Rodzaje Migreny – jak sobie z nią poradzić?

Migrena to przewlekłe schorzenie neurologiczne objawiające się przede wszystkim pulsującym zwykle jednostronnym bólem głowy. Skuteczność leczenia uzależniona jest głównie od jej rodzaju i czynników ją wywołujących.

Podstawowy podział migreny to migrena z aurą i bez aury. Migrena bez aury charakteryzuje się napadowymi bólami głowy, trwającymi co najmniej 4 godziny. Ból jest pulsujący i pojawia się po jednej stronie głowy. Towarzyszyć mu mogą wymioty i nudności. Dodatkowo pojawia się niekiedy nadwrażliwość na dźwięk czy światło. 75% pacjentów cierpi właśnie na migrenę bez aury.

Migrena z aurą także pojawia się stosunkowo często. Typowe dla niej są zaburzenia widzenia. Silny ból poprzedza aura – tymczasowe zaburzenia natury neurologicznej, które trwają maksymalnie pół godziny. Są to mroczki, błyski przed oczami itd.

Migrena okoporaźna jest rzadka i charakteryzuje się upośledzeniem ruchów gałki ocznej i mocnym bólem głowy. wymaga bezwzględnej wizyty w miejscu jakim jest poradnia neurologiczna oraz kontaktu z lekarzem specjalistą.

Migrena siatkówkowa (oczna) trwa krótki, zwykle do jednej godziny. Powoduje w oku chwilową, częściową lub całkowitą utratę widzenia. Typowy dla niej jest tępy ból za oczami, który promieniuje na całą głowę. Najczęściej dotyka kobiety młode, przed ukończeniem 40. roku życia. W grupie ryzyka są także osoby cierpiące na choroby naczyniowe, padaczkę bądź depresję.

Migrena podstawna (Bickerstaffa) jest z kolei bardzo rzadka, ale uporczywa. Towarzyszą jej zawroty głowy, zaburzenia równowagi i dezorientacja. Ból zlokalizowany jest z tyłu głowy, pojawia się również dyzartia (zaburzenie mowy), upośledzenie słuchu, niedowłady itd. Dotyczy przede wszystkim osób dorosłych.

Migrena psychiczna (konfuzyjna, dysfreniczna) występuje razem z zaburzeniami psychicznymi rożnego typu. Są to zwykle dezorientacja, omamy, silne pobudzenie. Ataki są zwykle krótkie i raczej rzadkie.

Migrena jest schorzeniem neurologicznym, które wymaga leczenia pod okiem lekarza. Podstawowymi lekami w tym przypadku są tryptany, które hamują napad i redukują ból. Przepisuje je lekarz.

Bóle migrenowe pojawiają się na skutek podrażnienia zakończeń nerwowych w mózgu. Wywołane są nadmiernym rozszerzaniem się naczyń wewnątrzczaszkowych. Aby zapobiec pojawieniu się migreny należy zablokować wytwarzanie mediatorów zapalenia, które drażnią receptory bólowe. Ich powstawanie hamują skutecznie niesteroidowe leki przeciwzapalne (analgetyki). Zalicza się do nich m.in. popularny ibuprofen i naproksen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 87 = 93