Skaza białkowa

Skaza białkowa to jedna z powszechniejszych alergii pokarmowych występujących u dzieci. Dzięki przeprowadzeniu odpowiedniej diety eliminacyjnej możliwe jest jej całkowite wyeliminowanie, jednak bywa, że objawy pozostają przez całe życie. Co robić w przypadku, gdy diagnoza brzmi: alergia na białko?

Głównymi dolegliwościami w przypadku tej choroby są zmiany skórne. Można zauważyć miejscowe zaczerwienienie i łuszczenie – te objawy nasilają się zazwyczaj po zjedzeniu uczulającego pokarmu. Alergia pokarmowa może przyczynić się do powstania AZS, czyli atopowego zapalenia skóry – wtedy zmiany są o wiele bardziej rozległe i dodatkowo swędzą. Warto pamiętać, że w takim przypadku oprócz stosowania diety konieczna jest także drobiazgowa pielęgnacja skóry. Konieczne jest sprawdzenie, czy zmiany skórne nie pogarszają się w wyniku kontaktu z detergentami, takimi jak proszek do prania czy do tej pory stosowanymi kosmetykami.

W przypadku wykrycia skazy białkowej, doradza się przede wszystkim odstawienie uczulającego pokarmu. Dotyczy to nie tylko, jak się powszechnie uważa, pożywienia zawierającego białka mleka krowiego, ale także innych, często uczulających produktów, jak na przykład cytrusy. Po kilku miesiącach, a zazwyczaj po roku lub dwóch latach, możliwe jest powtórzenie próby podania uczulającego pokarmu. Po tym czasie alergia zazwyczaj znika i dziecko może jeść już wszystkie produkty. Jeśli tak się nie stanie, dietę należy utrzymywać tak długo, jak pojawiają się objawy – nawet do końca życia.

One comment

  • Fryk

    Coraz częściej skaza białkowa pojawia się u coraz większej liczby dzieci. Coraz więcej chemii w jedzeniu, więc skaza białkowa u dzieci pewnie prędzej czy później będzie oczywistością u każdego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + 4 =