergię i czy stosowane obecnie sposoby zawsze są skuteczne?

Diagnostyka alergii

Podstawową sprawą w leczeniu alergii jest oczywiście sprawdzenie, co jest powodem reakcji organizmu. Obecnie można to zrobić za pomocą testów skórnych lub badania krwi. Dzięki temu można bardzo dokładnie określić, co jest powodem uczulenia i zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze.

Leki na alergię

Jak leczyć alergię? Obecnie w terapii alergii stosuje się prawie wyłącznie leczenie objawowe. Najczęściej stosowanymi preparatami farmaceutycznymi są leki antyalergiczne, zwane również antyhistaminowymi. To właśnie histamina jest powodem występowania dokuczliwych objawów, takich jak pokrzywka, kaszel i katar. Warto pamiętać, że część z tych leków powoduje jednak inne dolegliwości, które również pogarszają komfort życia. W takim przypadku warto zapytać lekarza o bardziej nowoczesne środki, które coraz częściej nie wywołują takich skutków ubocznych, jak senność czy pogorszenie koncentracji.

Odczulanie alergii

W ciężkich przypadkach alergii jedyną skuteczną obecnie metodą jest odczulanie. Jest ono doradzane wtedy, gdy dane uczulenie zagraża życiu lub w przypadku, kiedy niemożliwe jest uniknięcie alergenu. Odczulać można właściwie wszystkich alergików – szczepionki stosuje się zarówno w przypadku uczulenia na pyłki, jak i w sytuacji, gdy dana osoba jest uczulona na zwierzęcą sierść. Odczulanie zazwyczaj trwa dość długo, a dodatkowo taką terapię trzeba zastosować jeszcze przed okresem największego stężenia danego alergenu. Zazwyczaj takie działanie nie likwiduje wszystkich objawów alergii, a jedynie te najcięższe.

Leki na wstrząs anafilaktyczny

W przypadku silnej alergii najlepszą metodą, która pozwala na szybkie zminimalizowanie objawów zagrażających życiu, jest strzykawka z epinefryną. Taki zestaw często dostępny jest w aptekach, jednak osoba cierpiąca na tak silną alergię musi pamiętać, by kupować nowy preparat co roku – tyle zazwyczaj wynosi jego gwarancja. Oprócz standardowego zestawu, osoba cierpiąca na silną alergię powinna mieć przy sobie zawsze również leki antyhistaminowe, pomagające w lżejszych dolegliwościach.

Samodzielne leczenie alergii nie jest obecnie możliwe – w razie wystąpienia objawów, zwłaszcza tych zagrażających życiu, konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. W przypadku występowania dolegliwości, warto pamiętać o zasadach, które pozwalają na ich minimalizowanie. Między innymi należy zdawać sobie sprawę z tego, iż natężenie objawów alergii niekoniecznie musi mieć związek z natężeniem ilości alergenu. Na występowanie dolegliwości ma często wpływ również stres, dlatego jeśli cierpiąca na alergię osoba zaobserwuje taką zależność, powinna (pod kontrolą lekarza) zacząć stosować metodę zwaną biofeedback, która pozwala kontrolować niektóre reakcje organizmu. Często stosowanie tej metody pozwala ograniczyć liczbę przyjmowanych leków.

2 komentarze

  • Fisiek

    Przykro mi, że was rozczaruję, ale… nie ma czegoś takiego jak leki na alergię 🙂 Można leczyć skutki alergii, ale nie przyczyny. Po prostu nadal ich nie znamy.

    • Emilia

      Oczywiście, że znamy przyczyny alergii. Przyczyną alergii zawsze są alergeny, które można określić i to dokładnie. Dlatego trzeba dążyć do: a) wyeliminowania alergenów, b) sprawienia, by reakcja organizmu na alergen nie była tak drastyczna. I to są właśnie przyczyny, a nie leczenie skutków. Bo leczenie skutków, to wycieranie nosa chusteczką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 8 = 1