Rozpoznaj objawy refluksu

Ludzki organizm bardzo często przyrównywany jest do mechanizmu. I choć jest to porównanie niezwykle już stare i dość w swej naturze wyświechtane, to jednak jest też niezwykle adekwatne. W końcu nasze ciało naprawdę jest machiną. Biologiczną machiną, która działa perfekcyjnie, do momentu, w którym coś przestaje w niej „zgrzytać” i pojawi  się problem. I jak to w maszynie bywa – jeden problem może zacząć generować kolejne.

Dlatego właśnie tak ważne jest, by nie lekceważyć żadnych odstępstw od normy, jeżeli takowe zaobserwujemy u siebie. W końcu nawet tak, na pierwszy rzut oka niewinna dolegliwość, jak na przykład odbijanie, może być objawem refluksu. A z kolei nieleczony refluks doprowadzić może do wystąpienia nowotworu-gruczołowego przełyku, złącza żołądkowo-przełykowego oraz płaskonabłonkowego przełyku. A rak to już bardzo poważna choroba, której tak naprawdę nikt z nas nie powinien przechodzić. Dlatego tak ważne jest zważanie na to, co się dzieje z naszym ciałem i nie lekceważenie niepokojących objawów.

Czy to refluks?

Wielu lekarzy uważa, że refluks żołądkowy to choroba, którą śmiało można już nazwać chorobą cywilizacyjną. Oznacza to, że coraz więcej osób na nią zapada. Nic w tym dziwnego – jedzenie w pośpiechu, nocne podjadanie, fast-foody, papierosy, alkohol czy też przyjmowanie doustnie środków antykoncepcyjnych – nie są to rzeczy rzadko spotykane czy też niezwykłe dla współczesnych ludzi, a wszystko to może doprowadzić właśnie do wystąpienia refluksu.

Refluks żołądkowo-przełykowy to choroba, która powoduje cofanie się treści żołądkowych do przełyku. Dochodzi do tego w sytuacji, w której mięsień zwieracza dolnego przełyku jest osłabiony. W końcu to właśnie ten mięsień odpowiada za rozkurczanie się, w sytuacji, gdy chcemy coś przełknąć i powinien kurczyć się natychmiast po tym, gdy to już nastąpi. W sytuacji gdy występuje jego niewydolność, nie kurczy się tak jak powinien – nie może pełnić jednej ze swoich podstawowych funkcji, czyli uniemożliwiać cofania się treści z żołądka do przełyku. I w takiej sytuacji mamy do czynienia właśnie z refluksem żołądkowym. Jakie jeszcze są objawy refluksu? Z całą pewnością możemy do nich zaliczyć takie dolegliwości, jak:

 – wymioty,

 – ból mostka,

 – ból szyi i gardła,

 – ból nadbrzusza,

 – odbijanie,

 – gorzki lub kwaśny posmak w ustach,

 – zgaga.

Leczenie refluksu

Leczenie choroby refluksowej w dużej mierze polega na zmianie diety. Właściwie – dietę bezwzględnie trzeba zmienić na dietę lekkostrawną. Z diety należy wykluczyć alkohol, napoje gazowane, tłuste, smażone potrawy – wszystko to, co może pobudzać produkcję kwasów i wpływać na ich wzrost w żołądku. Nawet – zdawałoby się, że zdrowe – soki owocowe mogą przyczyniać się do nawrotów refluksu. W przypadku tej choroby podawane są też lekarstwa, które mają na celu ponowne uelastycznienie mięśnia zwieracza dolnego przełyku, tak, by mógł już bez przeszkód pełnić swoją funkcję oraz lekarstwa, które zmniejszyć mają produkcję kwasów w organizmie.

Artykuł powstał dzięki współpracy bloga http://poradnikrefluksowy.pl/

One comment

  • Iwonka

    Ja znam wszystkie objawy refluksu i nie wychodzi z tego nic dobrego, Nawet znam przyczyny i co mi z tego? Okazuje się, że refluks i tak się pojawi i tak, cokolwiek bym zrobiła, Więc wiedza teoretyczna nie zawsze jest przydatna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 4 =