Odczulanie w alergii

Istnieją różne rodzaje alergii, jednak w niewielu przypadkach tę chorobę można wyleczyć całkowicie. Obecnie jednak coraz częściej z sukcesem ogranicza się objawy alergii. Istnieje kilka metod, które pozwalają na zminimalizowanie dolegliwości w przypadku uczulenia. Jedną z nich, o której mówi się najczęściej, jest odczulanie. Na czym ono polega?

Odczulanie alergii – dla każdego?

Odczulanie polega na podawaniu specjalnych szczepionek, które zawierają zazwyczaj bardzo małą dawkę alergenu. Forma szczepionki jest wybierana przez lekarza – może być ona podawana jako zastrzyk lub w postaci preparatu doustnego. Najczęściej na odczulenie kieruje się osoby, które cierpią na skrajne postacie alergii. Wtedy kontakt z alergenem zagraża nawet życiu osoby cierpiącej na to schorzenie – najczęściej wskazaniem do odczulania jest występowanie wstrząsu anafilaktycznego. W takim przypadku odczulanie – jeśli tylko to możliwe – jest jak najbardziej konieczne.

Niestety – tej formy minimalizowania alergii nie da się wykorzystać efektywnie w przypadku uczulenia na produkty spożywcze. Przeprowadzano próby na osobach z alergią na orzechy arachidowe, jednak jedyny efekt, jaki uzyskano, to czasowe wyciszenie alergii podczas stosowania preparatów. Po tym czasie alergia wracała.

Odczulanie podczas alergii – kiedy zacząć?

Odczulanie wskazane jest także dla osób, które z jakiegoś powodu nie mogą uniknąć alergenu. Tak jest w przypadku alergii wziewnych – całkowite uniknięcie pyłków roślin jest raczej niemożliwe. Dlatego też lekarz zleca odczulanie jeszcze przed sezonem. Jeśli pyłki roślin wywołujących alergię już pojawiły się w powietrzu, to na odczulanie jest za późno. Preparat musi być podawany mniej więcej co kilka dni, przez co najmniej kilka tygodni. W tym czasie dawka alergenu jest stopniowo zwiększana, aż organizm przestanie nadmiernie na niego reagować.

Odczulanie w alergii dla osób w odpowiednim wieku

Odczulania nie stosuje się u bardzo małych dzieci. W ich przypadku system odpornościowy nadal się formuje i odczulanie nie zawsze bywa bezpieczne. Również u osób starszych stosuje się raczej inne metody objawowe, minimalizujące dolegliwości podczas alergii. Niekiedy szczepionki odczulające nie są wskazane, ze względu na to, iż mogą wywołać skutki uboczne. Dlatego decyzja o odczulaniu zawsze powinna być konsultowana z lekarzem prowadzącym, specjalistą w dziedzinie alergii.

Odczulanie – kilka istotnych faktów

Skutecznie przeprowadzone odczulanie powinno w efekcie dać trwałą poprawę. Jednak nie należy się oszukiwać – proces samej terapii może trwać kilka lat. Odczulanie się na własną rękę, poprzez dawkowanie alergenu w standardowej formie, to prosta droga do wywołania dolegliwości. Ta metoda jest nie tylko nieskuteczna, ale bywa bardzo groźna w skutkach, zwłaszcza u osób, które przeżyły już wstrząs anafilaktyczny. Dawkowanie szczepionek w przypadku immunoterapii, czyli odczulania, należy pozostawić lekarzom. Stosowanie środków na własną rękę może spowodować trwałe problemy ze zdrowiem.

2 komentarze

  • Mykos

    Odczulanie alergii działa, ale nie u każdego. Lepiej jednak spróbować, bo innego sposobu nie ma. Bez odczulania alergia nadal będzie osłabiać organizm. I nadal będą wszystkie objawy alergii, które w niektórych przypadkach są gorsze niż grypa, a trwają znacznie dłużej.

  • Hela

    Jak się ma alergię, to lepiej zrobić sobie szerszy zakres odczulania i odczulić się na zapas. Tak, tak, na zapas. Lepiej mieć potem spokój, bo jak nie to mogą pojawić się objawy alergii na pyłki, o których wcześniej nie było mowy. I odczulanie będzie trzeba przeprowadzać kolejny raz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

75 − 67 =