Łupież pstry – leczenie wstydliwej przypadłości

Łupież pstry, leczenie go bywa niekiedy bardzo uciążliwe. Choroba ta ma często przewlekły przebieg. Rodzaj leczenia jest uzależniony od stopnia nasilenia choroby. W początkowym stadium możemy pomóc sobie preparatami bez recepty, jednak przy nawrotach i bardzo widocznych zmianach niezbędne będą specjalistyczne środki.


Łupież pstry – jak leczyć tą przypadłość

Pityver kosmetyki na łupież pstryCo zrobić gdy wystąpi u nas łupież pstry, jak leczyć uciążliwą i często nawracającą przypadłość. Leczenie łupieżu pstrego głównie polega na stosowaniu leków przeciwgrzybicznych miejscowych bądź ogólnych. Leki te zawierają azole takie jak ketokonazol, itrakonazol i flukonazol, które są związkami organicznymi o działaniu grzybobójczym. Pierwszą pomocą w początkowej lub średnio zaawansowanej fazie choroby są maści i kremy zawierające dane substancje zwalczające łupież pstry. Leczenie takimi specyfikami odbywa się miejscowo, równomiernie pokrywamy skórę w miejscu, gdzie występują zmiany. Ważne jest ich regularne stosowanie aż do momentu, gdy zmiany skórne ustąpią. Środki przeciwgrzybiczne zawarte w maściach niszczą bytujące na skórze drożdżaki i odbudowują barierę lipidową. W rezultacie skóra przestaje być szorstka, łuszczenie ustaje, plamy stają się coraz mniej widoczne i dodatkowo jesteśmy chronieni przed ponowną infekcją. Jednak choroba ma często tendencję do nawracania. W sytuacji nawrotu łupieżu lub gdy choroba jest w zaawansowanym stadium, a zmiany są bardzo widoczne, leki stosowane miejscowo nie są wystarczające. Potrzebna jest pomoc dermatologa, który wdroży kuracje lekami doustnymi. Pamiętajmy o tym, że każdy organizm reaguje inaczej, a kompleksowa kuracja powinna być dobierana indywidualnie do każdego pacjenta, aby skutecznie i trwale usunąć łupież pstry. Leczenie może być oczywiście ze sobą łączone, przy przyjmowaniu leków ogólnych można też stosować leczenie miejscowe. Podczas trwania leczenia warto też zwrócić uwagę na czynniki, które sprzyjają szybszemu powrotowi do zdrowia.

Przy leczeniu pamiętajmy o:

  • ograniczeniu pocenia się np. przez noszenie przewiewnych ubrań
  • niestosowaniu tłustych kremów, które mogą zatykać pory i ograniczać działanie leków
  • nieopalaniu się, gdyż zmiany skórne nie są możliwe do opalenia, a widoczne skutku terapii będą zaburzone
  • stosowaniu preparatów zawierających kwas salicylowy czy siarczek selenu, takie substancje pomogą wysuszyć skórę i zapobiec rozwojowi infekcji
  • odpowiednim odżywianiu się

krem na łupież pstryStosowanie środków miejscowych i ogólnych to nie wszystko, co musimy zrobić, aby skutecznie wyleczyć łupież pstry. Leczenie musi obejmować także skórę na głowie, ponieważ może być ona miejscem bytowania grzybów odpowiedzialnych za łupież pstry. Czym leczyć owłosioną skórę głowy? Używając kosmetyki na łupież pstry! W tym celu stosuje się specjalistyczne szampony, które także zawierają wcześniej podane substancje organiczne. W niektórych przypadkach, gdy odbarwienia skórne było bardzo nasilone, po zakończeniu terapii musimy poczekać kilka tygodni, aby plamy uległy ponownej pigmentacji.

Łupież pstry – leczenie to ostateczność, jak zapobiegać chorobie

Łupież pstry leczyć można bardzo uciążliwie i przez długi okres, dlatego najlepszym sposobem jest stosowanie się do kilku zasad, które pomogą uniknąć infekcji lub nawrotom choroby.

Aby zmniejszyć ryzyko łupieżu pstrego, należy:

  • utrzymywać odpowiednią higienę skóry głowy
  • używać szamponów zawierających selen
  • dbać o niewystąpienie łojotoku na skórze
  • zdezynfekować pościel, ręczniki, bieliznę i ubranie w przypadku gdy miały kontakt z osobą chorą
  • zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na czystość w miejscach publicznych takich jak basen, solarium czy salon fryzjerski
  • nosić przewiewną odzież i często ją zmieniać
  • stosować zbilansowaną dietę zawierającą dużo składników mineralnych i witaminy
  • rzucić palenie, ponieważ zwiększa ryzyko zachorowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 1