Padaczka – epilepsja. Co to jest?

Padaczka, w Polsce nazywana również epilepsją jest chorobą neurologiczną. Polega na chwilowym zaburzeniu funkcji grupy neuronów (komórek nerwowych), które skupione są w określonej części mózgu – ognisku padaczkowym. Prowadzi to do powstania napadu padaczkowego.

Normalnie neurony przekazują informacje przy pomocy impulsów elektrycznych. W chwili gdy są nadmiernie pobudzone dochodzi jednak do zakłóceń podczas przesyłania impulsów i do wyładowania. Najczęściej odbywa się to w płacie skroniowym lub czołowym.

Choroba ta najczęściej ujawnia się u osób młodych, przed ukończeniem 20. roku życia. Dotyczy w tym samym stopniu obu płci. Przyczyny jej występowania nie zostały do końca zbadane. Może być wynikiem m.in. uszkodzenia mózgu jeszcze w okresie życia płodowego bądź nieprawidłowo przebiegającego porodu. Epilepsja bywa czasem też skutkiem innych chorób np. zapalenia mózgu lub chorób naczyniowych. Mogą to być schorzenia genetyczne albo urazy głowy powstałe w wyniku wypadku itd. We wszystkich przypadkach występują zmiany w strukturze mózgu – uszkodzenia jego tkanki. W chwili, gdy przyczyn padaczki u danego pacjenta nie można stwierdzić mówi się o tzw. padaczce idiopatycznej.

Napady padaczki wyglądają bardzo różnie, w zależności od tego, w którym obszarze mózgu zlokalizowane jest ognisko padaczkowe. Dzieli się je na uogólnione i ogniskowe. Podczas pierwszych z nich następuje utrata przytomności. Dochodzi również do napięcia mięśni w całym ciele, podczas którego osoba chora odgina głowę do tyłu oraz wypręża ręce i nogi. Często pojawiają się kłopoty z oddychaniem. Po kilkunastu sekundach pojawiają się drgawki. Tego typu napad trwa zwykle około 5 minut. Do napadów uogólnionych zalicza się także napady nieświadomości. Pojawiają się one u dzieci i polegają na krótkim „wyłączeniu się”. Takie napady mogą pojawiać się nawet kilka razy dziennie.

Napady ogniskowe występują znacznie częściej i występują u chorych w każdym wieku. Chory nagle przerywa wszystkie czynności i wyłącza się patrzy w jeden punkt i nie reaguje na otoczenie.Nie występują drgawki, ale mogą pojawić się pewnego rodzaju automatyczne ruchy. Często po napadzie chory nie zdaje sobie sprawy z tego co zaszło.

Poradnia neurologiczna to miejsce, w których chorzy na epilepsję mogą uzyskać pomoc. Podstawą leczenia są leki przeciwpadaczkowe. Rodzaj leku uzależniony jest od typów napadu. Podawane są one w sposób regularny, kilka razy dziennie o stałych porach. Co pół roku chory mysi wykonywać obowiązkowe badania krwi (morfologia oraz próby wątrobowe).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

48 − = 47