Stomatolog – jak i gdzie szukać tego właściwego?

Ludzkie zęby wymagają pielęgnacji i doglądania ich przez specjalistów. Wobec tego co jakiś czas należy udać się do odpowiedniego stomatologa, chociażby w celach profilaktycznych. Nie zawsze wizyta u dentysty musi wiązać się z przykrymi, bolesnymi doświadczeniami, z którymi tak często jest kojarzona. Pomimo tego, odwiedzenie gabinetu stomatologicznego zwykle napawa pacjentów lękiem. Dobry dentysta na pewno pozbawi pacjenta owego strachu.

Jak wybrać dobrego stomatologa?

Wiele osób niechętnie zasiada w fotelu dentystycznym, dlatego też najlepiej udawać się do stomatologa zanim nastąpią jakiekolwiek dolegliwości, bo przecież wiadomym jest, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. Strach przed dentystą jest stosunkowo częstym zjawiskiem. Aby się go wyzbyć dobrze jest zdecydować się na wizyty u godnego zaufania lekarza. To już przecież połowa sukcesu, oddawać się w ręce kogoś, komu się ufa i kogo się lubi! Jednakże wybierając dobrego dentystę należy kierować się nie tylko powyższymi względami. Także cena nie jest pierwszorzędnym aspektem. W kwestii zdrowia zawsze lepiej zapłacić więcej, by mieć pewność, że trafiło się w ręce doświadczonego specjalisty, Decydując się na wizytę u stomatologa należy kierować się między innymi specjalizacjami, a są one następujące:

 • ortodonta – gdy chce się wyeliminować wady zgryzu,
 • endodonta – gdy pacjent zmaga się z zaawansowaną próchnicą, a leczenie kanałowe będzie w tym wypadku konieczne,
 • pedodonta – gdy dziecko ma problem z uzębieniem,
 • protetyk – gdy chce się założyć protezę,
 • periodonta – gdy dziąsła wymagają zawodowego leczenia.

Jak już wspomniano wcześnie, dentysta powinien być godny zaufania, charakteryzować się tak zwanym ludzkim podejściem. Nikt przecież nie lubi lekarzy, którzy zamiast pokrzepić, krzyczą na pacjentów. Dobry Stomatolog Gdańsk musi być cierpliwy wobec osób, jakie przyjmuje w swoim gabinecie oraz troskliwy w stosunku do nich. Przyjazne nastawienie to kwestia niezwykle ważna. Co więcej doświadczenie stomatologa także jest znaczące. Umiejętności nabyte w wieloletnim okresie pracy są decydujące, ale niekiedy warto jest dać szansę również młodym specjalistom, którzy często miewają inne spojrzenie na dolegliwości.

Znieczulenie u dentysty

Strach przed bólem to aspekt, który przede wszystkim odpycha ludzi od gabinetów stomatologicznych. Jednakże obecnie nawet drobne zabiegi wykonać można po podaniu znieczulenia, a zatem wizyta u dentysty wcale nie musi boleć. We współczesnych gabinetach pacjentom proponuje się znieczulenie niemalże w każdym wypadku, nawet kiedy zabieg nie będzie bolesny. Oczywiście lekarze dążą do tego, by jak najmniejszą ilością danego środka zniwelować ból.

Znieczulenie u dentysty stosuje się niezwykle często, bowiem niestety większość przeprowadzanych zabiegów powoduje mniejszy bądź większy ból. Do wyboru są:

 • znieczulenie powierzchniowe – w postaci kremu, żelu, specjalnego plastra albo aerozolu. Stosuje się je podczas niewielkich zabiegów.
 • znieczulenie nasiękowe – pozbawia czucia końcówki nerwów, podaje się je w postaci zastrzyku. Tego rodzaju znieczulenie wystarcza do usunięcia zęba.
 • znieczulenie przewodowe – polega na podaniu niewielkiej dawki leku, najczęściej wykorzystuje się je do leczenia tylnych zębów żuchwy.
 • znieczulenie śródwięzadłowe – między ząb a dziąsło wprowadza się specjalną igłę zamontowaną na ciśnieniowej strzykawce. Sposób ten pozwala na znieczulenie nawet tylko jednego zęba.
 • znieczulenie śródkostne – środek znieczulający podaje się w głąb kości, wówczas do organizmu trafia najmniejsza możliwa skuteczna dawka leku.
 • znieczulenie prądem – polega na wprowadzeniu do ust dwóch elektrod i w pewien sposób poraża się dziąsło prądem. Najczęściej jest ono wstępem do właściwego znieczulenia przewodowego. Nie można stosować tejże metody u osób, które mają wszczepiony rozrusznik serca.

Także kobiety będące w stanie błogosławionym powinny uczęszczać na wizyty u stomatologa. Wiele z nich jednak zastanawia się, czy mogą one wziąć znieczulenie u dentysty w ciąży. Odpowiedź jest prosta – może, o ile znieczulenie nie zawiera adrenaliny, która może spowodować skurcze. W zastępstwie znieczulenia można stosować również gaz rozweselający – ale nie w pierwszym trymestrze ciąży. Dobry dentysta bez wątpienia odpowiednio zajmie się także kobietą w ciąży.

Dentysta dla dziecka

Zdecydowanie dzieci to zawsze najbardziej wymagający pacjenci. Dzieci u dentysty coraz częściej się pojawiają i to bez strachu. Niektóre jednak wymagają odpowiedniego przygotowania. Dentysta dla dzieci na pewno musi umieć znaleźć z nimi wspólny język. Jego zadaniem jest przekonanie, iż wizyta w gabinecie nie jest niczym strasznym. Niewątpliwie kolorowe, bajkowe wnętrza wspomagają dzieci w utrzymaniu się przy dobrych doświadczeniach. Ciężko im bowiem wyzbyć się tych negatywnych, je zapamiętują na dłużej, może niekiedy na zawsze. Leczenie w formie zabawy zachęci każdą pociechę do dbania o swoje uzębienie. Aby przekonać dziecko do wizyty u dentysty dobrze jest zabrać je do gabinetu już w wieku dwóch, trzech lat, aby mogło w komfortowych, bezstresowych warunkach zaznajomić się ze stomatologią. Budowanie pozytywnej historii wokół wizyty odgrywa znaczącą rolę. Lepiej unikać zwrotów takich jak: „nie bój się” bądź „wszystko będzie w porządku”. Stomatolog dziecięcy często poleca także zaaranżowanie małego gabinetu w domu. Co jest także kluczowe? Nagrodzenie dziecka po wizycie. Ale ową nagrodą może być choćby całus w policzek czy zwykłe przytulenie – co sprawi, że poczuje się bezpiecznie nawet jeśli znajdzie się już u dentysty dla dzieci. Najmłodsi przede wszystkim miewają strach przed dentystą.

Wybielanie zębów u dentysty

Jednakże nie tylko leczenie uzębienia wykonuje stomatolog. Można także zdecydować się na wybielanie zębów u dentysty. We współczesnej stomatologii estetycznej najczęściej wybieranym zabiegiem jest właśnie wybielanie zębów. Dostępna jest szeroka gama produktów do wybielania, która dostosowana jest do stanu zamożności każdego. W gabinetach dentystycznych można poddać się godzinnej sesji, ale także istnieje możliwość zabrania specjalnych nakładek wybielających wykonanych w gabinecie do domu. Zdecydowanie wybielanie zębów jest bezpieczne i skuteczne. Nie jest ono jednak stałe i wymaga odświeżania, aby utrzymać długotrwały efekt. Zęby wybiela się miedzy innymi przy użyciu lampy Beyond oraz laseru. Na pewno warto jest wybielić zęby, gdyż podniesie to poczucie estetyki każdego pacjenta i polepszy jego samopoczucie oraz zadowolenie z własnego wyglądu.  Oczywiście każdego interesuje ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty. Cena takiego zabiegu waha się od około 800 do 2000 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 6 =