Przyczyny biegunki u dzieci

Biegunka sama w sobie nie jest chorobą, ale objawem choroby lub oznaką nieprawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Może mieć różne przyczyny i różny przebieg.

Biegunka ostra

Lekarze uważają, że biegunka ostra to taka, która trwa poniżej 14 dni. Najczęstsze jej przyczyny to:

 • zakażenie wirusowe – biegunka u dzieci to najczęściej efekt zarażenia rotawirusem, nasilenie zachorowań następuje w okresie jesienno-zimowym, często nazywana jest grypą żołądkową lub jelitową, ma gwałtowny, ale krótkotrwały przebieg,
 • zakażenie bakteryjne – najczęściej dochodzi do niego w wyniku kontaktu z bakteriami Salmonelli, E-coli, Clostridium, skutecznym sposobem zapobiegania jest przestrzeganie zasad higieny,
 • zatrucie pokarmowe – biegunka występuje w kilka godzin po spożyciu zakażonego terminu, należy prawidłowo przechowywać żywność i spożywać ją zgodnie z terminem przydatności do spożycia,
 • biegunka po leczeniu antybiotykami – antybiotyki niszczą florę bakteryjną, dlatego bezwzględnie podczas ich zażywania należy przyjmować probiotyki.

Biegunka przewlekła

Za biegunkę przewlekłą uważa się dolegliwości trwające powyżej 14 dni. Spowodowana może być:

 • pasożytami,
 • celiakią,
 • alergią pokarmową.

Czasami może zdarzyć się, że biegunka ostra przechodzi w stan przewlekły. Oczywiście niezbędna jest wtedy interwencja lekarza.

Postępowanie w czasie biegunki

W początkowym okresie możemy stosować domowe sposoby na biegunkę. Już nasi przodkowie wiedzieli jak zatrzymać biegunkę przy pomocy środków naturalnych. Ich zaletą jest dostępność, przyswajalność i brak niepożądanych działań ubocznych.

Najbardziej uniwersalna jest marchwianka, ponieważ można podawać ją już niemowlętom. Marchwiankę przyrządzamy z 0,5 kg marchwi i 1l wody. Gotujemy do miękkości i miksujemy. Potem uzupełniamy wodą do 1l i ponownie gotujemy. Podajemy kilka razy dziennie w niewielkich porcjach.

Skutecznym i szybko działającym środkiem jest czarna jagoda. Można przygotować napar z suszonych owoców  (trzeba gotować 10 minut), zasypać jagody cukrem i pasteryzować (w sezonie przygotowujemy zapasy na zimę).

Dzięki zawartym w marchewce pektynom oraz garbnikom w borówce, szybko odbudowywana jest błona śluzowa przewodu pokarmowego.

Po opanowaniu najostrzejszych objawów do diety można włączyć produkty lekkostrawne i ściągające. Ryż na wodzie z tartym jabłkiem, mus z bananów, biszkopty, kremy warzywne.

portal gastrycznePodczas całej kuracji dziecku należy podawać dużą ilość płynów, by nie doszło do odwodnienia.  Najlepsza jest przegotowana woda z dodatkiem elektrolitów. Wskazane jest także podawanie probiotyków, które przyśpieszają odbudowę prawidłowej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym.

W okresie biegunki nie należy podawać dziecku surowych owoców (z wyjątkiem tartego jabłka), soków, napojów zawierających duże ilości cukru. Po ustąpieniu objawów można zacząć podawać dziecku normalne posiłki.

Jeżeli mimo zastosowanych środków biegunka u dziecka nie ustępuje, należy udać się do lekarza, by ustalił dalszy tok postępowania. W przypadku wystąpienia objawów odwodnienia organizmu należy natychmiast udać się do szpitala.

Artykuł na podstawie:

2 komentarze

 • pococito

  Najlepsze jest to, że rotawirusów jest coraz więcej. Robimy szczepionki, a nic z tego nie wynika, bo cały czas mutują i wszystko szybko się zmienia. Potem dzieciaki i tak chorują i trzeba szukać porad specjalistów. Na szczęście jest coraz więcej stron internetowych, które tworzone są przez lekarzy, albo z nimi konsultowane. Na http://leczymydzieciaki.pl/ na pewno znajdziecie fajne sposoby na leczenie dzieci pod opieką lekarza, ale wspomagane naturalnymi metodami.

 • Norbi

  Biegunka u dziecka bardzo często powiązana jest z alergią. Zwłaszcza alergia pokarmowa sprawia, że organizm malucha się buntuje i reaguje bardzo szybko i mocno. Biegunka, wymioty, dreszcze – może się wydawać, że doszło do zatrucia, a to najczęściej po prostu alergia pokarmowa. Łatwo ją rozpoznać jeśli to się cyklicznie powtarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

54 − 53 =