Łupież pstry – leczenie wstydliwej przypadłości

Łupież pstry, leczenie go bywa niekiedy bardzo uciążliwe. Choroba ta ma często przewlekły przebieg. Rodzaj leczenia jest uzależniony od stopnia nasilenia choroby. W początkowym stadium możemy pomóc sobie preparatami bez recepty, jednak przy nawrotach i bardzo widocznych zmianach niezbędne będą specjalistyczne środki.

» Read more

Alergia na babkę lancetowatą

Zarówno babka lancetowata, jak i zwyczajna, są roślinami wiatropylnymi. Dlatego też, jak sama nazwa wskazuje, produkują pyłek, który u niektórych osób może być powodem alergii. Co warto wiedzieć o uczuleniu na babkę lancetowatą?

» Read more

Alergia na bylicę

Alergia na bylicę jest schorzeniem występującym dość często. Sama bylica to chwast, który spotykany jest w każdej części Polski. Choć jest to zioło bardzo użyteczne (między innymi w naturalnych metodach leczenia pasożytów pokarmowych oraz jako odstraszacz pcheł z mieszkań), to jednak pylenie bylicy może powodować objawy alergii wziewnej.

» Read more

Alergia na czarny bez

Czarny bez to roślina używana w celach leczniczych. Powszechnie uważa się, że tylko spożywanie niedojrzałych owoców może być powodem nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli zaś chodzi o alergię, objawiającą się katarem siennym, to czarny bez jest często stosowany jako środek, który może zmniejszyć tę dolegliwość. Warto jednak pamiętać, że alergia na czarny bez również jest możliwa, dlatego w przypadku alergików tego typu produkt powinien być stosowany niezwykle ostrożnie. Co warto wiedzieć o alergii na czarny bez?

» Read more

Alergia na dąb

Alergia na dąb objawia się podobnie, jak w przypadku innych roślin, które pylą w maju. W tym okresie stężenie pyłku różnego rodzaju gatunków jest największe, łatwo więc można pomylić alergię na pyłki dębu z innymi uczuleniami. Ponadto uczulenie na ten alergen może być powodem tak zwanej alergii krzyżowej. Jak radzić sobie z tym schorzeniem?

» Read more

Alergia na gluten

Alergia na gluten to coraz częściej powód rezygnacji z produktów zbożowych. Jednak warto pamiętać, że prawdziwa alergia na gluten jest powodem poważnych objawów i tylko wtedy należy zrezygnować z tego typu produktów całkowicie. Z drugiej strony należy także brać pod uwagę fakt, że obecnie alergia na zboża jest stosunkowo częsta, a objawy choroby nie muszą być swoiste. Dlatego warto wykonać odpowiednie testy alergiczne.

» Read more

Alergia na grab

Grab to gatunek, który obecnie bardzo rzadko jest spotykany w Polsce. Obecnie jednak coraz więcej mówi się o zagrożonych gatunkach, dlatego również graby są chętniej sadzone. W rezultacie wiele osób może zaobserwować objawy alergii wziewnej w miesiącach takich, jak maj. Co zrobić, gdy zauważy się u siebie objawy, które mogą znamionować chorobę, jaką jest alergia na grab?

» Read more

Alergia na jesion

Alergia na jesion nie jest uczuleniem występującym tak często, jak w przypadku innych gatunków roślin. Powodem nie jest jednak jego „hipoalergiczność”, a fakt, że jest to gatunek w Polsce, występujący o wiele rzadziej niż inne. Tak naprawdę alergia na pyłki jesionu jest dość częsta, jednak można ją zauważyć poza granicami Polski – tam, gdzie to drzewo występuje znacznie częściej.

» Read more

Alergia na lateks

Alergia na lateks jest jedynym z najczęstszych rodzajów uczulenia. Można to stwierdzić nie tylko na podstawie badań naukowych. Na rynku istnieje wiele produktów (między innymi rękawice do prac domowych i prezerwatywy), które nie mogą zawierać tego składnika. Czym objawiają się alergie na lateks i co zrobić w przypadku podejrzenia reakcji uczuleniowej?

» Read more

Alergia na leki

Alergia na leki jest szczególnie niebezpieczna i bardzo często może prowadzić do śmierci. Za szczególnie groźne uważa się takie schorzenia, jak alergia na penicylinę oraz alergia na salicylany. Te środki są bowiem używane w lecznictwie bardzo często i uważane są za niezbędne w leczeniu różnych chorób. Co zrobić w przypadku uczuleń na te składniki?

» Read more

Alergia na lipę

Lipa, jak sama nazwa wskazuje, kwitnie w okolicach i w samym miesiącu lipcu. Kwiaty lipy są bardzo cenione przez zielarzy i używane w formie naparu, jako środek na przeziębienie i bolące gardło. Jednak są osoby, dla których pyłek kwiatów lipy jest raczej przekleństwem, niż lekarstwem. Jak objawia się alergia na lipę i o czym trzeba pamiętać chorując na to schorzenie?

» Read more

Alergia na olchę

Podobnie jak w przypadku innych uczuleń na pyłki drzew, alergicy powinni obawiać się pylenia olchy. To jedno z tych drzew, które zaczynają pylić już w styczniu, jeśli tylko zima w danym roku okazała się lekka. Jak sobie radzić i o czym warto pamiętać w przypadku, gdy lekarz określi, że dane uczulenie to alergia na olchę?

» Read more

Alergia na orzechy

Alergia na orzechy to jedno z tych uczuleń, które uważa się za dość niebezpieczne. Orzechów trudno jest uniknąć w wielu gotowych produktach, takich jak słodycze, a orzechy arachidowe często są powodem wstrząsu anafilaktycznego. Ta ostatnia reakcja może doprowadzić osobę uczuloną nawet do utraty życia. Co warto wiedzieć o alergii na orzechy?

» Read more

Alergia na pokrzywy

Pokrzywa to znane zioło, które jest polecane jako środek poprawiający witalność organizmu. W tym celu stosuje się same liście i łodygi – zbiera się je jeszcze przed okresem kwitnienia. To właśnie pod koniec maja zaczyna się wypuszczanie kwiatów i właśnie wtedy pojawia się alergia na pokrzywę. Choć taka reakcja organizmu na pyłek pokrzywy jest rzadka, to jednak nie niemożliwa. Co należy o niej wiedzieć?

» Read more

Alergia na sezam

Alergia na sezam to jedna z najczęściej występujących alergii pokarmowych. Często uczulenie na ten składnik powoduje, że dana osoba musi całkowicie zrezygnować z jedzenia sklepowych słodyczy – śladowe ilości sezamu występują właściwie w każdym batoniku. Co zrobić w przypadku podejrzenia alergii na sezam?

» Read more

Alergia na soję

Soja jest składnikiem wielu rodzajów pokarmów. Obecnie spożywają ją nie tylko wegetarianie i weganie – nasiona tej rośliny strączkowej dodawane są między innymi do przetworów mięsnych i nie tylko. Dlatego też alergia na soję ujawnia się coraz częściej. Co można zrobić w przypadku jej wykrycia? » Read more