Skuteczne leczenie zaćmy
Zaćma powstaje na skutek zmętnienia soczewki oka, co najczęściej obserwuje się u ludzi w podeszłym wieku, chociaż choroba ta może wystąpić także u młodych osób czy nawet dzieci. Niekiedy powikłaniem po usunięciu katarakty jest zaćma wtórna, która może wystąpić po paru tygodniach, miesiącach czy też latach. W przypadku młodszych osób, do zaćmy może dojść u nich na skutek urazu czy też zaburzeń metabolizmu. Zdarzają się też przypadki zaćmy wrodzonej. Jakie są symptomy tej coraz częściej występującej choroby oczu? Jak przebiega leczenie zaćmy?
Przyczyny i objawy zaćmy
Zaćma jest postępującym zmętnieniem soczewki, do którego dochodzi zwykle na skutek fizjologicznego procesu jej starzenia się. Inną przyczyną zaćmy mogą być urazy, stany zapalne oczu oraz choroby ogólnoustrojowe, typu cukrzyca. Okazuje się, że niektóre z przyjmowanych leków również mogą przyczynić się do wystąpienia katarakty czy też przyśpieszenia jej rozwoju.
W początkowej fazie dochodzi do tracenia przez soczewkę elastyczności, następnie do jej początkującego zmętnienia, a potem do rozwoju zaćmy. Chociaż na początku zmiany degeneracyjne są zazwyczaj niezauważalne, to z biegiem czasu się nasilają. Należy wiedzieć, że nieleczona katarakta może doprowadzić nawet do ślepoty. Oślepienie przez jaskrawe światło czy jednooczne dwojenie, mogą wskazywać na rozwój tejże właśnie choroby oczu.
Zaćma – operacja a nowoczesne leczenie zaćmy
Dawniej usunięcie katarakty wymagało kilkudniowego pobytu w szpitalu oraz noszenia przez resztę życia przez chorego bardzo mocnych szkieł okularowych. Obecnie, dzięki postępowi medycyny oraz technologii, możliwe jest odzyskanie wzroku w trybie wręcz natychmiastowym, a pacjenci są wypisywani zazwyczaj tego samego dnia, w którym jest przeprowadzany zabieg usuwania katarakty. Stosowane krople i lekarstwa przed zabiegiem oraz podczas jego wykonywania sprawiają, że pacjent odczuwa jedynie minimalny dyskomfort. Stosowane materiały chirurgiczne oraz postęp technologii przyczynił się więc do poprawy jakości zabiegu, zmniejszenia inwazyjności oraz znacznego skrócenia czasu rekonwalescencji. Operacja zaćmy to zabieg chirurgiczny, trwający zazwyczaj dwadzieścia minut, po zakończeniu którego pacjent może samodzielnie opuścić szpital. (więcej o leczeniu na stronie: http://chorobazacma.net.pl/zacma/leczenie-zacmy/ ) Do znieczulenia oka stosuje się zaledwie krople do oczu, a w rzadkich przypadkach mały zastrzyk. Znieczulenie ogólne jest stosowane tylko w niektórych przypadkach, a mianowicie u małych dzieci czy też osób chorych nerwowo bądź też psychicznie.
Usuwanie zaćmy
Podczas wykonywania zabiegu usuwania zaćmy niezwykle istotny jest rozmiar nacięcia, przez które jest przeprowadzana cała operacja. Najlepsi lekarze są w stanie pomyślnie przeprowadzić zabieg za pomocą mikro nacięcia o szerokości zaledwie dwóch milimetrów.
Obecnie stosowane metody leczenia katarakty pozwalają na znaczne przyśpieszenie procesu gojenia się oka oraz na uzyskanie wysokiej jakości widzenia. Takie mikronacięcia nie zmieniają naturalnej krzywizny oka, dzięki czemu pacjenci mogą cieszyć się naturalną ostrością widzenia. Podczas operacji stosowane są różne rodzaje sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych, które różnią się od siebie kształtem oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Najczęściej stosuje się soczewki wyprodukowane z akrylu, który jest bardzo dobre tolerowany przez oko, a ponadto można dopasować do niego odpowiedni kształt soczewki.
Zaćma wtórna to niestety dość częste zjawisko i ludzie zazwyczaj mają wtedy pretensje do lekarza, który skierował na operację, albo do tego, który ją wykonywał. A w rzeczywistości to oni są najbardziej winni, bo wielu osobom się wydaje, że operacja zaćmy wystarczy na to, żeby kolejnego dnia brykać jak jelonek. I właśnie dlatego zaćma tak często i tak szybko wraca.
A to ciekawe, bo mój tata miał operację zaćmy i po niej wzięłam dwa tygodnie urlopu, żeby go we wszystkim wyręczać. Dzięki temu mógł po prostu odpoczywać. I dokładnie 13 dnia po operacji zaćmy pojawiły się kłopoty ze wzrokiem. Zanim poszliśmy do lekarza, odczekaliśmy na termin wizyty i tak dalej – okazało się, że to zaćma wtórna na tym samym oku i nie można zrobić operacji.