Nietypowe objawy zgagi

Objawy zgagi to zazwewodem pokarmowym. Na co warto zwracać uwagę i co zrobić, jeśli podejrzewa się u siebie tę chorobę?

Objawy zgagi

Objawy zgagi mogą przypominać dolegliwości występujące w czasie ataku serca. W takim przypadku jednak dodatkowo pojawiają się często także zawroty głowy oraz trudności z oddychaniem. Mimo to nie należy lekceważyć bólów w okolicach mostka, promieniujących do innych części ciała – w takich przypadkach najlepiej jest wezwać pogotowie.

Objawy zgagi mogą naśladować również inne choroby. Warto pamiętać, że uczucie pieczenia w przełyku jest zazwyczaj spowodowane działaniem kwasu żołądkowego. Jeśli pokarm przemieszany z kwasem żołądkowym wydostanie się z żołądka do przełyku, to niebezpieczne jest nie tylko jego działanie bezpośrednie, ale również opary.

Kwas żołądkowy w takiej formie może docierać do dróg oddechowych, co powoduje ich podrażnienie, a w rezultacie kaszel, a niekiedy również zapalenie. Bywa, że objaw zgagi nie jest aż tak oczywisty. Podrażnienie gardła może nie być na tyle duże, by wywoływać kaszel, zdarza się jednak, że pod wpływem działania oparów kwasu żołądkowego zmienia się barwa głosu. Niekiedy są to zmiany bardzo subtelne i wykrywają je często tylko te osoby, które posługują się głosem zawodowo. Zwracanie uwagi nawet na mało istotne zmiany w wydawanych dźwiękach i udanie się do lekarza może więc pomóc we wczesnej diagnozie zgagi.

Leczenie zgagi

Leczenie zgagi może zostać utrudnione także w przypadku, gdy głównym objawem choroby jest brak energii i przewlekłe zmęczenie. Może się tak zdarzyć w przypadku, gdy choroba trwa dłużej bez wystarczająco silnych objawów ze strony przełyku. Osoba chora może lekceważyć pieczenie lub po prostu w jej przypadku dodatkowe objawy wcale nie występują. Zmęczenie w przypadku długo występującej zgagi spowodowane jest przez nadżerki przełyku. Zazwyczaj są one niewielkie, jednak jeśli się nie zagoją, powodują stałą utratę krwi. W przypadku młodego organizmu długo można tego nie zauważyć, jednak nawet mała utrata krwi występująca przez dłuższy czas przyczynia się w końcu do wystąpienia anemii. Ta zaś objawia się głównie ciągłym zmęczeniem, a także częstymi omdleniami. Warto również rozważyć leczenie refluksu.

Nietypowym objawem zgagi może być również próchnica. Zarzucanie treści pokarmowej w przypadku osób cierpiących na zgagę bardzo często zdarza się w czasie wypoczynku nocnego. Jeśli kwas żołądkowy dostanie się wtedy do jamy ustnej, powoduje zwiększenie poziomu kwasowości, co niekorzystnie wpływa na stan szkliwa zębów. Czasami zdarza się, że dana osoba może nie zauważyć innych objawów zgagi, jednak tego zazwyczaj nie da się przeoczyć

Diagnozowanie zgagi

Jeśli podejrzewa się zgagę, konieczne jest udanie się do specjalisty. Tylko on może potwierdzić,że objawy są wywołane właśnie przez tę chorobę. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się gastroskopię, która pozwala określić, czy kwas żołądkowy nie spowodował nadżerek lub innych zmian w ścianach przełyku. Ale zanim lekarz zleci gastroskopię, może wykonać również badanie mające na celu sprawdzenie poziomu pH w przełyku. Takie badanie, nazywane pH-metrią wykorzystuje się często w diagnozie dzieci. Polega ono na włożeniu do przełyku sondy, która przez dwadzieścia cztery godziny odczytuje poziom pH. Jeśli zostanie on zaburzony, oznacza to zwykle zgagę i lekarz może zalecić między innymi stosowanie odpowiednich środków farmaceutycznych. Innym sposobem na potwierdzenie choroby jest po prostu podanie odpowiednich leków. Jeśli po ich zastosowaniu nastąpi poprawa, uznaje się, że to właśnie zgaga.

Przyczyny zgagi

Przyczyny zgagi to zazwyczaj błędy żywieniowe. Jednak zdarza się, że wystąpienie choroby nie jest spowodowane jakimkolwiek działaniem. Mimo to obecnie w leczeniu zgagi poczyniono znaczne postępy – za pomocą leków oraz stosowania odpowiedniej diety można sprawić, by objawy schorzenia nie pojawiały się przez bardzo długi czas. Pacjent może wspomagać ten proces samodzielnie, nie tylko stosując się bezwzględnie do takich zaleceń, jak rzucenie palenia czy innych używek.

2 komentarze

  • Moshe Goldbaum

    U mnie zgaga pojawia się praktycznie za każdym razem gdy zjem coś słodkiego – tort, scickersa czy coś w tym rodzaju. Najpierw jestem nabuzowany na takie rzeczy i jem, a potem cierpię. I najgorsze jest to, że wiem, że pojawią się objawy zgagi, a i tak nie potrafię się powstrzymać.

  • Kasia

    Zgaga często jest mylona z refluksem żołądkowo-przełykowym. Bo to nie tylko niegroźna dolegliwość, ale choroba, która może być naprawdę niebezpieczna dla zdrowia i życia. Nie wolno jej lekceważyć, więc jak się nam wydaje, że mamy zgagę, to trzeba się zgłosić do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

34 − = 33