Palec młotkowaty

Dosyć częstym schorzeniem stopy jest palec młotkowaty. Polega on na deformacji jednego lub kilku palców w ten sposób, że przypominają one szpony. Najczęściej chorobą dotknięty jest drugi i trzeci palec stopy, rzadziej dwa ostatnie. Bardzo często taka przypadłość kończy się interwencją chirurgiczną, jednakże nie zawsze zabieg wiąże się z ingerencją w tkankę kostną.
Szczególnie narażony na to schorzenie jest drugi palec w przypadku, gdy mamy stopę typu greckiego, czyli taką, w której paluch jest mniejszy od sąsiedniego palca. Niewłaściwe dopasowanie obuwia do takiej stopy powoduje, że palec znajduje się w nienaturalnej pozycji, co powoduje jego zakrzywienie. Istotne w takich przypadkach jest zapewnienie odpowiedniego luzu w bucie. Powinien on wynosić nawet do połowy centymetra, licząc od długości drugiego palca stopy. Dzięki temu unikniemy przykrego ucisku i zminimalizujemy podatność na wystąpienia palca młotkowatego.

Dobry ortopeda w Gdańsku? Sprawdź http://lifemedica.pl/specjalizacje/ortopedia/ – Ortopedia w Centrum Zdrowia Lifemedica Gdańsk

Okolicznością sprzyjającą wystąpieniu omawianego schorzenia są również haluksy. Defekt ten polega na nienaturalnym odchyleniu palucha w kierunku innych palców i ukształtowaniu nienaturalnego kształtu stopy. Może to powodować deformację palców, szczególnie jest na to narażony drugi palec. Istotny jest fakt, że aby skorygować schorzenie palca młotkowatego, niezbędna jest jednoczesna operacja na haluksy. Ważnych informacji w tym zakresie powinien nam udzielić ortopeda, do którego należy zgłosić się w przypadku wystąpienia którejś z tych przypadłości.
Wpływ na rozwój choroby mogą mieć również przebyte urazy i defekty związane ze stopą. Także zmiany neurologiczne istotnie mogą wpłynąć na prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia. Typowym objawem jest ból w okolicach wygiętych nienaturalnie palców. Jeżeli rozpoznajemy u siebie symptomy, które mogą świadczyć o chorobie, powinniśmy niezwłocznie udać się do specjalisty. Niezbędne będzie wykonanie badania USG stopy. W niektórych wypadkach wykonywane jest również USG stawu skokowego.

Jeżeli jesteśmy narażeni na możliwość wystąpienia palca młotkowatego, powinniśmy jak najprędzej podjąć działania profilaktyczne. Przede wszystkim dobrze jest zacząć od ćwiczeń palców, które znacząco mogą poprawić ich proste umiejscowienie. Nie należy zapominać o wygodnym obuwiu – szczególnie jeśli mamy stopy typu greckiego. Pozostawienie odpowiedniego luzu w komfortowych butach znacząco zmniejsza szanse na wystąpienie palca młotkowatego.

W przypadku, gdy cierpimy na schorzenie palucha koślawego, powinniśmy zabiegać o to, żeby palce, na które oddziałuje paluch, nie wygięły się w sposób nienaturalny. Stąd zaleca się noszenie odpowiednio wyprofilowanych butów z owalną podeszwą. Zwiększają one komfort chodzenia i sprawiają, że haluksy są mniej uciążliwe. Ponadto zapewnienie odpowiedniego ułożenia stopy zmniejsza ryzyko wygięcia się pozostałych palców.

Więcej na stronie: http://ortopedico.pl

2 komentarze

  • Fragles

    U nas utarło się, że nie powinno się nosić za dużych butów, a to właśnie jest klucz do tego, żeby nie mieć takich schorzeń jak palec młotkowaty, ale też haluksy i wiele innych. Lepiej spokojnie mieć jeden numer za duże. A do biegania nawet dwa numery za duże.

  • cięcie

    Na palec młotkowaty od razu najlepiej udać się do chirurga. Zabieg jest krótki i praktycznie bezbolesny, a efekty są od razu, więc nie ma się co zastanawiać. Zwłaszcza przed latem, kiedy chcecie pokazać się w sandałach, a nie chcecie być uważane za jastrzębia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 1