Test na wirusa HPV

Test na wirusa HPV to niezwykle proste badanie, które może wykonać każdy, kto podejrzewa u siebie zakażenie tym rodzajem wirusa. Polega na pobraniu wymazu z miejsc zakażonych, a jeśli objawy zarażenia nie występują to z miejsc, gdzie najczęściej one się pojawiają, czyli ze sromu, pochwy, napletka, żołędzi, odbytu oraz jamy ustnej i gardła. Test jest bardzo czuły i daje wynik potwierdzający w 99% zakażenie wirusem oraz jego typ. Jest to niezwykle istotne, gdyż niektóre typy HPV są typami wysokiego ryzyka, czyli powodują rozwój w organizmie złośliwego nowotworu, a wczesne jego wykrycie i wyleczenie, daje większe szanse na zdrowie i życie.Te pierwsze mogą powodować jedynie łagodne zmiany w postaci brodawek na narządach płciowych lub kończynach. Natomiast w przypadku typu wysokiego ryzyka istnieje duże prawdopodobieństwo rozwinięcia się nowotworu złośliwego, który u kobiet atakuje głównie szyjkę macicy, srom czy pochwę a u mężczyzn prącie i odbyt.

Wirus HPV często przebiega bezobjawowo, a długie utrzymywanie się go w organizmie może mieć na niego bardzo niekorzystny wpływ. Wirusem zarażają się głównie osoby młode (do 26. roku), aktywnie seksualnie, ale także takie, które nieumiejętnie korzystają z miejsc publicznych, nie przestrzegając wystarczających zasad higieny poprzez korzystanie z cudzych ręczników, kosmetyków czy przyborów toaletowych.

https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/Kiedy powinno się wykonać test PCR na wykrywanie zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego? Zarówno kobieta, jak i mężczyzna mogą się zarazić, dlatego test najlepiej jest wykonać: po przypadkowym stosunku z nieznanym partnerem (dotyczy to zarówno stosunku dopochwowego, jak i seksu oralnego i analnego), w przypadku posiadania większej liczby partnerek bądź partnerów seksualnych, kiedy planuje się stały związek, kiedy u partnera bądź partnerki seksualnej stwierdzono cytomegalię, jeśli odporność organizmu jest obniżona, w przypadku stosowania leków immunosupresyjnych a także jeśli pojawiają się zmiany w okolicy narządów płciowych. W przypadku kobiet test można dodatkowo przeprowadzić, kiedy planuje się ciążę lub jest się w ciąży oraz gdy w przeszłości nastąpiło poronienie lub ciąża pozamaciczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

21 + = 31